Masz problem z akceptacją swoich odstających uszu? Można temu zaradzić!

Odstające uszy mogą być źródłem prawdziwych kompleksów. Świadomi tego rodzice coraz częściej dbają o skorygowanie problemu już w dzieciństwie, aby oszczędzić małemu człowiekowi niepotrzebnych przykrości. Korekcja odstających uszu, to jeden z popularniejszych zabiegów wśród panów. Dlaczego? Bo ten prosty zabieg może znacząco poprawić wygląd całej twarzy i raz na zawsze pozbyć się niechcianego od dzieciństwa elementu wizerunku.

Faceci mają gorzej?

Odstające uszy nie dodają urody ani kobietom, ani mężczyznom. Kobiety jednak mają większe możliwości zakrycia uszu fryzurą. Mężczyźni rzadko mają ochotę nosić długie włosy, a nawet jeżeli – niekoniecznie chcą układać włosy w taki sposób, aby uszy nie były widoczne. Czasem zakrycie uszu włosami nie jest możliwie, ze względu na łysienie. Chłopcy w wieku szkolnym bywają względem siebie bardzo bezpośredni, dlatego mały człowiek, który ma odstające uszu dość szybko dostaje przezwiska np. „plastuś” lub „dumbo” – o czym pamięta każdy, kto sam ma odstające uszy lub miał kolegę w klasie z takim problemem. Zachowanie rówieśników z pewnością ma wpływ na kształtowanie pewności siebie. Odstające uszy, choć są niegroźnym odstępstwem anatomicznym, mogą być źródłem kompleksów i niskiej samooceny. Najczęściej nie jest pocieszeniem nawet to, że inni ludzie zupełne inaczej widzą ten problem i raczej skupiają się na pozytywnych aspektach wizerunku. Jeśli patrząc w lustro, Twoja uwaga skupia się wyłącznie na odstających małżowinach usznych – najprawdopodobniej nie akceptujesz tego elementu wizerunku.

Reklama

Jakie są sposoby na pozbycie się problemu odstających uszu?

O problemie odstających uszu możemy mówić około 7 roku życia. Wcześniej wygląd małżowiny usznej może się jeszcze zmieniać, dlatego nie ma sensu podejmować środków zaradczych. Niestety, problemu odstających uszu nie można zlikwidować z pomocą opaski zakładanej na noc lub noszenia przez cała dobę nauszników. Jedynym sposobem jest otoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja małżowin usznych. To jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacja lekarską podczas której lekarz przeprowadza badanie fizykalne pacjenta oraz ustala ostateczny wygląd małżowiny. U dzieci najczęściej stosuje się znieczulenie ogólne, natomiast u ludzi dorosłych – znieczulenie miejscowe. Zabieg polega na wykonaniu nacięć za małżowina uszną, wymodelowaniu małżowiny oraz odpowiednim zszyciu. Blizna umiejscowiona jest w niewidocznym miejscu. Po tygodniu od zabiegu można właściwie wrócić do codziennych zajęć, a pełen okres rekonwalescencji trwa około 3 tygodnie. Z zabiegiem nie jest związany intensywny ból – może się zdarzyć odczuwanie bólu w stopniu umiarkowanym, jednak w celu uśmierzenia go, można stosować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. Przez jakiś czas trzeba unikać intensywnego wysiłku fizycznego, korzystania z sauny oraz opalania blizn.

Kiedy zdecydować się na operację?

Najbardziej optymalnym wiekiem na poddanie się otoplastyce jest okres pomiędzy 7 a 14 rokiem życia. Nie oznacza to oczywiście, że później istnieją jakieś szczególne przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu, jednak chrząstkę jest już trudniej wymodelować i estetyczny efekt może nie być równie zadowalający. Jeśli jesteś już dorosłym mężczyzną, który nadal nie akceptuje swoich uszu – zdecyduj się na zabieg wtedy, kiedy będziesz do tego psychicznie przygotowany ikiedy zwyczajnie poczujesz, że przyszedł czas, aby rozprawić się z problemem. Z pewnością nie obawiaj się zrobienia pierwszego kroku. Najczęściej już podczas konsultacji lekarskiej pacjent uzyskuje wszelkie informacje i ma możliwość skonfrontowania swoich obaw. Zapraszamy na wizytę!

Powiązane wpisy