Oczyszczanie skóry olejami. Na czym polega i dla kogo jest?

Stosowanie olejów w codziennym oczyszczaniu skóry jest dość nowym trendem i przeciwieństwem wieloletniego przekonania, że do codziennego mycia i demakijażu twarzy najlepiej jest stosować produkty delikatne i nie zawierające tłustych substancji. Oczyszczanie skóry olejami może przypaść do gustu szczególnie tym osobom, które preferują kosmetyki całkowicie pochodzące z natury.

OCM – na czym polega ta metoda oczyszczania twarzy?

Przez wiele lat przywykliśmy, że oczyszczona twarz powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Często, oprócz nadmiaru, wraz ze środkiem do mycia i wodą, spływa także ten normalny poziom sebum, dzięki któremu skóra nie jest sucha i wygląda zdrowo. OCM czyli Oil Cleasing Method, to metoda oczyszczania skóry, której celem jest oczyszczenie twarzy i jednoczesne zachowanie naturalnej bariery lipidowej. Przewodnią myślą tej metody jest fakt, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Zastosowane oleje powinny zmywać makijaż oraz rozpuszczać i usuwać wszystkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Nie od dziś wiadomo, że skóra trądzikowa pozbawiona bariery hydrolipidowej, będzie produkowała jeszcze więcej sebum, co w rezultacie może pogorszyć stan skóry.

Reklama

Jak to się robi?

Metodę tę można modyfikować w zależności od rodzaju skóry. W podstawowej wersji polega na nałożeniu na twarz mieszanki olejów (w którego skład najczęściej wchodzi olej rycynowy oraz olej „bazowy” dostosowany do problemu) oraz zastosowanie czegoś w rodzaju okładów z ciepłej wody znajdującej się w chłonnej ściereczce. Ciepłe okłady rozszerzają pory, przez co dobre właściwości olejów mają szansę wchłonąć się w skórę i dogłębnie ją oczyścić. Na koniec delikatnie zmywamy ściereczką olejowy preparat. Zastosowany olej bazowy powinien być dostosowany do rodzaju skóry. Bardziej ciężkie oleje takie jak oliwa, olej makadamia lub olej arganowy może dobrze służyć skórze przesuszonej, bez tendencji do zatykania porów oraz skórze dojrzałej. Dla osób z tendencją do powstawania zaskórników zaleca się inne oleje, takie jak olej z pestek winogron lu olej z czarnuszki.

Jakich efektów możesz się spodziewać według zwolenników OCM?

Zwolennicy tej metody zapewniają, że dzięki niej skóra będzie gładka i naturalnie nawilżona. Po czasie powinny też zniknąć zaskórniki oraz stany zapalne, dzięki wyrównaniu gospodarki hydrolipidowej. Jest to metoda, w której stosuje się naturalne substancje, pozbawione konserwantów oraz związków chemicznych niejednokrotnie zawartych w gotowych produktach do oczyszczania twarzy. Sukces czyli gładka, zdrowa i nawilżona skóra uzależniona jest także odo doboru olejów. Dlatego metoda wydaje się być przeznaczona dla osób, które są świadome rodzaju swojej skóry.

Czy ta metoda jest dla wszystkich?

Zwolennicy OCM twierdzą, że tak, jednak ważne jest dobranie odpowiednich olejów do rodzaju skóry. Wydaje się, że osoby ze skórą trądzikowa nie powinny stosować tej metody, jednak sympatycy przekonują, że niektóre oleje zawierające dużo witaminy A i E pomogą w uporaniu się z problemami skórnymi, choć początki mogą skończyć się dodatkowymi problemami a mieszankę trzeba będzie modyfikować. American Academy of Dermatology w dalszym ciągu zaleca stosowanie bezolejowych środków do oczyszczania skóry tłustej, a metoda olejowego oczyszczania twarzy nie była przedmiotem jeszcze zbyt wielu badań. Przed zmianą swoich codziennych przyzwyczajeń dotyczących codziennego oczyszczania twarzy, warto skonsultować się z dermatologiem, zwłaszcza wtedy, kiedy skóra jest problematyczna. Wydaje się, że metoda ta może przynieść dobre efekty w przypadku skóry dojrzałej lub mocno przesuszonej, jednak bez tendencji do zapychania porów. Macie już pierwsze próby za sobą?

źródło:

https://triny.pl/blog/oczyszczanie-twarzy-olejami-o-co-w-tym-chodzi/

https://www.zwivel.com/blog/the-oil-cleansing-skincare-method/

Powiązane wpisy