Naturalne sposoby na stres i rozładowanie napięcia

Stres jest nieodłączną częścią życia. Nie jest prawdą, że nasi przodkowie nie mieli z nim problemów – stres istniał zawsze, choć może nie w takim natężeniu z jakim mamy do czynienia w dzisiejszych czasach. Szybkie tempo życia sprawia, że stres coraz częściej nam towarzyszy. Jeśli nie jest go zbyt dużo – potrafi stymulować i przynosić pozytywne skutki. Długotrwały stres odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale i fizycznym. Jak radzić sobie z nim metodami naturalnymi?

Pij zioła

To nic odkrywczego, jednak na co dzień zdarza się nam zapominać, że zioła to naturalny lek na stres i zdenerwowanie. Takie zioła jak melisa i rumianek uspokajają i pozytywnie wpływają na jakość snu i zdolność zasypiania. Jedna szklanka naparu przed snem wyreguluje ciśnienie i odpręży. Jeśli picie ziół stanie się rutyną – szybciej poradzisz sobie z powracającym stresem a dodatkowo wprowadzisz do organizmu wiele wartościowych składników. To lepsze niż lampka wina!

Reklama

Planuj miłe atrakcje

Znasz to uczucie, kiedy oczekujesz na wakacyjny wyjazd i z wielką energią planujesz poszczególne jego punkty oraz organizujesz niezbędne rzeczy? Przyjemne, prawda? Samo myślenie o przyjemnościach powoduje obniżenie napięcia. Dlatego, jeśli masz zbyt dużo na głowie – staraj się odpłynąć i myśleć o przyjemnościach, które wkrótce Cię czekają.

Przygarnij zwierzaka

„Do serca przytul psa, weź na kolana kota” śpiewał klasyk. I słusznie, bo czworonożni przyjaciele to doskonały lek na stres. Ludzie, którzy posiadają zwierzęta lepiej radzą sobie z napięciem. Samo pogłaskanie cieszącego się psa wywołuje uśmiech. Spacery zmuszają nas do ruchu, co pozytywnie wpływa także na zdrowie fizyczne.

Posprzątaj mieszkanie

Po trudnym tygodniu, sprzątanie może okazać się czynnością relaksującą. Wybieraj takie czynności, które nie sprawiają Ci problemu np. prasowanie lub ścieranie kurzu. Powtarzalne czynności pomogą Ci wyłączyć napięcie.

Spróbuj prac w ogrodzie

Działają podobnie jak sprzątanie, ale mają dodatkowe bonusy. Po pierwsze, przebywanie wśród zieleni skutecznie koi nerwy. Po drugie, to aktywność na świeżym powietrzu a ta jest nieocenionym sposobem na stres. Zadbany ogród będzie cieszył przez cale lato, co spowoduje, że będziesz mógł się nim cieszyć i tym sposobem dalej walczyć ze stresem.

Słuchaj spokojnej muzyki

Nie musi być to szum traw lub skrzek żab. Jeśli jesteś zestresowany, włącz spokojna muzykę z dobrym wokalem. Szybka muzyka energetyzuje – spokojna, uspokaja. To świetny sposób na relaks po ciężkim i stresującym dniu.

Zmęcz się porządnie

Intensywny, ale krótki wysiłek pozwala na wydzielenie się dużej ilości endorfin. Jeśli napięcie sięga zenitu – wyjdź i pobiegnij najszybciej jak potrafisz. Jeśli uda Ci się intensywnie biec przez pół godziny – przez następne godziny będziesz zupełnie zrelaksowana i w dobrym humorze.

Nie bój się rozmawiać

Tłumienie problemów w sobie to nie jest najlepszy sposób na poradzenie sobie ze stresem. Nie chodzi o to, abyś oczekiwała rad. Samo „wygadanie się” może sprawić, że spojrzysz na problemy z zupełnie innej perspektywy i w efekcie obniżysz poziom stresu.

Zadbaj o dietę

Zadbaj aby w Twoje diecie znalazła się spora ilość magnezu, witaminy z grupy B oraz witaminy C. Wszystkie te składniki mogą wpłynąć na Twoje samopoczucie – wzmocnić chęć do działania i uspokoić nerwy.

Choć powyższe sposoby wydają się trywialne, a czasem nawet śmieszne – warto ich spróbować i przekonać się na własnej skórze. W końcu zależy nam na dobrym samopoczuciu i życiu we względnym spokoju.

Powiązane wpisy