Do botoksu przylgnęła łatka substancji, która działa przede wszystkim odmładzająco. I rzeczywiście, toksyna botulinowa zyskała popularność dzięki zastosowaniu w medycynie estetycznej. Botoks jest symbolem rozwoju medycyny estetycznej i wyraźnego odmładzania bez użycia skalpela. Substancja jest wykorzystywana także w innych dziedzinach medycyny i miały tam zastosowanie dużo wcześniej niż w medycynie estetycznej.
Leczenie zeza
U osób cierpiących z powodu zeza, gałka oczna jest odchylona, co spowodowane jest pracą (skurczeniem) zewnętrznych mięśni oka. Dlatego osoby z zezem, mają problem z widzeniem i widocznym dla otoczenia odchyleniem gałki ocznej. Dzięki zastosowaniu botoksu, skurczone mięśnie rozluźniają się, a gałki oczne wracają na swoje miejsce.
Nadmierna potliwość
Wydzielanie dużej ilości potu jest dla części osób bardzo kłopotliwe i wstydliwe. Często, pomimo stosowania środków przeciwpotnych, jest on wydzielany w dużych ilościach co powoduje uczucie dyskomfortu. Jednym ze sposobów leczenia nadmiernej potliwości jest zastosowanie botoksu. Zastrzyki z botoksu, blokują impuls pobudzający czynności gruczołów potowych. Efekt nie jest trwały, ale utrzymuje się nawet do roku.
Bruksizm
Popularnie zwany „zgrzytaniem zębami”. Osoby cierpiące na ta przypadłość w nocy mocno zaciskają szczęki i mimowolnie ocierają dolnymi zębami o górne. Bruksizm może prowadzić do ścierania się szkliwa, a nawet części zębów oraz urazów i patologii w obrębie szczęki. Wstrzyknięcie botoksu w odpowiednie mięśnie, rozluźnia je, przez co podczas snu nie ma szans na mimowolne zaciskanie szczęki. Efekty zabiegu odczuwalne są już po kilku dniach i utrzymują się przez kilka miesięcy.
Dystonia szyjna
Dystonia jest to zaburzenie neurologiczne, polegające na mimowolnym skręcaniu lub wyginaniu różnych części ciała. Najpopularniejszym rodzajem dystonii jest dystonia szyjna. Polega na kierowaniu dolnej części głowy (podbródka) do klatki piersiowej lub ramienia. Schorzenie leczy się farmakologicznie, chirurgicznie lub z użyciem toksyny botulinowej, która rozluźnia mięśnie i uniemożliwia mimowolne skręcanie ich. Ponadto, botoks dość szeroko stosowany jest w neurologii m.in. u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, dziecięcym porażeniem mózgowym, po udarach mózgu lub w chorobie Parkinsona.
Botoks a leczenie migreny
Migreny to silne bóle głowy, którym często towarzyszy wrażliwość na światło, nudności oraz problemy z widzeniem. Silne migreny mogą skutecznie uniemożliwić normalne, codzienne funkcjonowanie w domu lub w pracy. Zastosowanie botoksu jest leczeniem zachowawczym. Wstrzyknięcie substancji wokół głowy i szyi powoduje „blokowanie” impulsu bólowego do mózgu. Efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, potem zabieg trzeba powtórzyć. Toksyna nie zawsze całkowicie likwiduje ból. Czasem tylko zmniejsza go w znacznym stopniu, co i tak poprawia jakość życia pacjentów.
Przeciwwskazania do stosowania botoksu w medycynie
Choć zastosowanie toksyny botulinowej pod ścisłą kontrolą medyczną jest zabiegiem bezpiecznym, nie można stosować jej u każdego pacjenta. Botoks nie może być stosowany ani w leczeniu, ani w likwidowaniu zmarszczek u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem mogą być również choroby związane z krzepliwością krwi oraz przyjmowanie niektórych leków. Każde zastosowanie botoksu poprzedzone jest szczegółowym wywiadem z pacjentem, a przy wskazaniach medycznych – również badaniami. Toksyna botulinowa dała medycynie i pacjentom dużo więcej niż tylko odmłodzenie. To sposób na leczenie niektórych chorób, uśmierzanie bólu lub poprawienie komfortu życia. Niestety, leczenie botoksem prawie nigdy nie przynosi trwałych skutków, dlatego też chcąc utrzymać efekt zabiegów, trzeba je powtarzać.