Obrzęk tłuszczowy – skąd się bierze?

skąd się bierze obrzęk tłuszczowy

Korzystając z uroków nadchodzącego lata, chętnie odsłaniasz swoje ciało. Przygotowujesz się do eksponowania ud czy brzucha, wdrażając intensywne ćwiczenia i zmieniasz dietę na lekką i zdrową. Jednak nie zawsze zdaje to egzamin i nie widzisz zadowalających efektów. Twoje ciało wciąż jest obrzmiałe i źle się z tym czujesz. Być może Twoim problemem jest obrzęk tłuszczowy. Dowiedz się, skąd się bierze!

Po co tłuszcz w organizmie?

Tkanka tłuszczowa ma ważne dla Twojego organizmu funkcje. Zaliczamy ją do tkanki łącznej i składa się z komórek tłuszczowych, zwanych adipocytami. Pełni ważne funkcje już od okresu noworodkowego, kiedy odpowiada za utrzymywanie prawidłowej temperatury organizmu. Później, w dorosłym życiu odpowiada za odpowiedni poziom insuliny we krwi, reguluje łaknienie oraz wpływa na działanie układu nerwowego i odpornościowego. Istotną zasługą tkanki tłuszczowej jest jej rola detoksykacyjna. Umiejscowienie komórek tłuszczowych w organizmie zależy od płci, wieku oraz predyspozycji genetycznych. Za optymalną zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie uznaje się 20-25% masy ciała w przypadku kobiet oraz 15-20% masy ciała u mężczyzn. 

Reklama
obrzęk tłuszczowy co zrobić kiedy dieta i ćwiczenia nie działają

Lipoedema, czyli obrzęk tłuszczowy…

Obrzęk tłuszczowy, zwany inaczej lipoedemą, jest schorzeniem, w którym tkanka tłuszczowa układa się nieproporcjonalnie. Ma on jednak symetryczny rozkład, czyli obejmuje obie strony ciała jednocześnie. W większości przypadków dotyczy kończyn dolnych i przejawia się powiększonym obwodem zwłaszcza w okolicy ud oraz podudzi. Pojawia się najczęściej u kobiet po okresie dojrzewania, a także po ciąży lub w okresie okołomenopauzalnym. Dla osób zmagających się z obrzękiem tłuszczowym jest to nie tylko utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, ale również przyczyna kompleksów. Objawy lipoedemy nasilają się wraz z czasem, dlatego początkowo pacjentka może nie zauważyć, że coś jest nie tak. Problem staje się szczególnie zauważalny, kiedy sylwetka ma nieproporcjonalne kształty, a żadne ćwiczenia oraz diety nie przynoszą zamierzonego efektu.  

Czy można leczyć obrzęk tłuszczowy?

Chociaż może się wydawać, że dieta oraz ćwiczenia fizyczne nie przynoszą poprawy – nie należy ich zaprzestawać. Postępowanie lecznicze w przypadku obrzęku tłuszczowego można zacząć od zastosowania drenażu limfatycznego. Ma on na celu poprawienie krążenia limfy w organizmie, której zastoje również mogą powodować nasilające się obrzęki. Redukuje to również ryzyko powstania infekcji bakteryjnych, związanych z zaleganiem drobnoustrojów w węzłach chłonnych. Pomocne może być również zastosowanie terapii uciskowej, zwanej także kompresjoterapią. W tej metodzie używa się specjalnych uciskowych rajstop lub pończoch. Najważniejszym elementem kompresjoterapii jest zastosowanie wyrobów uciskowych, które działają największą siłą na okolicę kostki, zmniejszającą się w kierunku ud. 

Ostatecznym, ale również przynoszącym najlepsze efekty leczeniem obrzęku tłuszczowego jest liposukcja. Mechaniczne usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej zmniejsza dysproporcje sylwetki i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod jest to zabieg bezbolesny, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu również wskazane jest noszenie odzieży uciskowej, co przyspiesza proces zmniejszania obrzęków i kurczenia się skóry. 

Powiązane wpisy