Jak przygotować się do operacji ginekomastii?

Widoczna ginekomastia, czyli przerost męskiego gruczołu piersiowego, to dla wielu mężczyzn źródło kompleksów i obniżonej pewności siebie. Chirurgiczna interwencja jest jedynym sposobem na pozbycie się tego problemu. Operacja ginekomastii to też jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, którym poddają się mężczyźni. Celem zabiegu jest likwidacja piersi oraz przywrócenie sylwetce męskiego wyglądu.

Korekcja ginekomastii to poważny zabieg, który łączy się okresem rekonwalescencji oraz pewnymi przygotowaniami ze strony pacjenta. Owe przygotowania są konieczne, ponieważ już po zabiegu pozwalają pacjentowi na szybszy powrót do zdrowia i zapewniają mu maksimum bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać i jak przygotować się do zabiegu korekcji ginekomastii?

Reklama

Znajdź chirurga plastyka z doświadczeniem w tej dziedzinie

To nie powinno być trudne już na pierwszym etapie poszukiwań, czyli przeglądania stron internetowych wybranych chirurgów. Nie każdy specjalista wykonuje ten rodzaj zabiegu, dlatego jeśli nie ma informacji na stronie internetowej, prawdopodobnie chirurg specjalizuje się w innych dziedzinach. Podczas konsultacji, nie bój się zadawać pytań dotyczących doświadczenia w zakresie wykonywania korekcji ginekomastii oraz wykształcenia. Współpraca z doświadczonym chirurgiem pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów i da Ci poczucie bezpieczeństwa .

Rzuć palenie

To jedno z najważniejszych wymagań od pacjenta, które ma ogromny wpływ na powrót do zdrowia po operacji. Chirurg plastyk zaleci Ci rzucenie palenia co najmniej na cztery tygodnie przed planowaną operacją oraz cztery tygodnie po zabiegu. Wykorzystaj ten moment do porzucenia nałogu na stałe. W końcu doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia niesie za sobą palenie papierosów. To wskazanie nie jest wymysłem czy fanaberią. Badania wskazują, że dym tytoniowy w znaczny sposób utrudnia proces gojenia się. Organizm palacza znacznie gorzej znosi także znieczulenie. Rzucenie palenia w tym momencie, to najlepsze co możesz dla siebie zrobić.

Nie opalaj się przed operacją i po niej

Wstrzymaj się od zażywania kąpieli słonecznych oraz wizyt w solarium na kilka tygodni przed i po operacji. Unikanie promieniowania przyspieszy gojenie się ran i formowanie blizn. Opalanie się może negatywnie wpłynąć na wygląd blizn w późniejszym czasie.

Przygotuj się na absencję w pracy

Zabieg będzie wymagał od ciebie załatwienia sobie wolnego z pracy na okres około 2 tygodni. Warto pamiętać o tym zanim uzgodnisz datę operacji. Aby nie dostarczać sobie niepotrzebnego stresu, zaplanuj urlop z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przygotuj bliskich na to, że będziesz potrzebował pomocy

jak przygotować się do operacji

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że przez kilka dni po operacji nie będziesz mógł pójść po zakupy lub samodzielnie przygotować sobie posiłku. Pomoc kogoś bliskiego w tym czasie będzie bardzo ważna. Przygotuj swoje mieszkanie już wcześniej, zaopatrz się w potrzebne produkty żywnościowe i daj się sobą opiekować. Wykonywanie energicznych ruchów, schylanie się lub podnoszenie rąk do góry będzie w tym czasie zabronione. Dla swojego własnego dobra, zastosuj się do zaleceń lekarskich i oddaj się błogiemu odpoczynkowi przy dobrym filmie.

Trzymaj się wskazań lekarza

Chirurg plastyk chce dla Ciebie jak najlepiej, dlatego bezwzględnie stosuj się do jego zaleceń. To pozwoli Ci na szybki powrót do codziennej aktywności i nie narazi na ryzyko powstania powikłań. Jeśli jest coś co niepokoi Cię w Twoim samopoczuciu, nie miej oporów przed skontaktowaniem się z lekarzem.

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Powiązane wpisy