Skóra dłoni to wizytówka. Zapewnij jej odpowiednią pielęgnację

Dłonie to najbardziej aktywna manualnie część ciała. Skóra na dłoniach jest cienka i delikatna, a dodatkowo narażona na negatywne czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura lub kontakt z detergentami. Aby dłonie ładnie wyglądały, trzeba systematycznie poświęcać im czas i uwagę. Na co zwrócić uwagę, jak je chronić, pielęgnować i regenerować?

Systematyczna pielęgnacja

Szorstka i sucha skóra dłoni nie wygląda estetycznie. Nie jest przyjemna w dotyku, a w skrajnych przypadkach – może pękać i sprawiać ból. Dzieje się tak, gdy nie jest odpowiednio nawilżona, a dodatkowo podrażniona niską lub bardzo wysoka temperaturą lub środkami chemicznymi. Aby nie dopuścić do przesuszenia skóry na dłoniach trzeba codziennie pamiętać o kilku zasadach:

Reklama
  • Systematyczne nawilżanie – krem do rąk używany po każdym umyciu, w znacznym stopniu ochroni skórę przed utratą wilgoci. Spróbuj dobrać odpowiedni preparat do pory roku i stanu skóry dłoni. Jeśli skóra nie jest mocno przesuszona – stosuj krem nawilżający w ciągu dnia, jednak nie bezpośrednio przed wyjściem na mróz. Jeśli skóra jest przesuszona, wybierz krem o tłustej konsystencji i stosuj go przed snem. Tłusty film na skórze dłoni w ciągu dnia może Ci przeszkadzać, dlatego w dzień stosuj kremy, które szybko się wchłaniają. Ważny jest także skład kremu. Wybierając preparat w drogerii zwróć uwagę czy krem jest na bazie gliceryny, zawiera witaminy takie jak A i E, a w przypadku bardzo suchej skóry – wybierz krem z zawartością mocznika.
  • Złuszczanie – dzięki zastosowaniu peelingu, skóra dłoni będzie łatwiej wchłaniała składniki odżywcze z kremów. Jeśli jest bardzo przesuszona – odłóż peeling na później lub wykonaj go z użyciem naturalnych składników i tłustej bazy (np. otręby i oliwa z oliwek). Zbyt intensywne złuszczanie gruboziarnistym peelingiem może dodatkowo podrażnić skórę, więc nieco bardziej inwazyjne preparaty pozostaw na czas, kiedy skóra dłoni będzie w lepszym stanie.

Codzienna pielęgnacja i wyrobienie w sobie dobrych nawyków najczęściej wystarczy, aby skóra dłoni była delikatna i nawilżona przez cały rok. Jak się ratować, kiedy skóra permanentnie narażona jest na działanie wody i detergentów lub skrajnie wysokich lub niskich temperatur?

  • Intensywne nawilżanie nocą – skóra bardzo szybko zregeneruje się, kiedy zastosujesz na noc regenerujący zabieg. Nałóż na dłonie grubą warstwę nawilżającego i natłuszczającego kremu i załóż bawełniane rękawiczki. Rano skóra będzie znacznie wygładzona i nawilżona. Noc to najlepszy czas na regenerację. Rękawiczki mogą Ci nieco przeszkadzać, ale efekt warto jest poświęcenia.
  • Kapsułki witaminowe – takie preparaty dostępne są najczęściej w aptekach. Zawierają witaminy A i E, które przyspieszają regenerację i wygładzają skórę. Kapsułki można bezpośredni wsmarować w skórę i w rękawiczkach pozostawić na noc lub wymieszać jej zawartość z podgrzaną oliwą z oliwek lub olejem kokosowym.
  • Zabiegi u kosmetyczki – najpopularniejszym i chyba najbardziej ulubionym – bo bardzo przyjemnym, jest zabieg parafinowy w gabinecie kosmetycznym. Zabieg polega na nałożeniu maski o regenerujących i odżywczych właściwościach oraz zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie. Taki zabieg można także samodzielnie wykonać w domu, jednak jego aspekt relaksacyjny będzie znacznie mniejszy.

Czego unikać aby skóra dłoni pozostała w dobrym stanie?

  • Jeśli używasz detergentów – wyrób w sobie nawyk nakładania rękawiczek gumowych. Uchronisz skórę przed bezpośrednim kontaktem z detergentem.
  • Myjąc ręce lub naczynia – unikaj bardzo gorącej lub bardzo zimnej wody.
  • Mydło do rąk nie powinno wysuszać skóry. Wybieraj delikatne preparaty, najlepiej o właściwościach nawilżających.
  • Podczas mrozów i wiatru, zakładaj rękawiczki, które uchronią skórę przed działaniem niskiej temperatury.

Podsumowując: uwaga poświęcona skórze dłoni, systematyczność w pielęgnacji to warunek zachowania ich w dobrym stanie. Pielęgnacji skóry dłoni nie można zupełnie odpuścić. Trzeba też pamiętać, że to skóra na dłoniach najczęściej zdradza nasz wiek. Im więcej ochrony i uwagi, tym większa szansa na ich młody wygląd przez dłuższy czas.

Powiązane wpisy