Masz dosyć odstających uszu? Zmień to!

Korekcja odstających uszu należy do najczęściej przeprowadzanych operacji plastycznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Problem odstających małżowin usznych dotyczy 5% populacji i jest jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych u dzieci. Stan ten może być przyczyną licznych kompleksów i niepotrzebnego stresu. Istnieją instrumentalne metody operacji odstających uszu, które mogą być zastosowane również u najmłodszych. Dlaczego warto przeprowadzić zabieg oraz jakie korzyści daje skorygowanie odstających uszu?

Odstające uszy – problem nie tylko estetyczny

Każdy z nas ma unikalny wygląd uszu, gdyż małżowiny są znacznie zróżnicowane u każdego człowieka. Czasem są mniejsze, innym razem większe, mogą występować jako odstające lub przylegające do głowy. Kształt, rozmiar oraz stopień przylegania uszu do czaszki to kwestie bardzo osobiste, które jednak mają istotny wpływ na nasz wizerunek.

Reklama

Nie bez przyczyny operacje plastyczne uszu cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród ludzi w różnym wieku. Odstające uszy u dzieci często stanowią powód do niemiłych komentarzy, co może prowadzić do problemów emocjonalnych i kompleksów. Chociaż wielu dorosłych ludzi nauczyło się całkowicie akceptować swoje odstające uszy, nie każdemu przychodzi to z łatwością. Jeśli kształt Twoich małżowin usznych jest dla Ciebie kłopotem, istnieje możliwość ich chirurgicznej korekty.

Przyczyny odstających uszu

Ucho stanowi część ciała odpowiedzialną za percepcję dźwięków. Jego zewnętrzna część, zwana małżowiną uszną, składa się z chrząstki, która determinuje zarówno kształt, jak i sposób przylegania ucha do czaszki. Proces formowania małżowiny usznej zaczyna się już we wczesnym stadium życia płodowego, około czwartego miesiąca ciąży. Wygląd tej struktury jest ściśle związany z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi.

Odstające uszy najczęściej wynikają z nieprawidłowego ukształtowania się zagięcia, czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho skłania się w kierunku tyłu głowy. Warto zaznaczyć, że kształtowanie się małżowiny usznej trwa przez kilka pierwszych lat życia, a ostateczny wygląd uszu osiąga się około siódmego roku życia, wówczas dopiero można mówić o ich odstawaniu. U młodszych dzieci może to być jedynie tymczasowy defekt.

Wskazania do korekcji

Do wskazań do korekty odstających uszu należy budowa małżowin usznych odbiegająca od normy anatomicznej i estetycznej, jak również związana z nią zaniżona samoocena i kompleksy wpływające na aktywność społeczną oraz psychikę. Przed zabiegiem konieczna jest wstępna ocena przedoperacyjna ważnych parametrów, takich jak:

  1. kąt zwijania grobelki,
  2. głębokość miski muszli,
  3. płaszczyznę płatka małżowiny usznej i deformacji, jeśli taka występuje,
  4. jakość i sprężystość chrząstki ucha.

Specjaliści rekomendują zabieg przede wszystkim dla osób, u których deformacja uszu prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia z powodu kompleksów. Wpływa to również na samoocenę, kondycję oraz zdrowie psychiczne, a także aktywność społeczną.

Przeciwwskazania do korekcji odstających uszu:

  1. choroby nowotworowe i niektóre autoimmunologiczne (między innymi kolagenozy, czyli choroby tkanki łącznej),
  2. zmiany skórne,
  3. epilepsja,
  4. skazy naczyniowe,
  5. zaburzenia krzepliwości,
  6. infekcje bakteryjne czy wirusowe, przeziębienie, opryszczka,
  7. trwająca lub niedawno zakończona antybiotykoterapia.

Opis zabiegu

korekcja-odstających-uszu

Korekcja odstających uszu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zdarza się, że dzieciom podaje się przed zabiegiem lekkie środki sedaktywne. Korekcja uszu trwa około godziny i polega na wykonywaniu precyzyjnych nacięć w kształcie elipsy na tylnej części małżowiny usznej. Następnie chirurg odpreparowuje skórę w taki sposób, aby odsłonić chrząstkę małżowiny. Za pomocą igieł lekarz zaznacza miejsca załamania przyszłego fałdu grobelki. W kolejnym etapie zabiegu odkryte chrząstki są odpowiednio modelowane – wyginane ku tyłowi lub nacinane.

Z dojścia tylnego do chrząstki zakładane są niewchłanialne szwy w celu uformowania fałdu. Dodatkowo, umieszczane są również wchłanialne szwy, które sprawiają, że zmniejsza się kąt małżowinowo-czółenkowy, znajdujący się między muszlą ucha a okostną wyrostka sutkowatego czaszki. Korekcja odstających uszu odbywa się poprzez wycięcie fragmentu chrząstki lub jej nacięcie i zawsze opiera się na odpowiednim zszyciu z ukształtowaniem nowej grobelki. Nacięcie jest idealnie schowane w fałdzie skóry, dlatego na widocznej części ucha nie jest widoczne.

Korzyści z korekcji odstających uszu

Zabieg prowadzi do poprawy symetryczności, proporcji, a także wielkości małżowi usznych. Zmiana wyglądu uszu ma wpływ na poprawę wyglądu całej twarzy oraz polepszenia komfortu psychicznego pacjenta. Korekcja odstających uszu powinna wpływać przede wszystkim na oczekiwany efekt końcowy i zadowolenie pacjenta.

Powiązane wpisy