Dojrzała decyzja o operacji plastycznej – co oznacza?

Chirurgia plastyczna jest obecnie w stanie rozwiązać wiele problemów natury estetycznej. Choć często o tym zapominamy, to zadaniem tej dziedziny medycyny nie jest tylko upiększanie ciała,ale przede wszystkim pomoc osobom, które z różnych powodów ucierpiały w wyników wad genetycznych czy wypadków. Poprawianie wyglądu ciała, odmładzanie, przywracanie sylwetce lepszych proporcji to także zadanie chirurgii plastycznej. Nie oznacza to jednak, że decyzja o jej podjęciu zawsze jest racjonalna i potrzebna. Jak kształtuje się podejmowanie decyzji o poddaniu się operacji plastycznej?

Operacja plastyczna poprawia ciało

To oczywiste i banalne stwierdzenie nie zawsze jednak wydaje się być takie oczywiste. Poddanie się zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej nie usunie wszystkich problemów z naszego życia i nie sprawi, że staniemy się inną osobą. Odmłodzenie twarzy czy powiększenie piersi nie jest sposobem na niską samoocenę ani lekarstwem na problemy psychologiczne. Owszem, pozbycie się wielkiego kompleksu może wpłynąć na poprawę samopoczucia, jednak sama w sobie nie spowoduje, że całkowicie zmieni się nasza postawa względem świata.

Reklama

Dojrzała decyzja to realne oczekiwania

Oczekiwania względem poddania się operacji plastycznej nie mogą być zbyt wysokie. Jeśli pacjent oczekuje konkretnego kształtu i rozmiaru nosa, który nie jest możliwy do wykonania ani nie będzie pasował do jego twarzy – w ogóle nie powinien poddawać się operacji plastycznej. Zbyt wysokie lub nierealne oczekiwania, najczęściej prowadzą do rozczarowania. Wielu chirurgów plastyków odmawia przeprowadzenie operacji, jeśli widzi, że pacjent ma nierealne wyobrażenia o rezultatach.

W jakich sytuacjach chirurg może odmówić przeprowadzenia operacji?

  • Nierealistyczne oczekiwania
  • Niektóre zaburzenia psychiczne (operacja wykonywana jest wówczas, gdy pacjent przyniesie od psychologa lub psychiatry zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu)
  • Decyzja pod naciskiem lub zbyt dużym wpływem osób trzecich (np. partnera)
  • Podejrzenie o dysmorfofobie, czyli lęk przed brzydotą. Wówczas pacjent dostrzega u siebie wady estetyczne, których tak naprawdę nie ma lub są zupełnie niewidoczne. Przeprowadzanie operacji o takich osób nie ma sensu, ponieważ wkrótce dostrzegą one inny „problem” estetyczny.
  • Zdrowotne przeciwwskazania takie jak choroby przewlekłe lub zaburzenia łaknienia

Skąd mamy pewność, że nasza decyzja o operacji plastycznej jest dojrzała?

Człowiek akceptujący siebie, nie musi akceptować jednocześnie wszystkich niedoskonałości. Nie ma niczego złego w tym, że chcemy dobrze wyglądać. Warto jednak decyzje o operacji gruntowanie przemyśleć. Nie jest zbyt dobrym pomysłem, aby poddawać się chirurgicznym zabiegom w czasie życiowych kryzysów takich jak rozwód lub utrata pracy. Wówczas możemy być rozczarowani efektami. Nasza decyzja powinna wynikać wyłącznie własnej potrzeby, bez nacisków lub sugestii otoczenia. Ponadto, pacjent podejmujący dojrzałą decyzję musi także zdawać sobie sprawę z realnych zagrożeń jakie niesie za sobą poddanie się operacji. Choć obecnie większość zabiegów możemy określić jako bezpieczne, to zawsze jest to interwencja chirurgiczna, która niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań.

Świadoma decyzja to także przeanalizowanie wszystkich „za”i „przeciw” i zastanowienie się, czy operacja naprawdę jest nam potrzebna oraz czy jesteśmy gotowi mentalnie i fizycznie na okres rekonwalescencji, który zawsze wiąże się z koniecznością absencji w pracy oraz pewnymi ograniczeniami przez jakiś czas. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto spotkać się z chirurgiem plastykiem podczas konsultacji. Informacje o ryzyku oraz efekty jakie uzyskasz bezpośrednio od specjalisty, pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Powiązane wpisy