Operacje z zakresu medycyny estetycznej zyskują wiele zwolenników na całym świecie. Na fali popularności wyłania się również zainteresowanie ginekologią estetyczną. Kobiety, a także coraz częściej mężczyźni dążą do poprawy swojego życia seksualnego, decydując się na różnorodne zabiegi, mające na celu poprawę estetyki, a tym samym funkcjonalności miejsc intymnych. Wśród kobiet jedną z najpopularniejszych procedur tego typu jest labioplastyka. Zabieg zalicza się do procedur inwazyjnych, dlatego też wymaga odpowiedniego procesy rekonwalescencji. Podpowiadamy dzisiaj, jak labioplastyka a sport wpływają na okres rekonwalescencji.
Co to jest labioplastyka?
Ten najpopularniejszy zabieg ginekologii estetycznej polega na korekcie warg sromowych. Ich kształt jest zróżnicowany w zależności od indywidualnych pacjentek, a także może zmieniać się wraz z wiekiem. Labioplastyka polega najczęściej na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. W głównej mierze dotyczy ona warg sromowych mniejszych. Zdarza się, że pacjentki poddają się labioplastyce z powodu atrofii warg sromowych dużych. Wtedy też zmniejsza się chirurgicznie ich objętość oraz elastyczność.
Rekonwalescencja, czyli labioplastyka a sport
Labioplastyka zalicza się do inwazyjnych procedur chirurgicznych. Oznacza to, że jej przebieg jest nieco bardziej skomplikowany, co wpływa na późniejszy okres rekonwalescencji. Po zabiegach inwazyjnych szczególnie ważny jest odpowiedni powrót do zdrowia. W tym czasie konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich, a także regularne wizyty u chirurga. Labioplastyka a sport to ważna kwestia, która nurtuje wiele miłośniczek aktywności fizycznej. Należy jednak uważać z częstotliwością uprawiania sportu w czasie rekonwalescencji.
W okresie powrotu do zdrowia należy szczególnie unikać długiego siedzenia, a także długiej jazdy samochodem. Dodatkowo należy kilka razy dziennie dbać o dokładną higienę intymną. Ważne jest, aby stosować w tym celu skuteczne preparaty dezynfekujące, takie jak mydło czy płyny. Po każdorazowym skorzystaniu z toalety ważne jest odpowiednie przemycie miejsc intymnych. Operowane miejsce należy również ochraniać wkładką higieniczną. Labioplastyka a sport wymaga najczęściej okresu ok. 6-8 tygodni, natomiast zagojenie się ran może nastąpić już po 10-14 dniach.
Labioplastyka a sport
Dla wielu pacjentek okres ograniczenia aktywności fizycznej może być bardzo niekorzystny. Należy jednak przez miesiąc od zabiegu bezwzględnie zrezygnować ze współżycia i wykonywania bardzo obciążających ćwiczeń fizycznych. Zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej może się okazać fatalny w skutkach. Labioplastyka a sport z pewnością nie jest prostą kwestią dla wszystkich miłośniczek aktywności fizycznej, natomiast z pewnością po miesiącu okaże się warta rozsądnego podejścia do rekonwalescencji.