Asymetria twarzy – możliwości korekty

Symetria twarzy jest uważana przez wielu za główny czynnik piękna. Idealnie symetryczne twarze nie istnieją, jednak te najbardziej zbliżone do idealnej symetrii uważane są za najbardziej atrakcyjne. Z drugiej strony, idealnie symetryczna twarz nie byłaby aż tak atrakcyjna jak może się nam wydawać. Pewne różnice zawsze sprawiają, że twarz wygląda bardziej atrakcyjnie i ciekawie. Mam do czynienia z różnymi rodzajami asymetrii. Najpoważniejsze mogą wymagać pomocy chirurga plastyka, ale najczęściej są to tak subtelne różnice, które nie są widoczne dla postronnych osób.

Przyczyny asymetrii twarzy

Istnieje kilka głównych przyczyn powodujących asymetrię twarzy:

Reklama
  • urazy – uderzenia powodujące np. złamania nosa lub kości policzkowej
  • genetyka
  • podłoże neurologiczne
  • wady rozwojowe
  • wady zgryzu

Wszystkie te przyczyny mogą wyraźnie zaburzać proporcje twarzy i wpływać na symetrię oraz atrakcyjność.

Sposób na skorygowanie asymetrii twarzy

Makijaż

To najprostszy i najczęściej zupełnie wystarczający sposób na korekcję delikatnej asymetrii twarzy. Różnice pomiędzy prawą a lewa stroną mogą tkwić np. w kształcie oczu, położeniu brwi lub kształcie ust. Umiejętne stosowanie makijażu pozwala optycznie poprawić symetrię twarzy. Osoba, która chętnie stosuje makijaż szybko nauczy się jak skorygować asymetryczne oczy lub usta. Kształt oczu najłatwiej skorygować z pomocą cieni do powiek oraz odpowiednich kredek lub eyelinerów. Usta wymagają pewnej precyzji, której także można się wyuczyć. Aby skorygować dużą asymetrię brwi, najlepiej wybrać się do profesjonalnej kosmetyczki, która wyreguluje włoski w taki sposób, aby obie strony kształtem pasowały do siebie. Makijażem można także skorygować pewne asymetrie w twarzy np. policzków, stosując odpowiednie rozświetlacze, bronzery i podkłady. Korekcja kształtu twarzy z pomocą makijażu, wymaga jednak sporej dawki umiejętności.

Medycyna estetyczna dla wyrównania widocznej asymetrii twarzy

Współczesne możliwości pozwalają na wyrównanie asymetrii najczęściej dzięki zastosowaniu wypełniaczy. Asymetrię wyrównuje się najczęściej poprzez wstrzykiwanie w odpowiednie okolice twarzy substancji, które wyrównują wyraźne różnice np. w położeniu policzków, opadającej powiece lub asymetrii brody. To dobry, dający rzeczywiste rezultaty sposób na wyrównaniu znaczących różnic pomiędzy prawą a lewą strona twarzy. Wadą tego rozwiązania może być czasowość działania. Zabiegi najczęściej trzeba powtarzać co kilka lub kilkanaście miesięcy. Plusem zdecydowanie jest bardzo krótki okres rekonwalescencji. Właściwie natychmiast po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.

Chirurgia plastyczna przy znaczącej asymetrii

Znacząca asymetria twarzy może wynikać z różnych przyczyn. Często bywa, że jest efektem urazów. W zależności od rodzaju i stopnia problemu, lekarz chirurg dobiera odpowiednią technikę wyrównania asymetrii. Chirurgia plastyczna najczęściej pomaga zlikwidować asymetrię nie tylko ze wskazań estetycznych, ale także medycznych. Krzywy nos może utrudniać oddychanie, a opadanie jednej powieki znacznie ograniczać widzenie.

Idealnie symetryczne twarze nie istnieją, jednak dzięki grafice komputerowej udaje się pokazać, jak mogliby wyglądać ludzie, jeśli prawa i lewa część twarzy byłyby idealnie symetryczne. W internecie znajdziecie sporo zdjęć pokazujących taki efekt u gwiazd z pierwszych stron gazet. Okazuje się, że idealna symetria tworzy pewną nudę i „brak charakteru” w twarzy, a czasem wręcz wydaje się mniej atrakcyjna niż przed graficzną „przeróbką”. Znacząca symetria może jednak znacznie przeszkadzać i powodować obniżenie jakości życia. Na szczęście, dzisiejsza medycyna zna sposoby, aby skutecznie temu zaradzić.

Powiązane wpisy