Domowe sposoby na trądzik – które działają?

Każda osoba borykająca się z problemem trądziku, na pewnym etapie walki z wypryskami, stosuje domowe sposoby. O stosowaniu pasty do zębów, sody oczyszczonej lub soku z cytryny słyszał chyba każdy. Czy domowe sposoby rzeczywiście działają i są na tyle skuteczne, aby raz na zawsze pozbyć się problemu z trądzikiem?

Miód

Naturalny miód stosowany jest przy wielu dolegliwościach, nie tylko skórnych. Miód działa przeciwbakteryjnie, a dodatkowo nie wysusza skóry. Dodatek miodu stosowany jest w wielu kremach nawilżających, jednak kremy drogeryjne zwykle mają sporo dodatku konserwantów oraz innych chemicznych składników, które sprawiają, że działanie dodatku miodu jest znikome. Sam miód natomiast, rzeczywiście może pomóc w walce z trądzikiem, zwłaszcza gdy zostanie elementem codziennej diety oraz pielęgnacji. Trzeba pamiętać jednak, że efekty uzależnione są przede wszystkim od jakości zastosowanego miodu. Powinien być całkowicie naturalny i najlepiej surowy. Wiele zależy także od stopnia zaawansowania problemu. Kuracja miodem przy bardzo dużych stanach zapalnych może nie być wystarczająca.

Reklama

Pasta do zębów

Kto z nas w okresie nastoletnim nie stosował pasty do zębów na wypryski, które pojawiały się na twarzy? Pasta do zębów może wydawać się idealnym sposobem na walkę z trądzikiem, bo składniki w niej zawarte takie jak alkohol, mentol, nadtlenek wodoru i triklosan mogą wpływać na wysuszenie zmian. Z pastą do zębów trzeba jednak postępować ostrożnie. Przy niewielkich, pojedynczych zmianach pasta rzeczywiście może pomóc, ale może przede wszystkim wysuszyć i podrażnić skórę, a w efekcie – pogłębić problem.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest często stosowany jako tonik. Przygotowany w odpowiednich proporcjach, rzeczywiście może przywrócić skórze właściwe pH. Z octem jabłkowym trzeba postępować ostrożnie. Stosowany w zbyt wysokim stężeniu lub zbyt często, może podrażnić skórę i wysuszyć. Przesuszona skóra produkuje więcej sebum przez co problem się pogłębia.

Soda oczyszczona

Ten uniwersalny środek spożywczy dość często stosowany jest do mycia twarzy z problemami trądzikowymi. Soda rzeczywiście oczyszcza pory, złuszcza naskórek i zmniejsza ilość sebum na powierzchni skóry. Stosowana zbyt często może zaburzyć równowagę pH skóry, podrażnić i wpłynąć na zwiększenie wrażliwości. Stosowana regularnie, ale nie codziennie może poprawić stan skóry, zwłaszcza, jeśli stany zapalne są łagodniejsze.

Drożdże

Drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B, cynku, selenu i chromu. Wykazują działanie bakteriobójcze. Stosuje się je w postaci maseczki (drożdże rozdrabniamy z mlekiem i nakładamy na twarz) lub doustnie (rozpuszczając około dwóch łyżek drożdży w wodzie). Drożdże mogą pomóc w zwalczaniu trądziku, jednak mogą także uczulać. Dlatego ważne jest zrobienie próby na małej powierzchni skóry.
Leczenie trądziku może być długotrwałe. Nierzadko z tym problemem, wciąż borykają się osoby powyżej trzydziestego, a nawet czterdziestego roku życia. Leczenie ciężkich postaci trądziku najczęściej wymaga sporo czasu i uwagi. Jeśli domowe sposoby pomagają, można jak najbardziej kontynuować ich stosowanie. W tej chwili leczenie trądziku stało się dużo skuteczniejsze, dlatego jeśli problem pogłębia się, warto wybrać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni rodzaj kuracji. Trzeba pamiętać, że zakończone leczenie nie gwarantuje, ze trądzik nie powróci. Po zagojeniu się stanów zapalnych musimy wciąż pamiętać o stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i poświęcać sporo uwagi swojej skórze.

Źródła:

http://kobietytomy.pl/drozdze-na-tradzik-dziala/
https://www.zwivel.com/blog/natural-acne-treatments/

Powiązane wpisy