Wymiana implantów piersiowych – kiedy jest potrzebna?

Wymiana implantów piersiowych jest zabiegiem chirurgicznym, w którym wymienia się stary implant z nowym. Obecnie specjaliści wykorzystują najnowocześniejsze implanty piersi, które produkowane są z najwyższej jakości materiałów i bardzo często mają dożywotnią gwarancję producenta. Jednakże z biegiem lat implanty piersi mogą zmieniać kształt lub rozmiar. Skóra traci sprężystość, co może wiązać się z opadnięciem biustu. Ciąża, zmiany masy ciała i zmiany hormonalne piersi skutkują efektem mniej pożądanym niż pierwotny wynik. Z tego względu, mimo iż operacja wymiany implantów piersiowych nie jest standardową ani rutynową procedurą staje się rozwiązaniem w celu poprawy wyglądu piersi lub leczenia problemów związanych z implantami. Zabieg rewizyjny dotyczy kobiet, które już jakiś czas temu miały przeprowadzane powiększanie piersi.

Jakie są powody wymiany implantów piersi?

  1. Nieprawidłowe umiejscowienie implantu, prowadzące do asymetrii piersi.
  2. Uszkodzenie implantu, np. przez rozszczelnienie lub pęknięcie w wyniku urazu, lub wypadku samochodowego.
  3. Przykurcz torebki, czyli tworzenie się torebki włóknistej wokół implantu. Wytworzona torebka zaczyna napierać na protezę, powodując ból, stwardnienie i zdeformowanie piersi.
  4. Zmiana kondycji skóry i tkanek piersi, np. po ciąży lub zmianie masy ciała
  5. Reakcja na implant, np. wysięk, obrzęk lub zaczerwienienie.

Czy istnieją wskazania medyczne do wymiany implantów piersiowych?

W sytuacji gdy występują wskazania medyczne wykonuje się rewizyjną operacje wymiany implantów piersi. Oto niektóre z nich:

Reklama

Zużycie się implantu: implanty mają swoją żywotność i mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu w wyniku naturalnego procesu starzenia się tkanek. W takim przypadku konieczna jest wymiana implantów piersiowych.
Uszkodzenie tkanek piersi po mastektomii: w przypadku pacjentek, które przeszły mastektomię (całkowite usunięcie piersi), używa się implantów piersiowych do rekonstrukcji. W takiej sytuacji wymiana implantów może być konieczna ze względu na zmiany zachodzące w tkankach piersi po zabiegu lub z innych powodów.
Choroby związane z implantami piersiowymi: niektóre choroby takie jak rak piersi, reumatoidalne zapalenie stawów czy artroza.

O czym warto pamiętać?

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wskazań do wymiany implantów piersi i dowiedzieć się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla danej osoby.

Gwarancja producenta, a wymiana implantów piersiowych

Gwarancja producenta jest rodzajem ubezpieczenia, które gwarantuje pacjentce bezpłatną wymianę implantów piersiowych w przypadku wady produkcyjnej lub uszkodzenia. Okres gwarancji może różnić się w zależności od producenta i modelu implantu. Niektórzy producenci oferują dożywotnią gwarancję. Oznacza to, że w razie konieczności wymiany implantów pacjentka może liczyć na bezpłatną wymianę przez cały okres użytkowania implantu. Należy pamiętać, że gwarancja producenta dotyczy tylko wady produkcyjnej lub uszkodzenia i nie obejmuje kosztów związanych z rewizyjną operacją, jaką jest wymiana implantów piersiowych. W przypadku, gdy pacjentka decyduje się na wymianę implantów z innych powodów, takich jak zmiana preferencji estetycznych lub kondycji skóry i tkanek piersi, koszty zabiegu ponosi pacjentka.

Implanty piesi – rys historyczny

Historia implantów piersi sięga lat 50. XX wieku, kiedy po raz pierwszy zostały one zastosowane do poprawy wyglądu piersi. W początkowym okresie stosowano różnego rodzaju materiały, takie jak parafina, silikon, kolagen i żel poliakryloglicolowy. W latach 60. Pojawiły się implanty z wypełniaczem z poliakryloglicolu, a w latach 70. – implanty z wypełniaczem z silikonu. Obecnie stosuje się różne typy implantów, takie jak implanty z wypełniaczem z silikonu lub solą fizjologiczną, a także implanty o różnych kształtach i rozmiarach.

Jakie są typy implantów piersiowych?

Istnieją różne typy implantów piersiowych, które różnią się między sobą kształtem, rozmiarem, konsystencją i sposobem wypełnienia. Implanty płaskie, jak sama nazwa wskazuje, mają płaski kształt i nadają piersiom naturalny, płaski wygląd. Implanty okrągłe nadają piersiom pełniejszy, bardziej kobiecy wygląd. Kolejny rodzaj czyli implanty anatomiczne swoim kształtem przypominają naturalną pierś. Wykorzystuje się je do rekonstrukcji piersi po mastektomii.
Implanty wypełnione wodą, są wypełnione specjalną substancją tzw. serwatką. Są one bardziej elastyczne i lepiej dostosowują się do kształtu piersi niż implanty wypełnione silikonem. Implanty wypełnione silikonem są wypełnione specjalną, elastyczną masą silikonową. Są one trwalsze niż implanty wypełnione wodą, ale mogą być mniej elastyczne. Implanty płynne są wypełnione specjalnym płynem, który jest podobny do płynu stawowego. Są one elastyczne i lepiej dostosowują się do kształtu piersi niż implanty wypełnione silikonem.

Inne powody wymiany implantów piersi

W niektórych przypadkach operację rewizyjną wykonuje się z innych powodów niż wskazania medyczne. Pacjentki mogą decydować się na taki zabieg z własnej woli, np. W takim celu jak wymiana implantów piersiowych o kolejny rozmiar. Jak piszą użytkowniczki forów, „z czasem czuje się niedosyt”, a to pociąga za sobą chęć poddania się wymiany implantów piersiowych. Jednakże należy pamiętać, że wymiana implantów piersi to zabieg chirurgiczny. Wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwymi powikłaniami, takimi jak: infekcje, krwiaki, obrzęki, opuchlizna, ból oraz asymetria piersi.

Powiązane wpisy