Korekta nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Jej popularność wzrasta nie tylko wśród kobiet, ale również coraz częściej sięgają po nią również panowie. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że wiele osób odczuwa kompleks i wynikający z niego dyskomfort związany z wyglądem swojego nosa. Znajduje się on w centralnej części twarzy, co znacznie wpływa na cały jej wygląd oraz odbiór naszej osoby. Zastanawiasz się nad korektą nosa? Przedstawiamy najważniejsze wskazania do zabiegu, z którymi koniecznie musisz zapoznać się przed pierwszą wizytą.
Kompleks wyglądu nosa
Znajdujący się w centralnej części twarzy nos, to nieodłączony element naszego wizerunku. Wiele osób jest zatem niezadowolonych ze kształtu swojego nosa, który wpływa na wygląd całej twarzy, a przy tym na odbiór naszego wizerunku przez innych. Zabiegi w obrębie nosa można podzielić na te, które obejmują tylko tkankę chrzęstną, oraz na korekcje nosa kostnego. Pierwszy rodzaj korekty nosa sprawdzi się w przypadkach, w których chcemy odrobinę poprawić jego wygląd, jednak przy poważniejszych wadach w budowie nosa konieczna może się okazać korekcja kostnych struktur w obrębie nosa.
Korekta nosa – wskazania
Wskazania do wykonania korekty nosa można podzielić na dwa rodzaje: estetyczne i medyczne. Pierwsze z nich występują w przypadku, w którym pacjent chce poddać się operacji ze względu na niezadowalający kształt, natomiast drugie pojawiają się zazwyczaj jako konieczność zlikwidowania wady.
Do wskazań estetycznych zalicza się:
- wielkość nosa (w stosunku do pozostałych elementów konstrukcji twarzy),
- szerokość nosa na grzbiecie,
- profil nosa z widocznym garbem lub wklęśnięciem na grzbiecie,
- zbyt duże, zbyt szerokie lub zadarte nozdrza,
- czubek nosa zbyt „kaflowaty”, opadający lub zadarty,
- asymetria i inne dewiacje nosa.
Warto podkreślić, że ostatecznie do wykonania operacji kwalifikuje lekarz, który bierze pod uwagę wskazania estetyczne oraz psychologiczne konkretnego pacjenta.
Korekta nosa – wskazania medyczne
Operacja nosa przyczynia się również do zlikwidowania problemów z oddychaniem, które najczęściej spowodowane są skrzywieniem przegrody nosowej. Do wskazań korekty nosa tego rodzaju zalicza się:
- korekcja skrzywionej przegrody nosowej,
- zmiana kształtu nosa powstała w wyniku urazu,
- zniekształcenie w budowie nosa, będące wynikiem wad wrodzonych lub chorób.
Korekta nosa niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których można wymienić lepszy przypływ powietrza, wyższą samoocenę, która często wiąże się z bardziej atrakcyjnym wyglądem czy zmniejszenie częstości nawracających infekcji.