Zadbane dłonie wizytówką każdej kobiety

Dłonie to najbardziej aktywna manualnie część ciała. Skóra na dłoniach jest cienka i delikatna, a dodatkowo narażona na negatywne czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura lub kontakt z detergentami. Pragniesz mieć zadbane dłonie, aby zawsze ładnie wyglądały? Wprowadź systematyczną pielęgnację i poświęć im czas i uwagę. Na co zwrócić uwagę, jak je chronić, pielęgnować i regenerować?

Systematyczna pielęgnacja

Szorstka i sucha skóra dłoni nie wygląda estetycznie. Nie jest przyjemna w dotyku, a w skrajnych przypadkach – może pękać i sprawiać ból. Dzieje się tak, gdy nie jest odpowiednio nawilżona, a dodatkowo podrażniona niską lub bardzo wysoka temperaturą lub środkami chemicznymi. Aby nie dopuścić do przesuszenia skóry na dłoniach trzeba codziennie pamiętać o kilku zasadach:

Reklama
  1. Systematyczne nawilżanie – krem do rąk używany po każdym umyciu, w znacznym stopniu ochroni skórę przed utratą wilgoci. Spróbuj dobrać odpowiedni preparat do pory roku i stanu skóry dłoni. Jeśli skóra nie jest mocno przesuszona – stosuj krem nawilżający w ciągu dnia, jednak nie bezpośrednio przed wyjściem na mróz. Jeśli skóra jest przesuszona, wybierz krem o tłustej konsystencji i stosuj go przed snem. Tłusty film na skórze dłoni w ciągu dnia może Ci przeszkadzać, dlatego w dzień stosuj kremy, które szybko się wchłaniają. Ważny jest także skład kremu. Wybierając preparat w drogerii zwróć uwagę czy krem jest na bazie gliceryny, zawiera witaminy takie jak A i E, a w przypadku bardzo suchej skóry – wybierz krem z zawartością mocznika.
  2. Złuszczanie – dzięki zastosowaniu peelingu, skóra dłoni będzie łatwiej wchłaniała składniki odżywcze z kremów. Jeśli jest bardzo przesuszona – odłóż peeling na później lub wykonaj go z użyciem naturalnych składników i tłustej bazy (np. otręby i oliwa z oliwek). Zbyt intensywne złuszczanie gruboziarnistym peelingiem może dodatkowo podrażnić skórę, więc nieco bardziej inwazyjne preparaty pozostaw na czas, kiedy skóra dłoni będzie w lepszym stanie.

Zadbane dłonie przy niskich temperaturach

Codzienna pielęgnacja i wyrobienie w sobie dobrych nawyków najczęściej wystarczy, aby skóra dłoni była delikatna i nawilżona przez cały rok. Jak się ratować, kiedy skóra permanentnie narażona jest na działanie wody i detergentów lub skrajnie wysokich lub niskich temperatur?

  1. Kapsułki witaminowe – takie preparaty dostępne są najczęściej w aptekach. Zawierają witaminy A i E, które przyspieszają regenerację i wygładzają skórę. Kapsułki można bezpośredni wsmarować w skórę i w rękawiczkach pozostawić na noc lub wymieszać jej zawartość z podgrzaną oliwą z oliwek lub olejem kokosowym.
  2. Zabiegi u kosmetyczki – najpopularniejszym i chyba najbardziej ulubionym – bo bardzo przyjemnym, jest zabieg parafinowy w gabinecie kosmetycznym. Zabieg polega na nałożeniu maski o regenerujących i odżywczych właściwościach oraz zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie. Taki zabieg można także samodzielnie wykonać w domu, jednak jego aspekt relaksacyjny będzie znacznie mniejszy.

Czego unikać aby skóra dłoni pozostała w dobrym stanie?

  1. Jeśli używasz detergentów – wyrób w sobie nawyk nakładania rękawiczek gumowych. Uchronisz skórę przed bezpośrednim kontaktem z detergentem.
  2. Myjąc ręce lub naczynia – unikaj bardzo gorącej lub bardzo zimnej wody.
  3. Mydło do rąk nie powinno wysuszać skóry. Wybieraj delikatne preparaty, najlepiej o właściwościach nawilżających.
  4. Podczas mrozów i wiatru, zakładaj rękawiczki, które uchronią skórę przed działaniem niskiej temperatury.

Uwaga poświęcona skórze dłoni, systematyczność w pielęgnacji to warunek zachowania ich w dobrym stanie. Pielęgnacji skóry dłoni nie można zupełnie odpuścić. Trzeba też pamiętać, że to skóra na dłoniach najczęściej zdradza nasz wiek. Im więcej ochrony i uwagi, tym większa szansa na ich młody wygląd przez dłuższy czas.

pielęgnacja-dłoni

Zadbane dłonie dzięki komórkom macierzystym

CGF to nowe, innowacyjne odkrycie w dziedzinie medycyny estetycznej. Zawiera wysoko skoncentrowane czynniki wzrostu, które, wraz z obecnością komórek macierzystych, stymulują procesy regeneracji. Podobnie jak osocze bogatopłytkowe, CGF jest pozyskiwane z krwi pacjenta. Dzięki bardziej sprecyzowanej technice odwirowywania, zachowane są unikalne składniki, które po aplikacji do skóry intensywnie wpływają na jej regenerację, przywracając jej młodzieńczy wygląd. Zabieg jest polecany m.in. do regeneracji skóry na grzbietach dłoni. Skóra staje się gęstsza i bardziej elastyczna, a także poprawia się jej koloryt, eliminując drobne przebarwienia. W zależności od potrzeb, terapię można powtarzać od 1 do 2 razy w ciągu roku.

Wypełniacze na zadbane dłonie

Hydroksyapatyt wapnia to substancja, która naturalnie występuje w organizmie. Pełni funkcję strukturalną dla kości i zębów. W dziedzinie medycyny estetycznej wykorzystuje się go jako substancję wypełniającą. Jego mikrocząsteczki działają jako bodziec do wytwórczości włókien kolagenowych, co skutecznie redukuje objawy starzenia, takie jak zmarszczki czy obwisła skóra. Stosuje się go również w procedurach odmładzających dłonie. Hydroksyapatyt wapnia, o konsystencji żelowej, wprowadza się pod skórę za pomocą mikroigieł lub kaniuli, celowo w obszarach deficytu tkankowego. Po zabiegu nie ma potrzeby długiej rekonwalescencji. Mogą pojawić się jedynie lokalne obrzęki lub siniaki, które zanikają samoistnie po kilku dniach. Skóra dłoni staje się po zabiegu gładka, bardziej jędrna i zdrowsza. Widoczność naczyń krwionośnych, ścięgien i konturów kości śródręcza jest zmniejszona, co sprawia, że dłonie wyglądają młodziej. Efekty utrzymują się przez około 18 miesięcy.

Powiązane wpisy