Co może być przyczyną wypadania włosów u kobiet i jak poradzić sobie z tym problemem?

Włosy na głowie, to jeden ważniejszych atutów urody dla kobiet. Wszystkie dążymy do tego, aby włosy były gęste, lśniące i odpowiednio ułożone. Nie wszystkich jednak matka natura obdarzyła jednakowo i czasem nawet pomimo dbania o włosy – nie są one takie, jak byśmy sobie tego życzyły. Włosy delikatne „od zawsze” czy zniszczone przez farbowanie i środki do stylizacji to jednak problem do rozwiązania. Co zrobić wtedy, kiedy włosy nagle zaczynają się przerzedzać? Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Jakie są najpopularniejsze przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Codzienne wypadania około 100 włosów jest zupełnie normalne. Z pewnością każda z Was, czesząc włosy po kąpieli, znajduje na grzebieniu lub szczotce paręnaście sztuk. Włosy wypadają także w ciągu dnia i czasem znajdujemy je na ubraniu lub ściągając wieczorem gumkę lub spinkę. W okresie jesienno-zimowym, może wypadać ich trochę więcej Jeśli włosów zaczyna być na szczotce coraz więcej, a Twoja fryzura znacznie straciła na objętości – przyczyny być może trzeba szukać głębiej niż w źle dobranym szamponie lub odżywce. Co może być przyczyna nagłego wypadania włosów?

Reklama

Zła dieta – niedobory witamin i składników odżywczych w diecie mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Dla właściwego wzrostu i dobrej kondycji włosów, niezbędne są właściwe ilości witaminy A, C, E, witamin z grupy B, białko oraz mikroelementy takie jak cynk i miedź. Aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników w diecie należy zjadać pełnowartościowe produkty oraz postarać się, aby dieta była zróżnicowana. Z pewnością warto zjadać surowe, zielone warzywa, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso oraz produkty mleczne oraz pełnowartościowe, nierafinowane oleje roślinne takie jak olej rzepakowy lub olej lniany. Dieta jest bardzo ważna dla zachowania zdrowych i gęstych włosów. Z utratą włosów często borykają się bulimiczki i anorektyczki.

Ciąża, poród oraz okres karmienia piersią – jest to normalne zjawisko, które ustępuje zazwyczaj samoistnie po pewnym czasie. O ile w ciąży nie zdarza się to często, o tyle po porodzie i w okresie karmienia piersią jest bardzo częste. Po porodzie poziom estrogenów spada, przez co włosy stają się cieńsze i wypadają. Po około pół roku od porodu, sytuacja wraca do normy. Jedyne co możesz zrobić w tym czasie to dbać o swoją dietę.

Problemy z tarczycą – zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą być przyczyną wypadania włosów. Przy niedoczynności włosy przerzedzają się w sposób regularny, natomiast nadczynność może prowadzić do łysienia plackowatego lub ogólnego.
Problemy zdrowotne – za przerzedzenie włosów mogą być odpowiedzialne także niektóre leki, dłużej utrzymujące się przeziębienie lub gorączka lub niedobory żelaza we krwi (niedokrwistość)

Jak pielęgnować włosy przerzedzające się?

Przede wszystkim, należy dojść do źródła problemu, aby móc skutecznie z nim walczyć. Jeśli widzisz, że problem jest coraz większy i masz problem z samodzielnym poradzeniem z nim sobie – koniecznie odwiedź lekarza. W czasie gdy włosy nadmiernie wypadają, nie dokładaj im dodatkowego ciężaru. W jaki sposób? Przy wypadających i cienkich włosach, może pomóc trzymanie się kilku prostych zasad.

  • Zadbaj o swoją dietę. Wyjdzie to na dobre nie tylko Twoim włosom, ale też sylwetce i całemu organizmowi.
  • Nie ściągaj włosów mocno gumką. Jeśli są mocno przerzedzone, po prostu je zetnij i postaraj się aby luźno opadały.
  • Unikaj mocnych produktów do stylizacji włosów. To nie jest najlepszy czas na dokładanie im dodatkowego obciążenia.
  • Nie farbuj włosów samodzielnie w domu. Jeśli już musisz farbować włosy, niech zajmie się tym profesjonalista.
  • Stosuj delikatne szampony i odzywki, które wzmocnią włosy.
  • Susząc włosy używaj zimnego strumienia i ogranicz używanie lokówki oraz prostownicy.

Powiązane wpisy