Brzuch i sylwetka w czasie menopauzy – dlaczego tyjemy i co z tym zrobić?

Wiele kobiet przybiera na wadze w czasie menopauzy i tuż po niej. Na ten stan przyczynia się zmiana w gospodarce hormonalnej. Zmiany w sylwetce odczuwa w tym czasie większość kobiet i nawet tych, które do tej pory przestrzegały zasad zdrowego żywienia i prowadziły aktywny tryb życia. Czy ten proces można powstrzymać a nawet cofnąć? Można, jednak wiele zależy od Twojej postawy.

Co dzieje się podczas menopauzy?

Menopauza to naturalny proces i etap życia, który czeka każdą kobietę. Najczęściej pojawia się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Jeśli następuje dużo wcześniej, mamy do czynienia z menopauzą przedwczesną. Już na kilka lat przed wejściem we właściwy okres menopauzy, jajniki zmniejszają produkcję estrogenów a swoją aktywność zmniejsza także przysadka mózgowa. Menopauza to moment ostatniej miesiączki, która następuje w życiu kobiety. W okresie okołomenopauzalnym kobiety mogą odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca, kołatanie serca, zmęczenie, przygnębienie, wahania nastrojów, bezsenność i problemy z koncentracją. Jednym z kolejnych objawów jest nieco inna dystrybucja tłuszczu, który odkłada się w większym stopniu w okolicach brzucha i tzw. boczków. Dodatkowo, w tym czasie skóra traci najwięcej ze swojej elastyczności, co nie poprawia wyglądu brzucha. W tym czasie, naturalne jest, że metabolizm zwalnia a Ty spalasz mniej kalorii. Dodatkowe kilogramy pojawiają się nawet wówczas, gdy jesz dokładnie tyle samo co wcześniej. Dodatkowa tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia.

Reklama

Jakie zmiany w codziennych nawykach możesz wprowadzić?

Nawet jeśli Twoja dieta do tej pory była zdrowa, powinnaś wprowadzić pewne zmiany w codziennych posiłkach. Przede wszystkim, Twoje ciało potrzebuje teraz znacznie mniej kalorii, dlatego warto odebrać swoim posiłkom nieco przysłowiowej „masy”. Jeśli do tej pory spożywałaś około 1800 kalorii dziennie, zmniejsz te wartości o około 200-300 kalorii. Wystarczy, że do swoje codziennej diety wprowadzisz więcej olejów roślinnych a ograniczysz spożywanie czerwonego mięsa. Ważne jest także wprowadzenie większej ilości białka oraz produktów zawierających wapń, aby zapobiec osteoporozie.

Duże znaczenie dla Twojej sylwetki i zdrowia ma także aktywność fizyczna. Po menopauzie, mięśnie wiotczeją i utrzymanie ładnie zarysowanej sylwetki jest coraz trudniejsze. Wybierz optymalny dla siebie rodzaj aktywności i dbaj o to, aby Ci się nie znudziła. Nikt nie powiedział, że w tym wieku nie możesz podnosić już ciężarków czy chodzić na taniec towarzyski. Każda, regularna aktywność przyniesie efekty, nawet wtedy, kiedy są to spacery. Obecnie masz wiele opcji do wyboru i może się okazać, że to dobry sposób nie tylko na zachowanie sylwetki, ale też na poprawienie samopoczucia psychicznego i rozdrażnienie.

Opcje chirurgiczne

Dla kobiet, którym nie wystarcza zdrowy styl życia i odżywiania się, a które nie chcą godzić się z utratą swojej dawnej sylwetki, z pomocą może przyjść chirurgia plastyczna. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że opcje chirurgiczne powinny być także impulsem do zmian w stylu życia, ponieważ w przeciwnym wypadku efekty nie utrzymają się długą. Nie jest to także metoda odchudzania. Kobieta poddająca się zabiegom chirurgicznym, powinna cieszyć się dobry zdrowiem, a waga powinna być unormowana. Opcją może być liposukcja połączona z plastyka brzucha. Jest to inwazyjny zabieg, po którym potrzebny jest czas na rekonwalescencję. Dla wielu kobiet jednak, niedogodności jakie wiążą się z operacją są mniejsze niż korzyści z niej wynikające w ostatecznym efekcie. Po operacji, zdrowa dieta jest konieczna, dlatego decydując się na operację, warto pamiętać o tym, że nieuchronnie wiąże się ona ze zmianą nawyków

Powiązane wpisy