Szczyt sezonu urlopowego przed nami – co zabrać do podróżnej apteczki?

Wiosna w tym roku jest wyjątkowo ciepła, wręcz upalna. Taka pogoda sprzyja snuciu planów urlopowych i z pewnością większość z nas z utęsknieniem oczekuje na wakacyjny wyjazd. Niezależnie od tego czy planujemy leniwe wylegiwanie się na plaży czy aktywny wypoczynek w terenie – bez przydatnych preparatów i leków wakacje mogą okazać się niemiłą niespodzianką. Co warto zabrać do podróżnej apteczki, aby nie martwić się o drobne wypadki?

Preparaty przeciwko ukąszeniom i na ukąszenia

Ukąszenia komarów czy much to jedne z największych uporczywości lata. Ciepło i wilgoć to raj dla rozmnażania się wszelkiego rodzaju insektów, które nie tylko nieprzyjemnie bzyczą, ale przede wszystkim gryzą. Przed ugryzieniami najlepiej jest się zabezpieczać specjalnymi preparatami odstraszającymi insekty. Nie zawsze daje to 100% skuteczność zwłaszcza kiedy przebywamy w miejscu, gdzie jest ich naprawdę dużo. Wtedy z pomocą przyjdą środki łagodzące ślady po ukąszeniach oraz w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej – wapno.

Reklama

Leki przeciwbólowe

Nawet jeśli jesteś okazem zdrowia i rzadko kiedy cierpisz z powodu jakiegokolwiek bólu – zaopatrz się w dostępne w aptekach środki przeciwbólowe. Nie zajmą dużo miejsca, a mogą okazać się przydatne w najmniej oczekiwanych momentach. Bóle głowy czy nieoczekiwany ból zęba mogą skutecznie zepsuć najbardziej skuteczny wyjazd. Ponadto, leki dostępne w aptekach najczęściej mają także działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, co może się przydać w przypadku nieoczekiwanego przeziębienia. Wbrew pozorom, przeziębienia latem zdarzają się dość często, a odpowiedzialne za nie są duże różnice temperatur w dzień i w nocy

Środki na problemy z żołądkiem

Zmiana klimatu, wody, sposobu odżywiania się – to wszystko może wpłynąć na problemy żołądkowe, które jak chyba żadne z wszystkich dolegliwości – potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i zepsuć sporą część urlopu. Przygotuj się na to i zabierz ze sobą leki przeciwko biegunce, zwykłe krople żołądkowe, środek na zatrucia oraz leki na zaparcia. Dzięki posiadaniu ich w podręcznej apteczce, będziesz w stanie zareagować nawet w środku nocy, zamiast czekać do rana i dopiero szukać najbliższej apteki.

Opatrunki i bandaże

Niefortunny upadek lub skaleczenie się o kawałek wystającego pnia, może zdarzyć się nawet na najbardziej leniwych wakacjach. Nie zakładaj,że skoro jedziesz wyłącznie leżeć na plaży, to nic złego Ci się nie przytrafi. Przeciwnie – zakamuflowany pod piaskiem kamień, wystający parapet, którego nie zauważyłeś lub cokolwiek innego (bo trudno tu wymienić wszystkie możliwości) może być przyczyna powstania ran, skręceń, stłuczeń i innych urazów. Zabierz ze sobą opatrunki, plastry, bandaż elastyczny oraz wodę utlenioną lub inny środek odkażający.

Krem z filtrem i preparat na oparzenia

Oparzeniom słonecznym przede wszystkim spróbuj zapobiec, bo mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki. Nie zapomnij o regularnym smarowaniu skóry kremem z filtrem. Jeśli jednak zdarzy Ci się za bardzo zaszaleć na słońcu, miej przygotowany środek zawierający d-pantenol, który złagodzi ból i dyskomfort po oparzeniach.

Powyższe zestawienie to absolutna podstawa w podróżnej apteczce. Oprócz tego, jeśli bierzesz leki na przewlekle choroby lub cierpisz z powodu alergii – nie zapomnij dołożyć ich do apteczki. Zawartość powinna być uzależniona od miejsca wyjazdu. Jeśli planujesz wakacje w egzotycznym miejscu, dużo wcześniej zorientuj się czy nie będziesz zmuszona do poddania się szczepieniom lub profilaktyki przeciwmalarycznej. W myśl zasady „przezorny, zawsze ubezpieczony”, lepiej zabrać ze sobą więcej leków i przywieźć je z powrotem niż mieć kłopot i zrujnowany urlop.

Powiązane wpisy