Ból pleców a rozmiar piersi – czy jest zależność?

Ból pleców to dość częste zjawisko, które dotyka niemalże każdego z nas. Siedzący tryb życia, niewystarczająca ilość ruchu, niewygodna pozycja podczas pracy czy wreszcie  różnego rodzaju choroby kręgosłupa sprawiają, że odczuwamy ból lub dyskomfort w obrębie grzbietu. Badacze dowiedli, iż również u młodych kobiet duży rozmiar piersi może prowadzić do powstania różnego rodzaju bólu pleców. Ból pleców jest więc częstym problemem nie tylko starszych kobiet czy mężczyzn, ale także dwudziesto- czy trzydziestolatek. Według szacunków przewlekłe bóle pleców dotykają od 5 do nawet 15% populacji – jest to uciążliwe i powszechne zjawisko.

ból pleców a piersi

Częsty problem z różnymi przyczynami

Ból pleców jest jedną z najczęstszych przyczyn absencji chorobowych w pracy. W praktyce lekarza rodzinnego nawet co trzecia pacjentka skarży się na ostre lub przewlekające się bóle pleców. U dziewięciu na dziesięć pacjentek diagnozuje się ból nieswoisty, którego przyczyny nie da się ustalić – najprawdopodobniej jest wynikiem nakładania się pracy, palenia papierosów, stresu oraz skłonności osobniczych. W przypadku co dziesiątego pacjenta znajduje się organiczne źródło bólu takie jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa bądź przepukliny rdzenia kręgowego. Paradoksalnie w przypadku bólu swoistego leczenie okazuje się być często bardziej skomplikowane, ponieważ nierzadko dochodzi w tym przypadku do powstania problemów z chodzeniem bądź ograniczenia ruchomości kończyn.

Reklama

Kiedy ból pleców się przewleka?

Ze względu na czas trwania bólu pleców dzielimy go na:

  • ostry, czyli taki, który trwa do czterech tygodni, 
  • podostry czyli trwający od czterech tygodni do trzech miesięcy,
  • przewlekły, czyli utrzymujący się ponad trzy miesiące.

Na szczęście nieswoisty ból ostry ustępuje po kilku-kilkunastu dniach odpoczynku lub dzięki stosowaniu leków przeciwbólowych. Niestety, u niektórych z nas ma on tendencję do przechodzenia w ból przewlekły. Proces zwie się chronifikacją. Są nią są zagrożone szczególnie te osoby, które przez ból musiały zrezygnować z pracy na dłuższy okres lub skarżyły się na duże natężenie bólu. Ból pleców ma niestety także tendencje do nawrotów. 

Zły dobór stanika może powodować ból pleców

Badacze wskazują, iż nawet 80% kobiet nosi stanik, który jest źle dobrany. Siedem na dziesięć kobiet wybiera stanik, który jest zbyt mały, a co dziesiąta wybiera zbyt duży biustonosz. Wybór odpowiedniego stanika jest komplikowany przez naturalne, zazwyczaj niewielkie wahania wielkości piersi w zależności od dnia cyklu. Ponadto wykazano, iż kobiety o dużych piersiach nieco częściej cierpią z powodu bólu pleców. Dowody wskazują również na fakt, iż kobiety po menopauzie o bardzo dużych piersiach znacznie częściej skarżą się na omawiany ból pleców niż ich rówieśniczki o mniejszych piersiach. Zjawisko to jest powiązywane z faktem, iż menopauza zwykle nasila ryzyko wystąpienia osteoporozy i nadwagi. Proces starzenia prowadzi również do zmniejszenia elastyczności więzadeł kręgosłupa a co za tym idzie – może nasilać występowanie bólu pleców. 

ból pleców a piersi

Jak zwalczać ból pleców?

Podstawowym sposobem zapobiegania i leczenia bólu pleców jest wdrożenie odpowiedniej aktywności fizycznej. Spacer jest najłatwiej dostępnym, a także niewymagającym specjalnego sprzętu sposobem na złagodzenie tej dolegliwości. Odpowiednia doza ruchu a także prawidłowo dobrane obuwie wystarczy większości z nas, aby zachować zdrowe plecy oraz postawę. Wiele siłowni czy centrów fitness oferuje również programy ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie grzbietu a także tym samym poprawić sylwetkę. Niemniej w sytuacji, w której bóle pleców przewlekają się lub występują one z innymi objawami należy udać się do lekarza oraz rozważyć rozszerzenie diagnostyki. Wiele pacjentek opisuje ustąpienie dolegliwości bólowych po zabiegu zmniejszenia piersi. Należy również zaznaczyć, że powinno się w miarę możliwości unikać ciągłego brania leków przeciwbólowych.

Powiązane wpisy