Dlaczego pielęgnacja stóp jest ważna?

Nie zawsze pamiętamy o pielęgnacji stóp, nie często się im również przyglądamy. Niewątpliwie jest to błąd! Przez zaniedbanie stóp może dotknąć nas wiele schorzeń, których leczenie jest długie i żmudne. Niedostateczna obserwacja może spowodować, że nie zauważymy ważnych symptomów choroby. Dlaczego pielęgnacja stóp jest ważna każdego dnia? Jak dbać i dlaczego warto poświęcić stopom nieco więcej uwagi?

Wielu z nas, wraz założeniem półbutów wczesną jesienią zapomina o swoich stopach aż do kolejnej wiosny. Latem przywiązujemy większa uwagę do ich wyglądu, bo temperatura zmusza nas do noszenia obuwia z odkrytymi palcami lub piętami – wtedy pamiętamy o nawilżaniu i pielęgnacji paznokci. Pamiętając o stopach cały rok, nie będziemy musieli „nadrabiać” braków w pielęgnacji wiosną.

Reklama

Pielęgnacja stóp, a najczęstsze błędy

Pielęgnacja stóp w warunkach domowych to podstawa, od której należy zacząć. Jednak pamiętaj, że aby osiągnąć porządane efekty, należy przestrzegać pewnych zasad:

  1. zamiast nożyczek czy obcinacza, używaj pilnika do skracania paznokci. Nadmiernie krótkie paznokcie mogą prowadzić do skaleczeń, a zbyt długie mogą powodować pogrubienie płytki lub jej odrywanie,
  2. paznokieć i opuszka powinny mieć identyczny kształt, zaokrąglone rogi.
  3. unikaj deformacji i nadmiernej potliwości stóp oraz nadmiernego rogowacenia naskórka poprzez noszenie odpowiedniego obuwia z miękką wyściółką pod piętami,
  4. nie usuwaj stwardniałego naskórka ostrymi narzędziami ani tarkami,
  5. nie stosuj tłustych produktów na suchą skórę, lecz wybieraj nawilżające i odżywcze preparaty, które dobrze się wchłaniają,
  6. nie nakładaj kremów między palcami – powinny być suche, aby zmniejszyć ryzyko grzybicy,
  7. w przypadku wrastających paznokci lub odcisków, skonsultuj się z podologiem.

Codziennie poświęcasz uwagę swojej twarzy, dłoniom i ciału, jednak zdarza się, że pomijasz stopy? To częsty błąd wielu osób! Dlaczego tak się dzieje? Przez większość czasu są one ukryte w obuwiu, a dopiero w okresie letnim, gdy sięgasz po sandały lub klapki, dostrzegasz, że skóra na piętach jest przesuszona i zrogowaciała, czasami nawet popękana. Paznokcie mogą być żółtawe i nieestetyczne. Jak zadbać o stopy, aby zawsze prezentowały się zdrowo i atrakcyjnie? Przede wszystkim:

  1. wybieraj obuwie wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów,
  2. zapewniaj codziennie stopom chwilę odpoczynku,
  3. nie dopuszczaj do przesuszenia ani pęknięcia skóry na stopach,
  4. regularnie nawilżaj je i delikatnie usuwaj zrogowaciały naskórek.
pielęgnacja-stóp

Grzybica stóp i paznokci – trudne leczenie

Grzybicą stóp bardzo łatwo się zarazić. Trzeba pamiętać o niej szczególnie w miejscach publicznych – kąpieliskach, saunach i basenach. Są to miejsca, gdzie chodzą różni ludzie, nie zawsze zdający sobie sprawę z zarażania innych. Własne klapki w takich miejscach to absolutna podstawa. Grzybica stóp może także pojawić się, kiedy niedostatecznie dbamy o stopy – zaniedbujemy higienę, nosimy skarpetki i obuwie, które nie są przewiewne przez co prowadzą do permanentnego problemu z wilgotnymi, spoconymi stopami. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju grzybów. Grzybica najczęściej najpierw rozwija się na stopach czego efektem jest swędzenie i pieczenie skóry stóp. Wtedy jest szansa na względnie szybkie wyleczenie. Gdy grzybica zajmie już paznokcie, leczenie może trwać latami. Paznokcie zajęte grzybicą zmieniają swoją barwę i kształt. Osoby cierpiące z powodu tego schodzenia, najczęściej wstydzą się wyglądu stóp przez co latem chodzą w butach z zakrytymi palcami lub próbują „zamalować” problem lakierem do paznokci. Takie działania tylko pogłębiają problem.

Paluch koślawy – haluks

Przyczyna haluksa jest najczęściej genetyka, choć kobiety czasem „pomagają” genom w ujawnieniu się tej przypadłości nosząc wysokie obcasy lub obuwie z wąskimi noskami. Zaniedbany problem z haluksami może prowadzić nawet do problemów z samodzielnym poruszaniem się. Dlatego warto stosować profilaktykę w przypadku, kiedy wiemy, ze haluks to znany problem w rodzinie. Wczesna reakcja na pierwsze pojawienie się problemów z haluksem jest równie ważna. Kiedy problem nie rozwinął się jeszcze do gigantycznych rozmiarów, można próbować zastosować niej inwazyjne leczenie. Rozwinięte haluksy najczęściej wymagają leczenia operacyjnego, które wiąże się także z późniejszą rehabilitacją.

Pielęgnacja stóp, a pękające pięty

To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Pękające pięty mogą przysporzyć problemów. Przez pęknięcia dość łatwo mogą przeniknąć bakterie i wirusy przez co może dojść do zakażenia. Pękające pięty podobnie jak problem z haluksami, to raczej kwestia skłonności genetycznych. Osoby, które maja tendencję do pękania pięt powinny podwójnie dbać o stopy i nie dopuszczać do utraty nawilżenia.

pielęgnacja-stóp

Stopy jak wskaźnik zdrowia ogólnego 

Stopy to także dobra nawigacja dla wskazania stanu naszego zdrowia. Niektóre sygnały mogą wskazywać, że inne organy nie funkcjonują wzorowo. Na zadbanych stopach, bez zmian grzybiczych takie sygnały są bardzo wyraźne i widoczne gołym okiem. Jeśli stopy drętwieją bez powodu – może to być sygnał świadczący o rozwijającej się cukrzycy. Skurcze natomiast to sygnał, że organizm potrzebuje magnezu i potasu i warto uzupełnić dietę o te składniki. Pofalowane i odgięte paznokcie to być może znak, że we krwi jest zbyt mało żelaza czyli mamy do czynienia z anemią.

Powiązane wpisy