Rodzaje lipotransferów plastycznych

Lipotransfer plastyczny – co to takiego?

Nikt nie lubi nadmiaru tkanki tłuszczowej. Kojarzy się głównie z kompleksami i niską samooceną. Nadszedł czas, żeby tkankę tłuszczową przedstawić w końcu w dobrym świetle. Czy wiesz, że może być ona bardzo przydatna? Lipotransfer plastyczny to metoda medycyny estetycznej, która polega na przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej z jednej części ciała do innej. Jest to jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod korekcji wolumetrycznej, która pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu twarzy i ciała. Czy postrzegasz już tkankę tłuszczową jako sprzymierzeńca? Zapewne jeszcze nie, ale przeczytaj artykuł i dowiedz się jak spożytkować niesforną fałdkę tłuszczu. 

Lipotransfer inaczej nazywany lipofillingiem, to naturalna metoda modelowania sylwetki. Zajmuje się wypełnianiem ubytków tkankowych oraz redukcją oznak starzenia za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej. Materiał wypełniający jest bezpieczny i skuteczny, a jego zastosowanie może być niezwykle różnorodne. Ogromną zaletą lipotransferu jest możliwość połączenia modelowania sylwetki z jednoczesną korekcją wybranych partii ciała, takich jak na przykład piersi, pośladki czy łydki. Metoda ta jest nieinwazyjna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.

Reklama

Jakie są rodzaje lipotransferów? 

Wyróżniamy kilka rodzajów lipotransferów plastycznych, warto je poznać:

Technika Colemana – w której lekarz pobiera tkankę tłuszczową za pomocą cienkiej igły, a następnie oczyszcza ją i przeszczepia w miejsce, w którym ma zostać wykonana korekta wolumetryczna.

Technika Cell Enriched Lipotransfer (CELL) – jest to ulepszona wersja techniki Colemana, która polega na dodaniu do pobranej tkanki tłuszczowej komórek macierzystych i komórek endotelialnych, co zwiększa przeżywalność przeszczepionej tkanki.

Metoda Lipofilingu – podobna do techniki Colemana jednak różni się tym, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa pobierana z jednej części ciała do innej, nie jest oczyszczana wcześniej. Metoda ta jest stosowana głównie do korekty twarzy. 

Technika Liposhiftingu – procedura polega na przesunięciu tkanki tłuszczowej z jednej części ciała do innej w celu uzyskania symetrycznego kształtu ciała.

Lipotransfer plastyczny – jakie są wskazania?

Lipotransfer jest propozycją dla osób, które chcą w naturalny sposób wymodelować swoje ciało, pozbyć się ubytków oraz zredukować oznaki starzenia.  

Korekcja wolumetryczna twarzy – lipotransfer stosuje się w celu wypełnienia zagłębień w twarzy, takich jak fałdy nosowo-wargowe, bruzdy łzowe, a także do wypełnienia ust, policzków i kości jarzmowych.

Korekcja defektów powstałych po chorobie lub urazie – lipotransfer może być stosowany w celu wypełnienia ubytków w tkankach, które powstały w wyniku choroby, np. choroby Parkinsona lub po urazie.

Poprawa niedoskonałości sylwetki – piękna sylwetka to marzenie każdej kobiety, a dla niektórych wyznacznik kanonu piękna. Lipotransfer plastyczny wykorzystuje się do wyrównania nierówności w sylwetce, np. do korekty różnic między rozmiarami piersi lub do zwiększenia objętości pośladków.

Korekcja niedoskonałości po innych zabiegach – czasami zabiegi chirurgiczne zostawiają po sobie defekty. Dzięki opisywanej metodzie przeszczepu tkanki tłuszczowej specjalista jest w stanie wprowadzić korektę lipotransfer defektów, które pozostały po innych zabiegach chirurgicznych, takich jak liposukcja lub mastektomia.

Przywrócenie utraconej objętości – wraz z wiekiem nasze ciało traci jędrność w wyniku utraty masy ciała. Jednakże możemy odzyskać utraconą objętość tkanek za pomocą lipotransferu. 

Rekonstrukcja tkanek – lipotransfer może być stosowany do rekonstrukcji tkanek, które uległy zniszczeniu w wyniku choroby lub urazu.

Przed podjęciem decyzji o lipotransferze, pamiętaj o konsultacji z doświadczonym specjalistą. Oceni czy jesteś odpowiednim kandydatem do przeprowadzenia zabiegu i jaki rodzaj lipotransferu będzie najlepszy.

Lipotransfer plastyczny po operacji oszczędzającej pierś 

Lipofilling ma właściwości regeneracyjne stosowane w celu poprawy deformacji po operacjach oszczędzających pierś. Po operacji oszczędzającej pierś (BCS), która jest często stosowana w leczeniu raka piersi, pacjenci czasami decydują się na lipotransfer plastyczny, aby przywrócić symetrię i objętość piersi.

W przypadku lipotransferu plastycznego po BCS, chirurg pobiera tłuszcz z innego obszaru ciała pacjenta, takiego jak brzuch lub uda, za pomocą techniki liposukcji. Następnie tłuszcz jest poddawany specjalnemu procesowi oczyszczania i przygotowywania do przeszczepienia.

Lekarz następnie przeszczepia oczyszczony tłuszcz do piersi pacjenta, aby poprawić ich objętość i kształt. Procedura może być przeprowadzana zarówno podczas operacji BCS, jak i jako oddzielna procedura po zakończeniu leczenia raka piersi.

Przeciwwskazania

Możemy je podzielić na bezwzględne i względne. Do pierwszej grupy zaliczamy:

  1. Aktywne infekcje;
  2. ciąża i laktacja;
  3. niewydolność krążeniowo-oddechowa;
  4. poważne schorzenia wątroby;
  5. ciężkie zaburzenia funkcji nerek;
  6. choroby układowe;
  7. zaburzenia krzepnięcia krwi;
  8. choroby autoimmunologiczne;
  9. choroby nowotworowe;
  10. epilepsja;
  11. implanty elektroniczne/metalowe
  12. leczenie antybiotykami. 

Druga grupa to przeciwwskazania względne takie jak:

  1. cukrzyca;
  2. schorzenia skóry, stany zapalne;
  3. ogólny zły stan zdrowia, np. przeziębienie;
  4. przyjmowanie niektórych leków;
  5. przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu;
  6. złe wyniki badań;
  7. zaburzenia psychiczne / choroba psychiczna.

Przebieg zabiegu 

Pierwszym, niezbędnym krokiem, by wykonać lipotransfer plastyczny, jest wywiad medyczny, który przeprowa lekarz. Celem wywiadu jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Następnie lekarz zleca odpowiednie badania, konieczne do wykonania zabiegu. Sam zabieg jest kilkuetapowy. W pierwszym etapie chirurg przy użyciu specjalnej kaniuli pobiera tkankę tłuszczową z obszarów, gdzie występuje jej najwięcej, czyli np. z bioder, brzucha czy ud. Następnie rozpoczyna się proces wspomnianej separacji.

Tkanka tłuszczowa dzielona jest na frakcje, spośród których najważniejszą stanowią młode komórki tłuszczowe oraz komórki macierzyste. Ten etap lipotransferu odbywa się za pomocą zaawansowanej technologii ADIVIVE TM. Przygotowany w ten sposób materiał zostaje wszczepiony w wybrane miejsce. Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania waha się od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin, w zależności od obszaru ciała, jaki poddajemy modelowaniu. Plusem jest to, że po zabiegu nie jest wymagana hospitalizacja. Jeszcze tego samego dnia można udać się do domu i cieszyć się z wykonanego zabiegu.

Efekty po zabiegu 

Atrakcyjność opisywanej metody medycyny estetycznej, potwierdzają spektakularne efekty w przypadku liftingu twarzy. Modelowanie sylwetki jest więc dodatkową szansą na rewitalizację oraz widoczne odmłodzenie skóry. Dzięki temu, że w terapii lekarz wykorzystuje tkankę tłuszczową pacjenta zabieg jest naturalnym i bardzo przyjaznym sposobem leczenia. 

Zaskakujące rezultaty lipofillingu osiągane są w szybkim czasie. Zzastosowanie własnej tkanki tłuszczowej, najbardziej autologicznego wypełniacza, minimalizuje ryzyko odrzucenia czy alergii. Lipotransfer jest więc świetną możliwością na wyszczuplenie oraz odmłodzenie w szybki i zarazem mało inwazyjny sposób przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego efektu.

Lipotransfer plastyczny, a efekty działania na otaczające tkanki:

  1. przywróca objętości i napięcie tkanek;
  2. odmładza populację komórek danej tkanki;
  3. poprawia ukrwienie i metabolizm tkanek, co jest podstawą i istotą ich odmłodzenia;
  4. redukuje procesy włóknienia – zmniejsza spoistości blizn;
  5. działa przeciwzapalne;
  6. poprawia jakość i strukturę tkanek głównie sprężystość i elastyczność. 

Powiązane wpisy