Zaskakujące oblicza medycyny alternatywnej

Medycyna niekonwencjonalna jest w pewnej części znana większości z nas. Nie każdy korzystał z leczenia alternatywnego, jednak chyba wszyscy słyszeli o akupunkturze czy homeopatii. Medycyna alternatywna ma wiele twarzy i czasem są to twarze naprawdę zaskakujące dla człowieka, który zawierza medycynie konwencjonalnej. O jakich rodzajach medycyny alternatywnej być może nigdy nie słyszałeś?

Sylwoterapia

Czyli leczenie poprzez przebywanie wśród drzew i krzewów. Samo przebywanie w lesie jest relaksujące i dobrze wpływa na samopoczucie. Zwolennicy sylwoterapii, zwanej także czasem terapią drzewami wierzą w uzdrawiającą moc drzew. Okazuje się, że każde z nich może pomóc przy innego rodzaju schorzeniach. Sesja terapeutyczna polega na przytuleniu się do drzewa znajdującego się w zacisznym miejscu i wsłuchiwaniu się w odgłosy pochodzące z otaczającej natury. Dzięki temu czerpiemy energię z drzew co pozwala organizmowi skuteczniej rozprawić się z chorobami. Według zwolenników sylwoterapii warto dostosować rodzaj drzewa do dolegliwości. Terapia z sosna ma dobrze wpływać na drogi oddechowe dzięki olejkom eterycznym zawartym w drzewie, jarzębina pomaga porzucić nałogi a kasztanowiec ułatwia zasypianie i łagodzi lęki. Choć wielu ta metoda może wydawać się dyskusyjna, być może warto jej spróbować dla samego relaksu i bliskiego kontaktu z naturą.

Reklama

Urynoterapia

To w naszej kulturze chyba najbardziej kontrowersyjna metoda leczenia zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej. Urynoterapia to nic innego jak leczenie własnym moczem. Terapia polega na piciu lub wcieraniu własnego moczu. Chociaż chyba większości z nas perspektywa wypijania swojego moczy wydaje się dość obrzydliwa, ta metoda ma swoich zwolenników. Sympatycy urynoterapii zauważają, że mocz jest płynem zawierającym wiele witamin i mikroelementów, ponadto jest sterylny. Urynoterapia według zwolenników podnosi odporność organizmu a także ma korzystny wpływ na problemy skórne, ma działanie odkażające, wspomaga organizm w walce z nowotworami oraz z cukrzycą, wrzodami, depresją i wieloma innymi. Przeciwnicy podkreślają, że mocz jest jednak produktem przemiany materii i pomimo tego, że rzeczywiście znajdują się w nim witaminy i mikroelementy, to można je wprowadzić do organizmu w nieco mniej kontrowersyjny i bardziej przyjemny sposób.

Irydologia

Zaliczana do medycyny alternatywnej. Nie jest metodą leczenia a diagnostyki. Irydologia polega na wyczytaniu lub określeniu predyspozycji do chorób na podstawie wyglądu tęczówki oka. Według irydologii, powierzchnia tęczówki pokryta jest „mapą” w której każdy element odpowiada za narządy wewnętrzne. Jeśli któryś z tych elementów odbiega od normy, oznacza to, że ten narząd może nieprawidłowo funkcjonować lub należy spodziewać się problemów zdrowotnych w tym obszarze. Skuteczność diagnozy tą metodą została podważona przez badania kliniczne. Wikipedia donosi, że w teście diagnostycznym przeprowadzonym w 2005 roku, na 68 pacjentów chorujących na różne rodzaje raka, tylko w trzech przypadkach postawiono właściwą diagnozę tą metodą. Zwolennicy metody natomiast uważają, że trafność diagnoz to ponad 80%.

Apiterapia

Zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej apiterapie, polega na leczeniu różnych schorzeń z pomocą produktów pszczelich takich jak miód, pyłek lub kit pszczeli lub wosk. Produkty te stosowane są także we współczesnej medycynie konwencjonalnej, a pszczele dobrodziejstwa dodawane do leków lub kosmetyków. Według apiterapii różne rodzaje miodów mogą wspomagać organizm w walce z różnymi chorobami. Na przykład miód lipowy ma działanie przeciwgorączkowe i wykrztuśne, a miód spadziowy wspomaga metabolizm przy biegunkach lub zaparciach.

Medycyna niekonwencjonalna rzadko jest sposobem na wyleczenie poważnych chorób. Niektóre z tych metod z pewnością mogą wspomóc organizm, zwłaszcza jeśli wiążą się z czymś przyjemnym. Macie jakieś doświadczenia z medycyna alternatywną?

źródła

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/apiterapia-leczenie-miodem-i-nie-tylko-na-czym-polega-apiterapia_34022.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/irydologia-jakie-choroby-mozna-wyczytac-z-oczu_33493.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/urynoterapia-czy-picie-moczu-daje-zdrowie_43730.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Apiterapia
http://www.sylwoterapia.pl/

Powiązane wpisy