8 wskazówek, które pomogą Ci szybko cieszyć się efektami operacji piersi

Decyzja zapadła, a operacja piersi wkrótce stanie się faktem. Po położeniu się na operacyjnym stole i podaniu pacjentce znieczulenia – nie ma już odwrotu. Wkrótce po zabiegu wrócisz do domu i w zaciszu domowego ogniska będziesz dochodzić do siebie. Nikt nie lubi całkowitej bezczynności, a efektami operacji upiększających każdy chciałby się cieszyć niemal natychmiast. Jeśli pomożesz sama sobie w procesie rekonwalescencji, już wkrótce będziesz mogła cieszyć się swoimi nowymi piersiami. Najważniejsze już za Tobą, a oto 8 wskazówek, które pomogą Ci szybko cieszyć się efektami operacji piersi.

Bądź nastawiona pozytywnie

Każdy proces zdrowienia lub leczenia, w ogromnej mierze zależy od nastawienia pacjenta. Nie skupiaj się na negatywach, tylko na tym, że już wkrótce będziesz mogła cieszyć się nowymi piersiami o których długo marzyłaś. Nie obawiaj się czerpania emocjonalnego wsparcia od rodziny i przyjaciół. Cierpliwie oczekuj na lepsze samopoczucie, a przyjdzie ono szybciej niż myślisz.

Reklama

Odpoczywaj naprawdę

Właściwy odpoczynek do główna przyczyna szybkiego powrotu do zdrowia. Przed operacją załatw wszystkie sprawy w taki sposób, aby nie dociągały się od odpoczynku i nie sprawiały, że będziesz zestresowana. Przez pierwsze dni bardzo ważne jest ograniczanie wszelkich ruchów, dlatego przygotuj sobie zestaw filmów do obejrzenia i ciesz się wolnym czasem.

Unikaj intensywnej aktywności

Przez pierwsze kilka dni po operacji najlepiej nie ruszać się zbyt wiele. Potem pewnie pozujesz się nieco lepiej, jednak pamiętaj aby unikać forsowania się. Odkurzanie, ręczne pranie (a nawet wieszanie prania), wynoszenie śmieci, noszenie zakupów oraz podnoszenie potomstwa nie jest wskazane, a wręcz zabronione. Proces gojenia się ran powinien przebiegać przez zakłóceń a robiąc wszystkie forsowne ruchy, możesz nie tylko przedłużyć czas rekonwalescencji, ale także spowodować powstanie powikłań.

Zrezygnuj z palenia papierosów

Z pewnością chirurg zalecił Ci rezygnację z palenia tuż przed operacją oraz poprosił o konsekwencję podczas rekonwalescencji. Trzymaj się tego i po prostu nie pal co najmniej przez kilka tygodni po operacji (i wykorzystaj dobry czas na rzucenie). Jeśli palisz, Twoja krew nie może przenieść wystarczającej ilości tlenu do tkanek, przez co proces gojenia się ran znacznie się wydłuża. Jeśli chcesz szybko cieszyć się piersiami po operacji – rzuć palenie.

Zdrowo się odżywiaj

Zaopatrz się w dużą ilość dobrego jedzenia i przypilnuj, aby w czasie po operacji Twoja dieta była zdrowia i urozmaicona. Zadbaj o nabiał, warzywa, owoce i produkty zbożowe, pełnoziarniste. Nie jedz gotowych dań i pij dużo wody. To ostatnie jest szczególnie ważne w procesie zdrowienia. Przez pierwszy miesiąc zrezygnuj z picia alkoholu.

Dobra pozycja do spania

Przez pierwsze dwie lub trzy doby powinnaś spać w pozycji wpółsiedzącej. Potem najlepiej spać na plecach, ponieważ unikniesz w ten sposób uszkodzenia implantu czy podrażnienia ran. Już przed operacją próbuj się przyzwyczaić do spania w tej pozycji.

Unikaj kąpieli

Przez pierwsze dwa tygodnie unikaj moczenia ran i opatrunków. Jeśli bierzesz prysznic, rób to ostrożnie aby najbardziej wrażliwe po operacji miejsca nie miały kontakty z woda i mydłem. Przez pierwsze tygodnie unikaj kąpieli o stosuj tylko natrysk.

Obserwuj swoje ciało

Jeśli coś Cię zaniepokoi lub poczujesz się gorzej – skontaktuj się z lekarzem chirurgiem. Najważniejsze objawy na jakie powinnaś zwrócić uwagę w pierwszych dwóch tygodniach to gorączka, nudności, zawroty głowy, wymioty, nagłe zwiększenie bólu i zaczerwienie wokół ran.

Powiązane wpisy