Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu należy do najczęściej przeprowadzanych operacji plastycznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Problem odstających małżowin usznych dotyczy 5% populacji i jest jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych u dzieci. Stan ten może być przyczyną licznych kompleksów i niepotrzebnego stresu. Istnieją instrumentalne metody operacji odstających uszu, które mogą być zastosowane również u najmłodszych. Przedstawiamy dzisiaj, dlaczego warto przeprowadzić zabieg oraz jakie korzyści daje skorygowanie odstających uszu.

Wskazania

Do wskazań do korekty odstających uszu należy budowa małżowin usznych odbiegająca od normy anatomicznej i estetycznej, jak również związana z nią zaniżona samoocena i kompleksy wpływające na aktywność społeczną oraz psychikę. Przed zabiegiem konieczna jest wstępna ocena przedoperacyjna ważnych parametrów, takich jak:

Reklama
 • kąt zwijania grobelki,
 • głębokość miski muszli,
 • płaszczyznę płatka małżowiny usznej i deformacji, jeśli taka występuje,
 • jakość i sprężystość chrząstki ucha.

Zabieg wskazany jest przede wszystkim u osób, u których deformacja uszu prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia z powodu kompleksów. Wpływa to również na samoocenę, kondycję oraz zdrowie psychiczne, a także aktywność społeczną.

Przeciwwskazania do korekcji odstających uszu:

 • choroby nowotworowe i niektóre autoimmunologiczne (między innymi kolagenozy, czyli choroby tkanki łącznej),
 • zmiany skórne,
 • epilepsja,
 • skazy naczyniowe,
 • zaburzenia krzepliwości,
 • infekcje bakteryjne czy wirusowe, przeziębienie, opryszczka,
 • trwająca lub niedawno zakończona antybiotykoterapia.

Opis zabiegu

Korekcja odstających uszu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zdarza się, że dzieciom podaje się przed zabiegiem lekkie środki sedaktywne. Korekcja uszu trwa około godziny i polega na wykonywaniu precyzyjnych nacięć w kształcie elipsy na tylnej części małżowiny usznej. Następnie chirurg odpreparowuje skórę w taki sposób, aby odsłonić chrząstkę małżowiny. Za pomocą igieł lekarz zaznacza miejsca załamania przyszłego fałdu grobelki. W kolejnym etapie zabiegu odkryte chrząstki są odpowiednio modelowane – wyginane ku tyłowi lub nacinane.

Z dojścia tylnego do chrząstki zakładane są niewchłanialne szwy w celu uformowania fałdu. Dodatkowo, umieszczane są również wchłanialne szwy, które sprawiają, że zmniejsza się kąt małżowinowo-czółenkowy, znajdujący się między muszlą ucha a okostną wyrostka sutkowatego czaszki. Korekcja odstających uszu odbywa się poprzez wycięcie fragmentu chrząstki lub jej nacięcie i zawsze opiera się na odpowiednim zszyciu z ukształtowaniem nowej grobelki. Nacięcie jest idealnie schowane w fałdzie skóry, dlatego na widocznej części ucha nie jest widoczne.

Korzyści z korekcji odstających uszu

Zabieg prowadzi do poprawy symetryczności, proporcji, a także wielkości małżowi usznych. Zmiana wyglądu uszu ma wpływ na poprawę wyglądu całej twarzy oraz polepszenia komfortu psychicznego pacjenta. Korekcja odstających uszu powinna wpływać przede wszystkim na oczekiwany efekt końcowy i zadowolenie pacjenta.

 

Powiązane wpisy