Planowanie zabiegu powiększenia piersi a ciąża – co wziąć pod uwagę?

Nie jest tajemnicą, że planowanie dziecka i powiększenia piersi w zbliżonym czasie, nie jest do końca dobrym pomysłem. Nie oznacza to, że nie możesz zajść w ciążę lub karmić dziecka po zabiegu , jednak jest wiele powodów, aby operację powiększenia piersi zaplanować wtedy, kiedy nie planujemy już świadomie potomstwa. Dlaczego? Czy powiększone piersi w ciąży mogą zaszkodzić Tobie lub dziecku? A może nie o zdrowie tutaj chodzi?

Powiększanie piersi a obawy związane z ciążą

Wszelkich informacji powinnaś zaczerpnąć o chirurga plastyka podczas konsultacji, która powinna być też szczerą rozmową. Poniższe nie są poradami medycznymi, a jedynie wskazówkami o czym warto pomyśleć zanim zdecydujesz się na operację powiększenia piersi, zakładając jednocześnie, że w najbliższej przyszłości możesz zajść w ciążę.

Reklama

Powody, dla których warto zastanowić się nad terminem powiększenia piersi

Chirurdzy często odradzają zabieg powiększenia piersi pacjentkom, które planują ciążę w najbliższym czasie. Proponują często, aby przełożyć planowanie zabiegu na czas po ciąży i karmieniu. Dlaczego? Wbrew temu, co może się wydawać, nie chodzi tu o zdrowie ani przyszłej matki ani dziecka. Tu nie ma zbyt wielu przeciwwskazań. Problemem mogą okazać się względy estetyczne i funkcjonalne.

Względy estetyczne – w czasie ciąży ciało się zmienia. W sposób szczególny zmieniają piersi, które zwykle dość szybko się powiększają, a po okresie karmienia tracą swoją objętość. Jest to naturalny proces i większość kobiet akceptuje ten stan. Musimy pamiętać, że operacja mająca za zadanie powiększenie piersi jest bardzo precyzyjnie dobrana do budowy ciała i sylwetki kobiety w takim stanie, w jakim aktualnie się ono znajduje. Dość duże zmiany, które zachodzą w ciele podczas ciąży, mogą zniweczyć efekt uzyskany podczas operacji, i spowodować, że przywrócenie piersiom ładnego wyglądu będzie możliwe jedynie podczas kolejnego zabiegu.

Względy funkcjonalne – przy doborze odpowiedniej techniki operacyjnej oraz rodzaju umiejscowienia implantu istnieje niewielkie ryzyko, że kobieta nie będzie mogła karmić piersią. Zawsze jednak istnieje minimalny czynnik ryzyka, którego kobieta powinna być świadoma zanim zdecyduje się powiększenie piersi wraz z jednoczesnym planowaniem ciąży, a następnie karmienia piersią. Z pewnością kluczową rolę odgrywa tutaj szczerość pacjentki z chirurgiem. Jeśli chirurg będzie miał świadomość, że planujesz ciąże, wybierze taką technikę, która odbędzie się z minimalnym ryzykiem dla przyszłego karmienia piersią.

Pytaj o dostępne możliwości i miej świadomość wyboru

Podczas konsultacji przed zabiegiem, chirurg dokładnie objaśni w którym miejscu będą wykonane cięcia i w jaki sposób będzie położony implant, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Szczerość z chirurgiem plastykiem to podstawa udanego efektu operacji. Nie ukrywaj informacji, że planujesz ciążę z obawy, że chirurg odmówi wykonania zabiegu. Być może będzie próbował Cię przekonać do przełożenia terminu (być może skutecznie), jednak planowanie ciąży i bycie matką nie wyklucza poddania się operacji powiększenia piersi. Z pewnością zostaniesz też poinformowana o ryzyku, które mogą wiązać się z operacją, jednak mając wiedzę, chirurg będzie mógł zaplanować zabieg w taki sposób aby zminimalizować ryzyko i umożliwić Ci cieszenie się pełnią macierzyństwa.

Operacja powiększenia piersi nie jest jedynym zabiegiem z którym warto poczekać jeśli świadomie planujemy ciążę. Do takich zabiegów zalicza się również plastykę brzucha, liposukcję czy operację podniesienia piersi bez użycia implantów.

Na podstawie:

https://www.tourmedica.pl/blog/powiekszanie-piersi-implantami-a-ciaza-i-karmienie-piersia/
https://www.beautysmoothie.com/breast-augmentation-and-pregnancy-3-tips-to-plan-your-boob-job/

Powiązane wpisy