Brazylijczyk u chirurga, czyli o wzroście popularności chirurgii plastycznej w kraju macho

Na całym świecie, chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna wciąż bardziej służą kobietom. Ten trend przez lata najbardziej widoczny był w Brazylii, gdzie do pewnego czasu, chirurgia plastyczna dla mężczyzn uważana była za temat tabu. Ta tendencja bardzo znacząco zmieniła się w ciągu kilku ostatnich lat. Okazuje się, że w kraju, gdzie mężczyźni postrzegani są jako prawdziwi macho, zmieniła się mentalność i męskie podejście do poddawania się procedurom z zakresu chirurgii plastycznej.

Rosnąca akceptacja kulturowa

Brazylia od wielu lat przoduje wśród krajów, w których wykonuje się najwięcej operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Przez wiele lat były to jednak procedury przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni nie byli zainteresowani poprawianiem wyglądu, bo kulturowo nie było to dostatecznie „męskie”. Nie tylko w Ameryce Południowej, ale też na całym świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat popularność chirurgii plastycznej znacznie wzrosła i jeszcze nigdy nie była tak powszechna jak teraz. Ulepszanie procedur, narzędzi oraz technik operacyjnych spowodowało, że operacje obarczone są coraz mniejszym ryzykiem a efekty są bardzo naturalne. Wydaje się, że to właśnie naturalny efekt skłania coraz większą ilość mężczyzn w Brazylii do poprawiania swojego wyglądu. Brazylia od lat wyrasta na światowego lidera w tej dziedzinie. Wielu uważa, że pod niektórymi względami ten kraj wyprzedza Stany Zjednoczone. Ogólny wzrost popularności i powszechność chirurgii plastycznej spowodowały, że i dla mężczyzn przestały być one czymś czego „prawdziwy facet” nie robi.

Reklama

Ogromny wzrost popularności chirurgii plastycznej wśród mężczyzn

Aby zobrazować, do jakiego stopnia zmieniło się podejście brazylijskich mężczyzn do chirurgii plastycznej, wystarczy przytoczyć dane z okresu pięciu lat. W 2009 roku przeprowadzono no 72000 zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej wśród męskich pacjentów. 5 lat później, w 2014 roku, przeprowadzono tych zabiegów aż 276 000. Biorąc pod uwagę, że to zaledwie 5 lat, wzrost jest naprawdę imponujący. Jeśli chodzi o popularność wybranych zabiegów, to w Brazylii jest porównywalnie do ogólnych trendów na świecie. W kraju, gdzie chirurgia plastyczna w ostatnich latach notuje rekordy popularności wśród mężczyzn, najpopularniejszymi zabiegami wciąż są: korekcja „męskich” piersi, korekcja powiek oraz liposukcja (okolice brzucha oraz „boczków”). Pacjenci to najczęściej osoby pomiędzy 20 a 50 rokiem życia, choć zdarzają się także starsi pacjenci, którzy chcą przedłużyć swoja aktywność zawodową.

Światowy lider i inna kultura

Brazylia w 2014 roku wyprzedziła Stany Zjednoczone pod względem ilości przeprowadzonych operacji plastycznych. W tym roku w Brazylii wykonano aż 12,9% wszystkich operacji plastycznych na świecie, podczas gdy w USA wykonano ich 12,5%. Biorąc pod uwagę, że społeczeństwo brazylijskie jest znacznie uboższe – to naprawdę duża przewaga. Według Ian Garcia-Kennedy z portalu thepolitic.org, popularność operacji plastycznych w Brazylii ma inne podłoże kulturowe. Podczas gdy w USA poddawanie się operacjom plastycznym wciąż bywa piętnowane, tak w Brazylii jest symbolem statusu społecznego, pokazaniem, że dbasz o siebie i możesz sobie na to pozwolić. Brazylijczycy nie ukrywają faktu poddania się operacji plastycznej przed rodziną i przyjaciółmi, a nawet przed obcymi. Ogólne podejście społeczne do procedur chirurgicznych w tym kraju powoduje, że atmosfera sprzyja łamaniu tabu w tym względzie, także jeśli chodzi o mężczyzn w tym świecie.

źródło: http://www.plasticsurgeryportal.com/articles/Interest-Plastic-Surgery-Booming-Brazilian-Men

Powiązane wpisy