Typy zmarszczek – przyczyny powstawania i umiejscowienie

Zmarszczki na twarzy przyprawiają o ból głowy nie jedną kobietę. Upływający czas, czynniki genetyczne, styl życia i ekspozycja skóry na słońce mają wpływ na tworzenie się charakterystycznych zagłębień i linii na skórze, których tak bardzo nie lubimy. Choć nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec powstawaniu zmarszczek, to można ten proces znacznie opóźnić . Jakie są typy zmarszczek i które czynniki w największym stopniu odpowiedzialne są za ich powstawanie?

Zmarszczki mimiczne

Ten typ zmarszczek pojawiają się już w okolicach 25 roku życia. Ponieważ nasza twarz stale pracuje, pewne linie charakterystyczne dla naszej mimiki utrwalają się. Jednymi z najczęściej występujących zmarszczek tzw. kurze łapki, czyli linie tworzące się w zewnętrznych kącikach oczu. Ponadto, zmarszczki mimiczne mogą utrwalać się w bruździe nosowo wargowej (od uśmiechania), na czole (przez unoszenie brwi do góry) oraz pomiędzy brwiami. Aby całkowicie uniknąć zmarszczek mimicznych, musielibyśmy przez większość życia zachowywać kamienną twarz, co naturalnie nie jest możliwe. Mówi się, że zmarszczki mimiczne często są odbiciem naszej osobowości. Pokazują, czy jako ludzie jesteśmy pogodni czy raczej pesymistycznie nastawieni do życia.

Reklama

Zmarszczki senne

Każdy człowiek ma swoją ulubioną pozycję do spania. Nawet jeśli staramy się zmienić swoje przyzwyczajenia, to często w trakcie snu i tak układamy się w najbardziej wygodny dla nas sposób. Jeśli lubimy spać np. na lewym boku podkładając poduszkę pod policzek, to z dużym prawdopodobieństwem, mogą utrwalić się zmarszczki po lewej stronie twarzy. W ten sposób najczęściej tworzą się zmarszczki także na szyi i dekolcie. Spanie na wznak byłoby najlepszym rozwiązaniem dla uniknięcia zmarszczek sennych – niestety, nie zawsze możliwym.

Zmarszczki posłoneczne

Promieniowanie ultrafioletowe jest największym winowajcą przedwczesnego starzenia się skóry. Jeszcze 150 lat temu, żadna szanująca się dama nie wyszłaby z domu w czasie słonecznego dnia bez parasolki, kapelusza i rękawiczek. Opalenizna kojarzyła się ciężką pracą w polu i niższymi warstwami społecznymi. Szlachcianki wówczas rzeczywiście dłużej zachowywały młodość i urodę. Dziś nie istnieją już tak radykalne podziały społeczne, a krem z filtrem dostępny jest dla większości z nas. Warto z niego korzystać nie tylko w czasie upalnych, słonecznych dni, ale także zimą, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe negatywnie działa na naszą skórę przez cały rok. Zmarszczkom posłonecznym często towarzyszą plamy i odbarwienia. Słońce niszczy włókna kolagenowe, przez co skóra jest cieńsza i przesuszona, a to powoduje pojawianie się zmarszczek.

Zmarszczki grawitacyjne

Najbardziej widocznym efektem zmarszczek grawitacyjnych jest zmieniający się owal twarzy, opadające powieki oraz policzki. Są to zmarszczki spowodowane utratą elastyczności i działaniem grawitacji. Na ich widoczność spory wpływ na typ kształtu twarzy oraz uwarunkowania genetyczne.

Prawdą jest, że możemy opóźnić proces powstawania zmarszczek poprzez zdrowy styl życia oraz odpowiednią pielęgnację. Właściwa dieta, unikanie używek, aktywność fizyczna oraz preparaty dostosowane do typu skóry oraz z pewnością utrzymają skórę w lepszej kondycji i nieco opóźnią procesy starzenia. Na wygląd swojej twarzy pracujemy przez całe nasze życie. Współczesna medycyna oferuje szereg zabiegów, które pomagają uporać się z już istniejącymi zmarszczkami. Zastrzyki z botoksu, zastosowanie kwasu hialuronowego, zabiegi z użyciem lasera lub chirurgiczny lifting, pozwalają uzyskać młodszy wygląd i w pewnym sensie cofnąć skutki upływającego czasu. Każda z dostępnych metod ma zarówno swoje zalety jak i wady. Odpowiednie dostosowanie do rodzaju zmarszczek procedury i wybór dobrego specjalisty pozwolą na skuteczną poprawę wyglądu skóry oraz zminimalizuje ryzyko powikłań.

Powiązane wpisy