Znaczenie mowy ciała w każdej dziedzinie życia

Z otoczeniem komunikujemy się na dwa sposoby: werbalnie, czyli z użyciem mowy oraz niewerbalnie czyli mową ciała. Świadome używanie niewerbalnej komunikacji może nam znacznie ułatwić życie i poprawić znalezienie pracy czy kontakty z innymi ludźmi. Czym jest mowa ciała i na co warto zwrócić uwagę?

Mowa ciała – czym właściwie jest?

Mowa ciała, to wszystkie te czynności, których nieświadomie bądź świadomie podczas komunikowania się z innymi ludźmi. Mowa ciała jest wszystkim tym czym nie jest rozmowa. Co możemy do niej zaliczyć?

Reklama

Mimika twarzy – wszelkie miny sugerujące takie odczucia jak np. znużenie, zdziwienie, sceptycyzm. Do mimiki twarzy możemy zaliczyć także ruch gałek ocznych: czy rozmówca ucieka wzrokiem gdzieś w bok, czy utrzymuje kontakt wzrokowy.
Ruchy ciała – pozycja ciała, ułożeniu rąk i nóg podczas rozmowy. Znaczenie ma także gestykulacja oraz oddechy.
Kontakt fizyczny – dość często dotykamy innych ludzi nawet o tym nie myśląc. W relacji biznesowej dopuszczalny jest właściwie wyłącznie uścisk dłoni. W budowaniu każdej relacji dotyk odgrywa niezwykle ważną rolę, jednak jego zastosowanie różni się od specyfiki związku pomiędzy ludźmi.
Wygląd fizyczny – ubranie, dodatki, fryzura, dobór stroju do okazji wysyłają jasny sygnał o tym, co komunikujemy światu, a w niektórych sytuacjach – jak traktujemy inna osobę.
Głos – czyli ton głosu, natężenie, barwa, sposób wypowiadania słów i budowania zdań świadczy o tym jak traktuje nas rozmówca.
Dystans – odległość w której znajdujemy się od rozmówcy będzie inna w przypadku relacji formalnych i inna w przypadku relacji rodzinnych.

Stopień świadomości używania mowy ciała

Niektóre elementy mimiki twarzy, takie jak grymasy są wrodzone. Dzieci inaczej posługują się mową ciała i dopiero w trakcie socjalizacji dostosowują mowę ciała do przyjętych w danej kulturze norm społecznych. Adekwatna do sytuacji mowa ciała ma ogromne znaczenie w życiu zawodowym oraz osobistym. Jeśli chcemy mieć dobre relacje z partnerem biznesowym, którego nie darzymy szczególna sympatią, musimy panować nie tylko nad tym co mówimy (co wydaje się najłatwiejszym zadaniem), ale przede wszystkim nad mową ciała. Umiejętność odczytywania mowy ciała działa także w drugą stronę: pomaga odczytać intencje rozmówcy, jego szczerość i podejście do sprawy i nas samych.

Mowa ciała w praktyce

Skrzyżowanie rąk na piersiach – może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z osobą zdystansowaną i zamkniętą. Osoba, która stojąc dodatkowo krzyżuje nogi może być nieśmiała.
Podpieranie głowy dłonią – to chyba najbardziej znamienny gest świadczący o tym, że jesteśmy znudzeni. Z drugiej strony jednak, palec znajdujący się obok policzka może świadczyć o szczerym zainteresowaniu tym co ma do powiedzenia rozmówca.
Pocieranie karku dłonią – świadczy o tym, że nasz rozmówca odczuwa lęk lub jest sfrustrowany.
Krzyżowanie nóg i chowanie ich pod krzesło – w zależności od sytuacji mogą wyrażać niepewność, wycofanie lub poczucie winy. Wsunięcie nóg pod krzesło może oznaczać zamknięcie się na rozmówcę lub dalszą rozmowę.
Krzyżowanie rąk na karku – pozycja wyrażająca nie tyle otwartość, co nadmierną pewność siebie, a czasem wywyższające podejście do rozmówcy.
Założenie stopy na kolano – osoba, która układa w ten sposób ciało podczas siedzenia, może wskazywać, że mamy do czynienia z osoba konfliktową i nie respektującą norm i reguł.

Powiązane wpisy