Trądzik na plecach, dekolcie i ramionach – przyczyny i sposoby poradzenia sobie z problemem

Problem trądziku nie dotyczy tylko skóry twarzy. Bardzo często występuje on w innych miejscach na ciele, takich jak plecy, ramiona oraz dekolt. Na twarzy jednak chyba łatwiej z nim sobie radzić. Wszystkie zmiany widzimy na bieżąco, a twarz jest ciągle odkryta, co zmniejsza szansę na rozwój bakterii. Jakie są przyczyny powstawania trądziku na plecach i w jaki sposób można sobie z nim poradzić?

Trądzik obecnie jest zmorą nie tylko nastolatków, ale coraz częściej dotyka osoby po trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia. Trudno się go pozbyć i czasem nawet całymi latami nie sposób z nim wygrać raz na zawsze. Widoczne zmiany skórne negatywnie wpływają na samopoczucie i pozytywne postrzeganie swojego wyglądu. Czy trądzik jest na twarzy, czy na plecach – nie przysparza dobrego humoru i powoduje kompleksy.

Reklama

Przyczyny powstawania trądziku na ciele

Trądzik na plecach, dekolcie czy ramionach powstaje dokładnie taki sam sposób jak na twarzy. Kiedy martwe komórki skóry wraz z nagromadzonym sebum zatykają wejścia gruczołów porowych, powstaje stan zapalny. Do pogłębienia problemu mogą się przyczyniać:

  • Niewłaściwa higiena – pocenie się może w połączeniu z sebum może zaostrzać pojawianie się nowych zmian.
  • Przylegająca odzież i syntetyczne materiały, noszenie plecaka mogą powodować podrażnienia i roznoszenie się bakterii.
  • Niedostatecznie często zmieniana pościel – podczas snu może wydzielać się zarówno sebum jak i pot. Rzadko zmieniana pościel może przechowywać bakterie i przyczynić się do zaostrzenia problemu.
  • Niewłaściwa pielęgnacja – źle dobrane kosmetyki, stosowanie wysuszających mydeł lub niestosowanie kosmetyków w ogóle.

Codzienna rutyna, która pomoże Ci złagodzić stany zapalne

Zmiany trądzikowe najczęściej trzeba leczyć u lekarza dermatologa. Aby jednak stany zapalne nie wróciły i aby wspomóc leczenie, trzeba trzymać się kilku codziennych zaleceń:

Codzienny prysznic

Codzienne mycie ciała to konieczność w czasie, gdy skóra boryka się z trądzikiem. Do mycia używaj naturalnych, łagodnych środków, najlepiej tych pozbawionych zapachu i sztucznych barwników. Zwróć uwagę także na szampon i odżywkę do włosów, których używasz. Jeśli szampon będzie spływał po plecach po myciu głowy, powinnaś dokładnie je spłukać i jeszcze raz lub dopiero wtedy – umyć skórę delikatnym płynem antybakteryjnym.

Złuszczanie

Jeśli masz tendencję do powstawania wyprysków, ale nie ma stanów zapalnych na skórze – staraj się raz w tygodniu zrobić peeling pleców, który usunie martwy naskórek. Jeśli borykasz się ze stanami zapalnymi – peeling powinien być łagodny, enzymatyczny lub użyj specjalnej maść złuszczająca naskórek.

Tkaniny

Zwróć uwagę na materiały z jakich wykonana jest odzież. Nie powinna być ona syntetyczna i powodująca pocenie się. Jeśli jesteś aktywna fizycznie, zaopatrz się w odzież, która odprowadza wilgoć i nie pozwala jej zatrzymywać się na skórze.

Zmiana pościeli

Zmieniaj pościel co najmniej raz w tygodniu. Twoja skóra będzie miała wtedy nieco mniej styczności z bakteriami, które mogą gromadzić się pościeli podczas snu. Używaj łagodnych detergentów, najlepiej tych pozbawionych perfum.

Nie wystawiaj skóry na słońce

Choć może Ci się wydawać, że słońce pomaga na trądzik – to tylko pozory. Przez chwilę po kąpielach słonecznych, skóra rzeczywiście wygląda bardziej zdrowo a wypryski są wysuszone. Kilka dni później, stanów zapalnych może być jednak coraz więcej, ponieważ wysuszona skóra będzie się łuszczyła i nadmiernie produkowała sebum.

Unikaj noszenia ciężkich plecaków i torebek

Aby nie podrażniać dodatkowo skóry, unikaj noszenia ciężkich plecaków lub torebek „listonoszek”. Jeśli zmagasz się z ogniskami zapalnymi, po prostu wybierz torbę na ramię lub torebkę do ręki.

Powiązane wpisy