9 mitów dotyczących skóry i jej pielęgnacji

Przeciętnie, powierzchnia skóry u człowieka mierzy od 1,5 do 2 metrów kwadratowych. Skóra spełnia wiele istotnych funkcji dla organizmu, m.in. chroni narządy wewnętrzne, stanowi barierę oporową przed szkodliwymi bodźcami zewnętrznymi, jest narządem czucia oraz nadaje ciału kształt i postać. Skóra jednak, podobnie jak narządy wewnętrzne z czasem się starzeje i o ile wciąż spełnia większość swoich podstawowych funkcji, nie wygląda już tak dobrze jak wtedy, kiedy byliśmy dziećmi lub nastolatkami. Ludzie od zawsze starali się zachować skórę w jak najlepszej kondycji. Oto 9 mitów dotyczących skóry i jej pielęgnacji.

1. Ludzie o ciemnym kolorze skóry nie mogą zachorować na raka skóry

To fałszywe przekonanie, choć rzeczywiście ciemniejsza skóra ma większe ilości melaniny oraz pigmentów chroniących skórę. Pomimo tego, osoby o odcieniu skóry innym niż kaukaski, narażeni na nadmierne promieniowanie UV, mogą zachorować na nowotwór skóry.

Reklama

2. Skóra starzeje się naturalnie i nie ma realnych sposobów na zapobieganie zmarszczkom

Prawdą jest, że z czasem naturalna produkcja kolagenu i elastyny w skórze zmniejsza się, przez co pojawiają się zmarszczki. Nie można całkowicie uniknąć zmarszczek, jednak można skutecznie opóźnić proces ich powstawania dzięki systematycznej pielęgnacji i unikaniu promieniowania słonecznego.

3. Częste złuszczanie jest dobre dla skóry

Usuwanie martwego naskórka dzięki peelingom jest na pewno niezbędnym elementem pielęgnacji, jeśli chcemy długo zachować młodość skóry i jej dobry wygląd. Jak wszystko w naszym życiu może być dobre, ale ważne jest zachowaniu umiaru. Każda skóra jest inna i warto zacząć od delikatniejszych środków do złuszczania oraz rzadszych zabiegów. Częste i inwazyjne złuszczanie naskórka może doprowadzić uszkodzeń i zaczerwienień.

4. Słońce najbardziej szkodzi w młodym wieku

Panuje przekonanie, że słońce może wyrządzić najwięcej szkód skórze wtedy, kiedy korzystamy z niego do 20 roku życia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Fotobiologicznego, do 18 roku życia słońce powoduje około 23% szkód na naszej skórze. W każdej kolejnej dekadzie jest ich o 10% więcej.

5. Tylko osoby z suchą skórą mają większą tendencję do powstawania zmarszczek

Wszyscy wiedzą, że odpowiednie nawilżenie jest wrogiem zmarszczek. Na suchej skórze mogą pojawiać się drobne zmarszczki dużo wcześniej. Osoby ze skórą tłustą i „grubszą” mogą z kolei spodziewać się głębszych zmarszczek, a nawet bruzd kilka lat później.

6. Ekspozycja na słońce to jedyny sposób na dawkowanie witaminy D

Nie ma co do tego wątpliwości – słońce jest doskonałym źródłem witaminy D. Nie jest prawdą jednak, że aby ją pozyskać dla naszego organizmu, musimy w słoneczne dni przesiadywać na słońcu, tym bardziej, że przecież jesienią i zima mamy ku temu ograniczone możliwości. Drugi, bardzo ważnym źródłem witaminy D jest odpowiednia dieta i ewentualnie suplementacja.

7. Makijaż powoduje trądzik

Ten mit powtarza wiele matek swoim nastoletnim córkom. Prawdą jest, że niektóre składniki kosmetyków, szczególnie podkładów i pudrów takie jak lanolina, olej kokosowy lub masło kakaowe. Kosmetyki z odpowiednim składem nie spowodują pojawienia się zmian trądzikowych lub ich zaostrzenia. W niektórych wypadkach mogą nawet pomóc w zapobieganiu powstawania nowych zmian.

Znacie jakieś mity funkcjonujące w głowach Waszych mam lub babć, które obecnie nie mają już nic wspólnego z rzeczywistością? Współczesne metody badawcze oraz medycyna pozwalają nam coraz lepiej rozumieć funkcjonowanie i potrzeby skóry i dzięki temu – dłużej zachować jej młody wygląd.

źródło

Powiązane wpisy