Nadmiernie wypadające włosy to nie tylko problem osób w podeszłym wieku. Przyczyną wypadania włosów są najczęściej zaburzenia hormonalne, niedobory witamin czy mikroelementów. Zdarza się jednak, że utrata włosów może być spowodowana nieprawidłową pielęgnacją. Wypadające włosy najczęściej leczymy w ramach konsultacji lekarskich. Nie bez znaczenia są jednak domowe sposoby, które nie tylko mogą się przyczynić do eliminowania problemu, ale również wpływają na wzmocnienie i odżywienie włosów. Podpowiadamy, jak radzić sobie z wypadającymi włosami.
Wypadające włosy? Dlaczego?
Nadmierne wypadanie owłosienia dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W warunkach fizjologicznych człowiek traci średnio 50–100 włosów w ciągu dnia. Utrata większej liczby włosów może być oznaką choroby lub niezdrowego stylu funkcjonowania. Wypadające włosy to najczęściej konsekwencja takich czynników jak silny stres, przewlekłe choroby skóry, zaburzenia hormonalne, czy nieprawidłowa pielęgnacja. Często bywają również efektem leczenia chemioterapii.
Do najczęstszych przyczyn wypadających włosów zalicza się:
- niedobory witamin, substancji mineralnych i składników odżywczych, szczególnie niekorzystnie na zdrowie włosów wpływa niedobór białka w diecie,
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów – częste farbowanie czy farbowanie włosów, jak również nadmierne czesanie,
- przyczyny genetyczne – łysienie androgenowe, które powoduje stopniowe pozbywanie się włosów na całym ciele,
- nieprawidłowy styl życia – niewłaściwa dieta, długotrwałe palenie papierosów, przewlekły stres oraz przemęczenie.
Wypadające włosy mogą być efektem przewlekłego stosowania niektórych leków. Efekty uboczne często dają preparaty takie jak tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwkrzepliwe, czy retinoidy.
Wypadające włosy – jak leczy?
W zależności od przyczyny nadmiernej utraty owłosienia lekarz może zalecić stosowanie środków zawierających hormony, jak i przyjmowanie witamin. Najczęściej jednak zalecane są preparaty zawierające w swoim składzie związki hormonalne czynne, które albo hamują działanie dihydrotestosteronu na włosy, albo blokują konwersję testosteronu w dihydrotestosteron, zmniejszając tym samym jego ilość w organizmie.
Dodatkowo możemy stosować też różnego rodzaju kosmetyki przeznaczone na wypadające włosy, takie jak szampony, odżywki, czy maski. Wybór odpowiedniego produktu, a także jego regularne stosowanie zgodnie z przeznaczeniem, z pewnością pozwoli na poradzenie sobie z dolegliwościami. Powinniśmy zwracać uwagę w składzie na wyciągi z zielonej herbaty, selen, żelazo, krzem oraz witaminy A, B5, B6, B12, C, E.
Dla osób, które nie mogą sobie poradzić z nadmiernie wypadającymi włosami, warto rozważyć poddanie się zabiegowi z zastosowaniem botoksu. To nieinwazyjna i bezpieczna procedura, polegające na wstrzykiwaniu botoksu w okolice cebulek włosowych. Pozwala to na ich stymulację, dzięki czemu włosy rosną szybciej, a także są gęstsze i bardziej odżywione.