Stosowanie olejów w codziennym oczyszczaniu skóry jest dość nowym trendem i przeciwieństwem wieloletniego przekonania, że do codziennego mycia i demakijażu twarzy najlepiej jest stosować produkty delikatne i nie zawierające tłustych substancji. Najważniejszym krokiem w dbaniu o skórę jest regularne oczyszczanie twarzy. To łatwa czynność, przynosi doskonałe rezultaty i niezbędna, jeśli pragniemy zachować naszą skórę w nienagannej formie! Oczyszczanie skóry olejami może przypaść do gustu szczególnie tym osobom, które preferują kosmetyki całkowicie pochodzące z natury.
OCM – na czym polega ta metoda oczyszczania twarzy?
Przez wiele lat przywykliśmy, że oczyszczona twarz powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Często, oprócz nadmiaru, wraz ze środkiem do mycia i wodą, spływa także ten normalny poziom sebum. OCM czyli Oil Cleasing Method, to metoda oczyszczania skóry, której celem jest oczyszczenie twarzy i jednoczesne zachowanie naturalnej bariery lipidowej. Przewodnią myślą tej metody jest fakt, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Zastosowane oleje powinny zmywać makijaż oraz rozpuszczać i usuwać wszystkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Nie od dziś wiadomo, że skóra trądzikowa pozbawiona bariery hydrolipidowej, będzie produkowała jeszcze więcej sebum. To z kolei może pogorszyć stan skóry.
Oczyszczanie twarzy olejami – od czego zacząć?
Metodę tę można modyfikować w zależności od rodzaju skóry. W podstawowej wersji polega na nałożeniu na twarz mieszanki olejów oraz zastosowanie czegoś w rodzaju okładów z ciepłej wody znajdującej się w chłonnej ściereczce. Ciepłe okłady rozszerzają pory, przez co dobre właściwości olejów mają szansę wchłonąć się w skórę i dogłębnie ją oczyścić. Na koniec delikatnie zmywamy ściereczką olejowy preparat. Zastosowany olej bazowy powinien być dostosowany do rodzaju skóry. Bardziej ciężkie oleje takie jak oliwa, olej makadamia lub olej arganowy może dobrze służyć skórze przesuszonej. Bez tendencji do zatykania porów oraz skórze dojrzałej. Dla osób z tendencją do powstawania zaskórników zaleca się inne oleje. Takie jak olej z pestek winogron lu olej z czarnuszki.
Czy oczyszczanie twarzy olejami jest dla wszystkich?
Oczyszczanie twarzy olejami to uniwersalna metoda, która sprawdzi się dla różnych rodzajów skóry. Choć na początku może wywoływać niepokój, zwłaszcza przy cerze tłustej, mieszanej czy trądzikowej, to jednak warto jej dać szansę. Tradycyjne preparaty oczyszczające często naruszają naturalną barierę hydrolipidową skóry, co prowadzi do nadprodukcji sebum. Oczyszczanie olejem nie tylko zapobiega temu zjawisku, ale także nawilża i odżywia skórę. Kluczem jest dobór odpowiedniego olejku, który dostosowany będzie do potrzeb Twojej cery. Przed zmianą swoich codziennych przyzwyczajeń dotyczących codziennego oczyszczania twarzy, warto skonsultować się z dermatologiem, zwłaszcza wtedy, kiedy skóra jest problematyczna. Wydaje się, że metoda ta może przynieść dobre efekty w przypadku skóry dojrzałej lub mocno przesuszonej, jednak bez tendencji do zapychania porów.
Mycie twarzy olejkiem to wyjątkowy sposób na codzienną pielęgnację skóry, zwłaszcza gdy jest ona sucha, nadmiernie sucha, pozbawiona nawilżenia i wrażliwa. Standardowe środki do oczyszczania, często zawierają substancje drażniące, kwasy, alkohole i mydło. Nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale również naturalną warstwę sebum. Jest to szczególnie niepożądane działanie, ponieważ warstwa sebum jest niezbędna do utrzymania właściwej kondycji płaszcza hydrolipidowego skóry. Bez tej warstwy, skóra staje się łatwo przesuszona, podrażniona i odwodniona. Dlatego odpowiednio dobrany olejek oczyszczający zapewni skórze suchej doskonałe oczyszczenie i odżywienie, zapobiegając typowym problemom związanym z przesuszeniem.
Oczyszczanie twarzy olejami – jaki olej wybrać?
- Dla skóry suchej polecane są olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej awokado oraz olej ze słodkich migdałów, które dostarczają skórze potrzebnej nawilżającej i odżywczej pielęgnacji.
- Skóra o normalnej kondycji dobrze odpowie na olej ze słodkich migdałów, olej awokado, olej jojoba, olej z pestek moreli oraz olej arganowy, które pomagają utrzymać równowagę i zdrowy wygląd skóry.
- W przypadku skóry tłustej warto sięgnąć po olej z czarnuszki, olej jojoba, olej lniany oraz olej z pestek malin, które regulują wydzielanie sebum i pomagają zwalczyć niedoskonałości skóry.
- Natomiast dla skóry naczynkowej polecane są olej z rokitnika, olej z dzikiej róży, olej z kocanki oraz olej z czarnuszki, które łagodzą podrażnienia i wzmacniają naczynka krwionośne.
- Olejek z drzewa herbacianego warto wypróbować zwłaszcza w pielęgnacji skóry trądzikowej ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jednak należy zachować ostrożność, aby uniknąć podrażnień. Olej z czarnuszki działa łagodnie, ale skutecznie, przynosząc ulgę skórze zmagającej się z trądzikiem i innymi niedoskonałościami.
- Olej z wiesiołka jest doskonały dla skóry tłustej i problematycznej, gdyż nawilża, odżywia i kojąco wpływa na skórę.
- Olej arganowy jest bogaty w substancje odżywcze i ma działanie regenerujące. Opóźnia procesy starzenia się skóry oraz łagodząc podrażnienia i przyspieszając gojenie ran.
O czym należy pamiętać?
Do demakijażu olejami potrzebna jest nam ściereczka wykonana z muślinu lub mikrofibry, która absorbuje wilgoć i utrzymuje temperaturę. Po każdym użyciu należy wyprać ściereczkę. Przed nałożeniem olejku do oczyszczania twarzy, należy zwilżyć skórę wodą, a potem nałożyć trochę oleju na dłoń i rozgrzać go.
Po nałożeniu mieszanki na twarz, należy delikatnie masować skórę, zwłaszcza w obszarach problematycznych, np. te, które mają tendencję do przesuszania. Jeśli skóra wokół oczu jest podatna na podrażnienia, należy usunąć makijaż zwykłą oliwą z oliwek. Olej rycynowy może wywołać zaczerwienienie i łzawienie. Następnie należy usunąć olej z twarzy delikatnie przemywając ją ściereczką lekko zwilżoną ciepłą wodą. Ten krok warto powtórzyć 2-3 razy, za każdym razem płucząc ściereczkę w wodzie. Na zakończenie oczyszczania twarzy olejami, skórę należy przepłukać chłodną wodą. Należy unikać zbyt silnego pocierania skóry ściereczką, ponieważ może to spowodować podrażnienia. W przypadku skóry trądzikowej, najlepiej zrezygnować całkowicie z użycia ściereczki, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania bakterii. Jeśli po regularnym stosowaniu mycia olejkami skóra twarzy staje się przesuszona, podrażniona, pokryta zmianami trądzikowymi lub występuje nadmierna produkcja sebum, oznacza to jedno! Zabieg olejowania nie jest odpowiedni dla niej lub mieszanka olejków w naszym przypadku nie działa.