Racjonalne i nieracjonalne powody, dla których ludzie decydują się na operację plastyczną

Możliwość widocznego poprawienia wyglądu to dla wielu z nas ogromny komfort. Ludzie mają różne powody, aby poddać się operacji plastycznej, jednak dopóki wynikają one z naszej wewnętrznej potrzeby, a oczekiwania wobec operacji są realistyczne, to często okazuje się, że podjęta decyzja była słuszna. Zdecydowana większość pacjentów przychodzi do chirurga plastyka z konkretnym problemem, którego chce się pozbyć. Oczekiwania tych pacjentów najczęściej są realne, co też przekłada się na zadowolenie z zabiegu. Oto kilka powodów, dla których pacjenci przychodzą do chirurga plastyka. Sami oceńcie, które powody są racjonalne, a kiedy chirurg plastyk może odmówić wykonania zabiegu zakładając, że problem nie tkwi rzeczywiście istniejącym problemie estetycznym.

Poprawienie widocznego mankamentu urody

Akceptowanie siebie takim jakim się jest nie zawsze jest proste, zwłaszcza gdy posiadamy widoczny mankament urody, który zwraca uwagę innych ludzi od najmłodszych lat. Mówimy tu o poprawieniu takich mankamentów urody jak zbyt duży lub garbaty nos, bardzo odstające uszy lub cofnięta broda. Jedna operacja może znacznie poprawić wygląd, a co za tym idzie, wpłynąć samoakceptację pacjenta. Pacjenci chcący poprawić jeden defekt urody, już przed operacją najczęściej wiedzą czego mogą się spodziewać i zwykle są zadowoleni z efektów.

Reklama

Starzenie się

Prędzej czy później każdy z nas patrzy w lustro i nie widzi tam tego samego człowieka, którym się czuje w środku. Jedni z nas to akceptują, inni z naturą walczą. Choć popularna medycyna estetyczna może wiele pomóc w walce z oznakami starzenia się, to chirurgia plastyczna jest równie częstym wyborem pacjentów. Czasem wystarczy niewielki zabieg obejmujący np. okolice oczu, aby pacjent wyglądał znacznie młodziej i to przez wiele lat. Starzenie się to jeden z głównych powodów, dla których ludzie odwiedzają gabinet chirurga plastyka.

przyczyny racjonalne

Utrata zbędnych kilogramów

U większości z nas waga waha się o 2 lub 3 kilogramy. Jest to zupełnie normalnie i nie ma wpływu na skórę, ponieważ nieznaczne wahania wagi nie wpływają na jej zdolność do obkurczania się. Te osoby, które schudły kilkadziesiąt kilogramów najczęściej borykają się z problemem z nadmiarem luźnej skóry. Operacje plastyczne pomagają tym ludziom w odzyskaniu bardziej estetycznego kształtu ciała, co przekłada się także na zadowolenie z całego procesu utraty kilogramów.

Rekonstrukcja po urazach i przebytych chorobach

Historia chirurgii plastycznej zaczyna się właśnie w tym miejscu. Miała pomagać ludziom, którzy w wyniku wypadków, wojen i przebytych chorób doznali deformacji twarzy lub ciała. Najbardziej znaną formą tego rodzaju chirurgii jest rekonstrukcja po mastektomii. Nierzadko z chirurgii plastycznej korzystają pacjenci, którzy w wyniku wypadków samochodowych lub rozległych poparzeń, nie są w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Chęć upodobnienia się do znanej osoby

Zdarzają się sytuacje, w których pacjenci pragną poddać się operacji plastycznej celem upodobnienia się do ulubionej gwiazdy. O ile pokazanie chirurgowi zdjęcia nosa u celebryty nie budzi sprzeciwu, o tyle chęć wyglądania jak ktoś zupełnie inny skłania do zastanowienia.

Zmiana wyglądu dla kogoś innego

Choć zdarza się to rzadko, to wciąż chirurgów plastyków odwiedzają osoby, które niekoniecznie idą za swoim głosem serca. Próba zadowolenia partnera lub innej osoby i poddanie się operacji dla niej, jest jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na zabieg.

Niezależnie od wewnętrznych powodów, zawsze warto głęboko przemyśleć swoją decyzję i dać sobie czas na zastanowienie. Choć operacje plastyczne dostępne są coraz szerszemu gronu osób, to wciąż jest to operacja chirurgiczna, która zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.

Powiązane wpisy