Zapalenie piersi – jak sobie z nim radzić?

Karmienie piersią to jedno z najpiękniejszych doświadczeń macierzyństwa. Pozwala budować unikalną, niepowtarzalną więź pomiędzy młodą mamą, a jej nowo narodzonym dzieckiem. Niesie ze sobą bardzo dużo korzyści zdrowotnych, zarówno dla karmiącej, jak i dla rosnącego jak na drożdżach brzdąca. Niestety, często przez presję społeczną, początkowe trudności czy brak wsparcia ze strony rodziny karmienie piersią postrzegane jest jako trudne, niepotrzebne bądź bolesne. Zdarza się również, że dochodzi do przemijających powikłań takich jak zapalenie piersi. Jest ono jednym z najczęstszych powikłań, które zgłaszają karmiące kobiety. Jak się przed nim ustrzec i co robić w razie jego wystąpienia?

zapalenie piersi

Reklama

Korzyści karmienia piersią

Korzyści płynące z karmienia piersią są niepodważalne i naukowo udowodnione. Mleko matki jest najlepszym i pełnowartościowym źródłem pożywienia dla rosnącego dziecka. Zapewnia ono odpowiednią ilość białka, a także potrzebnych witamin takich jak witamina B6, B12 czy kwas foliowy. Wykazano, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, co przypisuje się obecnością przeciwciał i laktoferryny w mleku matki. Równocześnie zauważono, iż karmienie piersią zapobiega wielu przypadkom zakażeniom ucha środkowego, które jest niezwykle dotkliwe dla małych dzieci. Także w dorosłym życiu dzieci karmione piersią znacznie rzadziej dotyka cukrzyca. Karmienie piersią jest dla kobiety czynnikiem protekcyjnym jeżeli chodzi o depresję poporodową. Ponadto udowodniono, iż długie karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi w przyszłości oraz pojawienia się cukrzycy.

Czym jest zapalenie piersi?

Zapalenie piersi pojawia się zazwyczaj w drugim bądź trzecim tygodniu ciąży i dotyka od 2% do nawet 30% kobiet karmiących. Spowodowane jest zakażeniem wywoływanym przez bakterie takie jak gronkowce, paciorkowce lub – rzadziej – bakterie Gram-ujemne. Zazwyczaj dochodzi do zakażenia okołobrodawkowego, a źródłem wspomnianych bakterii jest jama ustna noworodka, zanieczyszczona bielizna pościelowa bądź przedmioty codziennego użytku. Pamiętajmy o tym, aby po karmieniu regularnie i delikatnie oczyszczać brodawkę sutkową. Pęknięcia i uszkodzenia brodawek sutkowych stanowią kolejny czynnik ryzyka pojawienia się zapalenia piersi. Należy również zaznaczyć, że zapalenie piersi w rzadkich przypadkach może rozwinąć się również u kobiet niekarmiących.

Jak przebiega zapalenie piersi?

Choroba przebiega zazwyczaj z pojawieniem się dreszczy i gorączki. Pierś staje się napięta i gorąca, ponadto dochodzi do zmniejszenia produkcji mleka. Ponadto w patogenezie tego schorzenia ważną rolę gra zablokowanie przewodów mlekowych. Na szczęście zapalenie dotyka zazwyczaj tylko jednego segmentu dzięki czemu choroba ma często charakter samoograniczający.  Niestety, w skrajnych przypadkach może dochodzić do powstania ropnia, który wymaga nacięcia i antybiotykoterapii.

zapalenie piersi

Jak leczyć zapalenie piersi?

Objawów zapalenia piersi nie należy ignorować. W przypadku pojawienia się zapalenia piersi należy zgłosić się do lekarza. Piersią zdrową można dalej karmić, a pierś objętą stanem zapalnym należy bezwzględnie regularnie opróżniać. To właśnie opróżnianie jest kluczowe w procesie leczenia. W przypadku nieustępowania zapalenia piersi lekarz dobierze antybiotyki tak, aby można było kontynuować karmienie piersią.  Pomocne może być zastosowanie domowych metod takich jak okłady z kapusty. 

Wygląd piersi po karmieniu

Wiele kobiet obawia się, że karmienie piersią może przyczynić się do pogorszenia estetyki ich piersi. Nie jest to obawa nieuzasadniona. Należy jednak zaznaczyć, że silikonowe implanty nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią, a ewentualne zmiany estetyczne można korygować. Wiele kobiet decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej zarówno przed karmieniem piersią jak i po zakończeniu tego cudownego procesu. Nie warto jednak rezygnować z tego dobrego i zdrowego przeżycia, ponieważ ewentualne zaburzenie estetyki piersi można skorygować korzystając z pomocy lekarza chirurgii plastycznej.

Powiązane wpisy