Codzienne mycie twarzy – czy na pewno robisz to dobrze?

Codzienne mycie twarzy, to z pozoru prosta czynność, która towarzyszy nam każdego dnia. Choć trudno w to uwierzyć, właściwa codzienna higieny ma spore znaczenie dla stanu skóry oraz spowolnienia procesów starzenia. Ważne są nie tylko dopasowane do rodzaju skóry kosmetyki, ale także sposób mycia. Czy i jak prawidłowo myć twarz?

Mydło – stop

Tradycyjne, a nawet szare mydło raczej nie nadaje się do mycia żadnego rodzaju skóry twarzy. Przede wszystkim, mydło mu silne właściwości wysuszające, co nie będzie dobre dla:
Skóry suchej – bo dodatkowo wysuszy
Skóry tłustej – bo może wpłynąć na uaktywnienie się gruczołów łojowych
Skóry mieszanej – bo wysuszy dodatkowe suche partie i wpłynie na nadmierne wydzielanie sebum w partii tłustej
Skóry płytko unaczynionej – bo wysuszenie może wpłynąć na pojawienie się nowych teleangiektazji
skóry dojrzałej – bo ta zwykle jest sucha i skłonna do zmarszczek, a użycie mydła może pogłębić ten stan

Reklama

Odpowiednie kosmetyki

Nie ma jednego, idealnego środka do wszystkich rodzajów skóry. Po określeniu typu skóry, warto dobierać rodzaj kosmetyków pod indywidualne potrzeby oraz upodobania. Wbrew pozorom, upodobania mogą być ważne, bo nie każdy czuje się dostatecznie „czysty” zmywają twarz mleczkiem lub specjalnym olejkiem. Co przede wszystkim mamy do wyboru?
Żele, pianki i płyny do mycia twarzy – zwróć uwagę czy produkt jest przeznaczony do Twojego typu skóry. Skórę tłustą i trądzikową należy myć specjalnym żelem antybakteryjnym, jednak należy dobrze dobrać produkt, aby nie przesuszyć skóry Warto używać także tych preparatów, które są hipoalergiczne.
Mleczka i oleje – najczęściej sprawdzają się w przypadku cer suchych i dojrzałych. Dobrze zmywają makijaż i niwelują uczucie dyskomfortu spowodowane „ściągnięciem” skóry po użyciu wody. Mleczka i oleje dbają o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, co jest dobre w przypadku cer przesuszonych.
Płyny micelarne – kolejny sposób na oczyszczanie skóry bez wody. Daje większe uczucie świeżości aniżeli mleczka i oleje, jednak po użyciu trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry.

Chłodna woda, urody doda

Jeśli myjesz twarz z użyciem środków do spłukiwania, trzeba pamiętać o temperaturze wody. Przede wszystkim, woda która spłukujemy twarz nie może być gorąca. Najlepiej w codziennej pielęgnacji, stosować wodę chłodną lub letnią. Ma to swoje inne zalety, bo daj spora dawkę odświeżenia i energii.

Poświęć trochę czasu

Mycie twarzy wymaga więcej uwagi i spokoju niż higiena pozostałych części ciała. Potraktuj codzienne oczyszczanie twarzy jak relaks. Nie rób tego szybko i zbyt energicznie. Jeśli zmywasz twarz środkami bez użycia wody, przyłóż delikatnie wacik i potraktuj to jak masaż. Nie pocieraj gwałtownie i nie naciągaj twarzy. To samo dotyczy mycia twarzy z użyciem wody – powoli nałóż preparat, delikatnie wmasuj a następnie spłucz. Gwałtownie ruchy nie przyniosą korzyści ani Twojej skórze, ani Twojemu samopoczuciu.

Przede wszystkim – nie zapominaj

Nie ma gorszego nawyku w codziennej pielęgnacji niż zasypianie w pełnym makijażu. W nocy skóra się regeneruje, jednak nie będzie miała ku temu okazji, jeśli na twarzy zostawimy kompletny makijaż wraz z sebum i kurzem, który osiada na naszej twarzy przez cały dzień. Nawet najlepszy krem nie pomoże, jeśli będziemy kładły się do łóżka w makijażu. Nie zapominaj o codziennym, spokojnym umyciu twarzy, a stan Twojej skóry z pewnością będzie lepszy i bardziej stabilny.

Powiązane wpisy