Nie zawsze pamiętamy o pielęgnacji i obserwacji stóp. A to błąd – bo przez zaniedbanie może dotknąć nas wiele schorzeń, których leczenie jest długie i żmudne. Niedostateczna obserwacja może spowodować, że nie zauważymy ważnych symptomów choroby. Jak dbać i dlaczego warto poświęcić stopom nieco więcej uwagi?
Wielu z nas, wraz założeniem półbutów wczesną jesienią zapomina o swoich stopach aż do kolejnej wiosny. Latem przywiązujemy większa uwagę do ich wyglądu, bo temperatura zmusza nas do noszenia obuwia z odkrytymi palcami lub piętami – wtedy pamiętamy o nawilżaniu i pielęgnacji paznokci. Pamiętając o stopach cały rok, nie będziemy musieli „nadrabiać” braków w pielęgnacji wiosną.
Grzybica stóp i paznokci – trudne leczenie
Grzybicą stóp bardzo łatwo się zarazić. Trzeba pamiętać o niej szczególnie w miejscach publicznych – kąpieliskach, saunach i basenach. Są to miejsca, gdzie chodzą różni ludzie, nie zawsze zdający sobie sprawę z zarażania innych. Własne klapki w takich miejscach to absolutna podstawa. Grzybica stóp może także pojawić się, kiedy niedostatecznie dbamy o stopy – zaniedbujemy higienę, nosimy skarpetki i obuwie, które nie są przewiewne przez co prowadzą do permanentnego problemu z wilgotnymi, spoconymi stopami. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju grzybów. Grzybica najczęściej najpierw rozwija się na stopach czego efektem jest swędzenie i pieczenie skóry stóp. Wtedy jest szansa na względnie szybkie wyleczenie. Gdy grzybica zajmie już paznokcie, leczenie może trwać latami. Paznokcie zajęte grzybicą zmieniają swoją barwę i kształt. Osoby cierpiące z powodu tego schodzenia, najczęściej wstydzą się wyglądu stóp przez co latem chodzą w butach z zakrytymi palcami lub próbują „zamalować” problem lakierem do paznokci. Takie działania tylko pogłębiają problem.
Paluch koślawy – haluks
Przyczyna haluksa jest najczęściej genetyka, choć kobiety czasem „pomagają” genom w ujawnieniu się tej przypadłości nosząc wysokie obcasy lub obuwie z wąskimi noskami. Zaniedbany problem z haluksami może prowadzić nawet do problemów z samodzielnym poruszaniem się. Dlatego warto stosować profilaktykę w przypadku, kiedy wiemy, ze haluks to znany problem w rodzinie. Wczesna reakcja na pierwsze pojawienie się problemów z haluksem jest równie ważna. Kiedy problem nie rozwinął się jeszcze do gigantycznych rozmiarów, można próbować zastosować niej inwazyjne leczenie. Rozwinięte haluksy najczęściej wymagają leczenia operacyjnego, które wiąże się także z późniejszą rehabilitacją.
Pękające pięty
To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Pękające pięty mogą przysporzyć problemów. Przez pęknięcia dość łatwo mogą przeniknąć bakterie i wirusy przez co może dojść do zakażenia. Pękające pięty podobnie jak problem z haluksami, to raczej kwestia skłonności genetycznych. Osoby, które maja tendencję do pękania pięt powinny podwójnie dbać o stopy i nie dopuszczać do utraty nawilżenia.
Stopy mogą wskazać, że w organizmie dzieje się coś niedobrego
Stopy to także dobra nawigacja dla wskazania stanu naszego zdrowia. Niektóre sygnały mogą wskazywać, że inne organy nie funkcjonują wzorowo. Na zadbanych stopach, bez zmian grzybiczych takie sygnały są bardzo wyraźne i widoczne gołym okiem. Jeśli stopy drętwieją bez powodu – może to być sygnał świadczący o rozwijającej się cukrzycy. Skurcze natomiast to sygnał, że organizm potrzebuje magnezu i potasu i warto uzupełnić dietę o te składniki. Pofalowane i odgięte paznokcie to być może znak, że we krwi jest zbyt mało żelaza czyli mamy do czynienia z anemią.