3 najmodniejsze diety ostatnich lat – czy zdrowe i skuteczne?

W obliczu rosnącego problemu otyłości oraz chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, coraz częściej interesujemy się tym co pojawia się na naszym talerzu. Kiedy zauważamy, że nasza sylwetka znacznie się zaokrągliła, najczęściej próbujemy szybko zrzucić wagę z pomocą dostępnych diet. W ostatnich latach, co najmniej kilka razy w roku pojawiają się informacje o super dietach, które nie tylko wpłyną na nasza wagę, ale także pomogą zachować zdrowie i przedłużyć życie. Zdrowa dieta wiąże się ze zmianą stylu życia, a to w naszym zabieganym świecie jest coraz bardziej potrzebne. Zobacz najmodniejsze diety ostatnich lat.

Dieta ketogeniczna

Zawsze myśleliście, że tłuszcz jest niezdrowy i powoduje tycie? Według klasycznych założeń diety ketogenicznej, 70% energii powinna być dostarczana właśnie z tłuszczów. Dieta ketogeniczna jest dość restrykcyjna i powinna być stosowana pod okiem lekarza. Założenia diety polegają na dość osobliwej zmianie proporcji. Według klasycznych założeń diety należy spożywać dziennie około 70% produktów tłuszczowych, 20% produktów białkowych i jedynie 10% produktów węglowodanowych. Taki sposób odżywania wprowadza organizm w stan ketozy, czyli w stan w którym paliwem dla organizmu nie jest glukoza, a ciała ketonowe powstałe w wyniku metabolizmu tłuszczów. Dieta ta od wielu lat stosowana jest w warunkach klinicznych u dzieci chorujących na padaczkę. Podobno dieta rzeczywiście wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i ma sporą zaletę – powoduje uczucie sytości. Dietetycy jednak przestrzegają, że nie wiadomo jaki wpływ będzie miała ta dieta na organizm przy stosowaniu w dłuższej perspektywie. Diety wysoko tłuszczowe są w ostatnim czasie modne. Ten trend ma swoje źródła a obaleniu teorii o szkodliwości oraz tuczących właściwościach tłuszczów. Dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana samodzielnie, a w każdym razie nie w tak restrykcyjnej formie. Konieczna jest tutaj konsultacja z dietetykiem, a już na pewno – dobry, ogólny stan zdrowia.

Reklama

Dieta paleo

Dieta zakładająca, że ludzki organizm niewiele zmienił się od tysięcy lat i niektóre produkty, które nie były spożywane przez naszych przodków, nie są dobre także dla nas. Paleo to dieta, która nie ogranicza produktów ilościowo, ale eliminuje niektóre grupy produktów oraz stawia na naturalne pochodzenie żywności. W diecie paleo dopuszczalne są takie produkty jak ryby, jajka, orzechy, oleje nierafinowane np. olej lniany, oliwa, olej z czarnuszki, warzywa, owoce oraz mięso pochodzące wyłącznie z chowu na pastwisku lub dziczyzna. Dieta paleo wydaje się być odpowiedzią na fast food i przemysłowe przetwarzanie jedzenia. W teorii, dieta z pewnością jest zdrowsza niż korzystanie z przetworzonych gotowych dań. Wiele osób potwierdza zrzucenie wagi i lepsze samopoczucie. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby, powinny przed radykalną zmianą stylu życia zasięgnąć opinii lekarza i dietetyka.

Dieta pudełkowa

Choć sama idea „pudełka” nie ma nic wspólnego z dietą, chodzi bardziej o wygodę oraz dostosowanie posiłków do trybu życia oraz stanu zdrowia. Dieta pudełkowa jest dziś bardzo modna.
W czasach, kiedy coraz trudniej nam wygospodarować czas na gotowanie zdrowych posiłków, może być to świetne rozwiązanie. Dieta pudełkowa może być przygotowana samodzielnie lub zamawiana w formie cateringu. Pierwsza opcja polega na ścisłym stosowaniu się do przepisów i tworzenie dań, które możemy ze sobą zabrać np. do pracy. Najczęściej dania są dość proste w przygotowaniu i nie wymagają dużych umiejętności kucharskich. Druga opcja polega na zamawianiu przygotowanych przez kucharzy pudełek. Pudelka najczęściej są przygotowane i podzielone według rozkładu posiłków w ciągu dnia. Diety pudełkowe z założenia zawierają zdrowe składniki takie jak warzywa, ryż, kasze, naturalne muesli oraz chude mięso. Zaletą „cateringowej” diety pudełkowej z pewnością jest wygoda. Minusem – cena.

Celem obecnych modnych diet jest nie tylko zrzucenie wagi, ale także zmiana stylu życia. Jeśli jesteś osobą zdrową, prawdopodobnie możesz próbować przestawić się na inny rodzaj odżywiania, jednak zawsze lepiej to robić pod okiem specjalisty dietetyka.

Powiązane wpisy