Zabiegi estetyczne – dozwolone przy trądziku różowatym?

Zabiegi estetyczne – dozwolone przy trądziku różowatym?

Typowe symptomy trądziku różowatego często ujawniają się około trzydziestego roku życia, a pełen rozwój tej dolegliwości występuje zazwyczaj w przedziale wiekowym od czterdziestu do sześćdziesięciu lat. Okres ten, to również czas, w którym wiele kobiet zaczyna zastanawiać się nad sposobami na zwalczanie oznak starzenia się. Pacjenci częściej i chętniej korzystają z usług medycyny estetycznej. Tutaj pojawia się pytanie – jakie zabiegi estetyczne są dostępne dla osób cierpiących na trądzik różowaty? Czytaj więcej!

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, znany również jako acne rosacea, to przewlekła choroba skóry. Na początku zazwyczaj występuje w centralnej części twarzy, ale może się rozszerzać na brodę, uszy i czoło. Objawia się rumieniem, grudkami, krostami i naczyniowymi pajączkami. Objawy te mogą być zróżnicowane w zależności od formy choroby. Trądzik hormonalny występuje u około 10% populacji w wieku od 30 do 55 lat, głównie u osób o bardzo jasnej skórze, oczach i włosach. Jako przewlekła choroba skóry, charakteryzuje się wyraźnym zaczerwienieniem twarzy. W bardziej zaawansowanym stadium objawia się obecnością małych krostek i grudek. Niestety, pewne czynniki mogą znacząco nasilać ten stan zapalny skóry. Planujesz skorzystać z usług medycyny estetycznej? Niestety przeprowadzenie niektórych procedur może powodować potencjalne skutki uboczne, których warto unikać.

Reklama

Przyczyny trądziku różowatego

Nie znamy w pełni przyczyn, które dokładnie powodują rozwijanie się trądziku różowatego. Wskazuje się na wieloczynnikowy charakter tej choroby. Wiele różnych czynników może współdziałać ze sobą i wpływać na jej powstawanie. Do tych czynników zalicza się aspekty hormonalne, wpływ środowiska, problemy naczyniowe, ewentualne czynniki infekcyjne oraz psychologiczne. Wśród czynników istnieje wiele elementów, które mogą nasilać objawy trądziku różowatego o charakterze hormonalnym:

  1. palenie papierosów;
  2. ekspozycja na słońce;
  3. przebywanie na mrozie;
  4. duże różnice temperatur działające na skórę;
  5. stosowanie kosmetyków zawierające alkohol denaturowany, aceton;
  6. picie alkoholu;
  7. suplementacja dużych dawek witaminy B6, B12, PP;
  8. przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne, glikokortykosteroidów, statyn.

Zabiegi estetyczne przy trądziku różowatym

Jakie zabiegi estetyczne można uznać za bezpieczne przy trądziku różowatym? Do takich zaliczają się iniekcje toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Mają one na celu redukcję widocznych zmarszczek. Dlaczego są bezpieczne? Otóż nie ingerują w strukturę naczyń krwionośnych skóry. Warto wybrać specjalistę, który wykona zabieg poprawnie. Szczególnie doświadczony lekarza, który ma wiedzę na temat problemów skórnych pacjenta.

Zabiegi estetyczne toksyną botulinową

Zabiegi estetyczne, które wykorzystują toksynę botulinową nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed przystąpieniem pacjentki nie muszą również przeprowadzać dodatkowych badań diagnostycznych. Doświadczony specjalista oceni rodzaj i stężenie tej substancji odpowiednie do problemu, z którym się borykamy. Toksynę botulinową lekarz podaje w odpowiednich obszarach naszej twarzy. Cały proces wykorzystuje bardzo cienką igłę i trwa zaledwie kilkanaście minut. Botoks stosowany jest przede wszystkim na zmarszczki mimiczne. Nie podaje się go na drobne zmarszczki spowodowane np. promieniowaniem słonecznym. Preparat przynosi świetne efekty, zwłaszcza u osób, których twarz w sposób dynamiczny wyraża emocje.

Zabiegi estetyczne kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w naszym organizmie, zwłaszcza w naszej skórze. Niestety, w miarę upływu czasu ilość tej substancji maleje, dlatego medycyna estetyczna daje możliwość jej uzupełnienia za pomocą zabiegu wypełnienia kwasem hialuronowym. Procedura ta polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu zawierającego kwas hialuronowy w miejsca, które wymagają poprawy, głębiej w skórę. Kwas hialuronowy przyjmuje postać elastycznego, bardzo plastycznego żelu, który wypełnia obszary, gdzie występują zmarszczki, bruzdy lub brakuje objętości.

Zabiegi estetyczne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego przede wszystkim przywracają skórze elastyczność, jędrność i doskonale ją nawilżają, wyraźnie zmniejszając widoczność zmarszczek. Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu właściwej wilgotności naszej skóry. Terapia tym kwasem ma również na celu uzupełnienie braków w jego ilości.

Powiązane wpisy