Łysienie u kobiet i mężczyzn – przyczyny

Gęste i lśniące włosy są symbolem młodości zdrowia i witalności. Kobiety od wieków skupiają swoją uwagę na włosach, poświęcając im czas i pielęgnując w najlepszy dla siebie sposób. Mężczyźni także cenią sobie gęstą czuprynę i często z trwogą obserwują proces łysienia. Skąd bierze się łysienie u kobiet i mężczyzn?

Łysienie u mężczyzn

Przyczyn łysienia może być wiele, jednak najczęściej występującą jest androgenowe łysienie typu męskiego. Po 50 roku życia dotyczy ono więcej niż połowy mężczyzn, ale zdarza się, że zaczyna się ono dużo wcześniej – nawet około 18 roku życia. Łysienie typu męskiego związane jest męskimi hormonami płciowymi, głównie z testosteronem. Przyczynami łysienia może być także nadmierny stres, depresja, spożywanie niektórych leków lub chemioterapia, jest to jednak odsetek znacznie niższy aniżeli w przypadku łysienia typu męskiego.

Reklama

Wypadanie włosów zwykle zaczyna się od tworzenia zakoli nad czołem a następnie przechodzi do czubka głowy. Rzadko wypadają wszystkie włosy. Zwykle pozostają w tylnej części głowy oraz nad uszami. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu panowie chcący ukryć łysienie zaczesywali włosy znad ucha na bok. Dziś rzadko możemy spotkać taki rodzaj fryzury i mężczyźni, którzy nie walczą z łysieniem, najczęściej pozbywają się go całkowicie.

Zalety łysienia?

Leczenie łysienia najczęściej odbywa się pod okiem dermatologa, który przepisuje pacjentowi odpowiednie środki na zatrzymanie procesu wypadania włosów i poprawę ukrwienia skóry głowy, dzięki czemu włosy mają szansę odrosnąć. Metody farmakologiczne nie zawsze działają i niektórzy mężczyźni decydują się na przeszczep włosów. Jest to metoda skuteczna, choć na pełne efekty czasami trzeba czekać 2 lata.

Łysienie u kobiet

Problem łysienia nie jest wyłącznie męską przypadłością. O ile w wymiarze społecznym przyzwyczailiśmy się do łysych mężczyzn, o tyle dla łysiejących kobiet może mieć ono poważny wymiar także psychologiczny.

Włosy wypadają nam każdego dnia i jest to zjawisko całkowicie normalne. W ciągu dnia średnio wypada nam około 100 włosów i do tego widoku „na szczotce” jesteśmy przyzwyczajeni. Normalnym zjawiskiem jest także wypadanie włosów w większej ilości po zimie, ponieważ warunki atmosferyczne, wiatry, mróz, noszenie czapek może włosy znacznie osłabić. Problem pojawia się kiedy włosy zaczynają wypadać całymi garściami a proces ten nie ustaje. Widząc pierwsze objawy trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyn wypadania włosów u kobiet także może być kilka:

  • spadek poziomu estrogenu – po ciąży, w czasie menopauzy lub po długotrwałym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych
  • duży stres
  • codzienna stylizacja włosów – szczególnie gdy są one cienkie
  • przebyte choroby
  • choroby tarczycy
  • przyjmowanie niektórych leków
  • androgenowe łysienie kobiet – podobnie jak w przypadku mężczyzn związane jest z dużą ilością testosteronu
  • łojotokowe łysienie – u podłoża problemu często leży infekcja grzybicza

Leczenie zwykle rozpoczyna się od wykonania szeregu badań. Po zdiagnozowaniu przyczyny lekarz wprowadza odpowiednie leczenie.

W zależności od podłoża problemu mogą być różne metody leczenia łysienia u kobiet. Jeśli problem leży np. w niewłaściwej gospodarce hormonalnej, może to być terapia hormonalna wspomagana specyfikami do użycia zewnętrznego.

Dzięki nowoczesnej technologii istnieje coraz więcej metod zatrzymania łysienia a nawet stymulacji wzrostu włosów. Popularna ostatnio mezoterapia lub laser w niektórych wypadkach mogą przynieść pożądane efekty, szczególnie gdy będą równocześnie stosowane z innymi rodzajami leczenia.

Źródła:
https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/metody-leczenia-lysienia/
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/lysienie-u-kobiet-przyczyny-metody-leczenia_37656.html

Powiązane wpisy