Podniesienie piersi po utracie wagi lub po ciąży – co powinnaś wiedzieć o zabiegu?

Kobiece piersi zmieniają swój kształt nawet kilkakrotnie w ciągu całego życia. Na zmiany kształtu biustu wpływ ma wiele czynników i są to między innymi zmiany hormonalne, karmienie piersią, upływający czas, czynniki genetyczne, styl życia lub wahania wagi. Tak samo jak zmienia się całe nasze ciało, tak samo zmieniają piersi. Dwa lub trzy czynniki działające wspólnie, mogą zmienić kształt piersi do tego stopnia, że ich właścicielki przestają je akceptować. Czym jest zabieg redukcji i podniesienia piersi i co powinnaś o nim wiedzieć?

Kandydatki do zabiegu – kiedy najczęściej kobiety pragną poddać się zabiegowi redukcji piersi?

Największym problemem kobiet pragnących poddać się zabiegowi redukcji piersi najczęściej jest duży stopień opadu biustu. Skóra każdego z nas ma różną zdolność do obkurczania się. Zwisające piersi to problem nie tylko tych kobiet, które naturalnie mają bardzo duży biust. Najczęściej, do gabinetów chirurgów plastyków przychodzą kobiety, które:

Reklama

Utraciły sporo kilogramów

Zgrabna sylwetka to cel wielu kobiet. Podczas odchudzania dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej nie tylko z okolic brzucha, bioder czy ud. Kobiece piersi w dużym stopniu także składają się z tkanki tłuszczowej, dlatego przy znacznej utracie kilogramów – zmniejszają się. Po co zatem redukcja? Skóra, która przez długi czasu „wypełniona” była większą ilością tkanki nie zawsze skurczy się tak jakbyśmy sobie tego życzyły. Dość częstym zjawiskiem jest redukcja tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym braku kurczenia się skóry. Piersi stają się płaskie i obwisają. Wielu kobietom przeszkadza ich wygląd. Chcą, aby ich piersi pasowały do wypracowanej sylwetki i wówczas przychodzą na konsultację do chirurga plastyka. Operacja przeprowadzana jest wtedy, kiedy waga jest ustabilizowana.

Karmiły piersią

Stan piersi po ciążach i karmieniu piersią w dużym stopniu uzależniony jest od indywidualnych cech kobiety. Podczas gdy piersi niektórych pań po ciąży są świetnej kondycji, u innych wiotczeją i opadają. Na forach internetowych kobiety określają je żartobliwie „uszami jamnika” lub „starymi skarpetami”. W rzeczywistości, najczęściej nie jest to powód do śmiechu, bo brak akceptacji dla wyglądu swoich piersi można przypłacić niższą pewnością siebie, a co za tym idzie – komplikacjami w relacjach z partnerem i gorszym samopoczuciem. Do chirurga plastyka najczęściej zgłaszają się kobiety, które nie planują mieć więcej potomstwa.

Podniesienie piersi – na czym polega zabieg?

Podniesienie piersi, fachowo zwana mastopexią to zabieg, którego celem jest poprawa kształtu piersi. Dla lepszego efektu czasem stosuje się także zabieg zmniejszenia brodawek w taki sposób, aby pasowały do ich nowego kształtu i rozmiaru. Jeśli zabieg dotyczy bardzo małych piersi – czasem wykorzystuje się także implanty silikonowe. Technika operacyjna dobierana jest indywidualnie do przypadku, o czym pacjentka informowana jest podczas konsultacji. W dużym uproszczeniu – zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz wymodelowaniu piersi i nadaniu mu naturalnego kształtu.

Czy operacja niesie za sobą ryzyko?

Każda operacja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powstania powikłań. Obecnie jednak, jest to zabieg, który można zaliczyć do bezpiecznych. Niezwykle ważne jest tu stosowanie się do zaleceń chirurga zarówno przed operacją jak i po niej i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów. Co najmniej na kilkanaście dni przed planowanym zabiegiem należy rzucić palenie, zaprzestać picia alkoholu oraz nie przyjmować leków rozrzedzających krew (np. aspiryna). Czasem lekarz zaleca wykonanie niektórych badań. Po operacji, przez kilka tygodni należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej i podnoszenia ciężkich rzeczy. Konieczne jest także noszenie specjalnego stanika. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Do domu pacjentka wraca tego samego lub następnego dnia po operacji.

Najlepsze efekty operacji uzyskuje się u kobiet o niewielkich piersiach, które mają problem ze znacznym opadaniem. Równie ważne, co przestrzeganie wskazań lekarskich są realistyczne oczekiwania i stabilność emocjonalna. Jeśli rozważasz zabieg redukcji piersi, zapraszamy na konsultację.

Powiązane wpisy