5 kroków jak być piękną i zdrową w nowym roku.

Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzę, że wszyscy chcemy wyglądać coraz lepiej lub spowolnić postęp czasu. Jest to jednak naturalnie trudne, a droga jest wyboista. Nie oznacza to jednak, że nie warto dbać o swój wygląd i go nie poprawiać. W różnych kulturach, a nawet na przestrzeni dekad percepcja piękna zmienia się. Pierwszym krokiem do piękna oraz wartością nadrzędną powinno być dbanie o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
W zdrowym ciele zdrowy duch, a dbanie o zdrowie znacząco podnosi naszą samoocenę i sprawia, że nasze ciało wygląda lepiej i sprawniej. Co jednak zrobić, aby być zdrową i piękną w nowym roku?

zdrowe odżywianie nowy rok

Po pierwsze – odżywiaj się zdrowiej

Pędzący świat, duża ilość pracy oraz ciągły pośpiech sprawiają, że zdrowe odżywianie nierzadko schodzi na boczny tor. Równocześnie wokół tego tematu narosło wiele mitów, niedomówień oraz zwykłych półprawd, które sprawiają, że zdrowe odżywianie się jest dla wielu z nas nieosiągalnym celem. Na szczęście okazuje się, że aby żywić się zdrowiej zazwyczaj wystarczy dokonać niewielkich korekt. Powinno się unikać wysoko przetworzonej żywności oraz takiej, do której dodano dużo cukru. Badacze sugerują również, aby zrezygnować z liczenia kalorii i skupić się na tym, czy dana żywność ma dużo witamin, błonnika oraz długo przyswajalnych węglowodanów. Stoi to niejako w sprzeczności z popularnymi od lat dietami tysiąca, półtora tysiąca czy dwóch tysięcy kalorii. Powinniśmy dążyć do odzyskania radości z jedzenia przy równoczesnym wybieraniu pełnowartościowych produktów. Pozwoli to nam na lepszą kontrolę masy ciała i dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów.

Reklama

Spacer czy siłownia?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby każdy dorosły ruszał się przez przynajmniej od dwóch i pół godziny do pięciu godzin w tygodniu. Dobrym i powszechnie dostępnym, a równocześnie niewymagającym sprzętu jest chodzenie na spacery. Codzienny spacer pomoże nie tylko zachować zdrową sylwetkę, złagodzi bóle pleców, ale także poprawi ukrwienie nóg, kręgosłupa, a nawet mózgu. Wielu z nas preferuje jednak siłownie bądź sporty zespołowe. Są one również dobrym sposobem na zachowanie zdrowia, ale należy pamiętać o tym, aby wykonywać ćwiczenia zgodnie z zaleceniami trenerów, a do ćwiczeń przystąpić po przeprowadzeniu przynajmniej krótkiej rozgrzewki.

kąpiel relaks nowy rok 2022

Po trzecie – zrób coś dla siebie

Życie składa się z wielu obowiązków i małych bądź większych przyjemności. Codzienna praca, prowadzenie domu czy też wychowywanie dzieci jest niemałym wyzwaniem dla każdego z nas. Sprawia to, że zapominamy o naszych własnych potrzebach oraz rezygnujemy z przyjemnych dla nas rzeczy. Długa kąpiel ze świeczkami zapachowymi, przyjemny masaż lub lektura dobrej książki nie powinny schodzić na dalszy plan. Równocześnie mierzymy się z coraz większą presją społeczną oraz ostracyzmem, która często uniemożliwia nam realizowanie naszych własnych marzeń czy odwodzi nas od realizacji własnych celów.

Po czwarte – spróbuj się wysypiać

Rola snu jest przez nas wszystkich niedoceniania. Odpowiada on za szereg pozytywnych zjawisk takich jak konsolidacja pamięci, poprawa stanu psychicznego czy regulacja odporności. Niestety, pędzący tryb życia i zanieczyszczenie światłem sprawia, że coraz ciężej nam się wyspać. Przed snem warto zrezygnować z oglądania telewizji, czy też przeglądania telefonu. Ponadto powinno się wywietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy spać. Pomocna w zasypianiu może okazać się również długa kąpiel oraz powszechnie dostępne olejki zapachowe.

Po piąte – naucz się odpuszczać

Święta i Nowy Rok to piękny, ale pracowity czas. Ciężko jest o chwilę dla siebie podczas tego gorącego okresu. Pamiętaj, że o magii świąt decyduje nie ilość przygotowanych potraw, a ludzie, z którymi spędzisz ten okres. Dlatego też warto zrezygnować z robienia kolejnej sałatki i kupić ją gotową, a zaoszczędzony czas poświęcić dla siebie samej. Wszystkie powyższe rady, choć potrzebne dla zachowania zdrowia, są swego rodzaju planem ramowym. Nie zadręczaj się wyrzutami sumienia, jeżeli od czasu do czasu zamienisz zdrowy posiłek na popularny fast-food. Każdy z nas ma też dni, podczas których nie ma ochoty ani na siłownię, ani nawet na krótki spacer. Dążenie do zdrowia i zmiana nawyków życiowych jest procesem, dzięki któremu możesz być piękną i zdrową w nowym roku. Jego celem nie jest i nie powinno być życie niczym z okładki magazynu lifestylowego. 

Powiązane wpisy