Liposukcja brzucha i plastyka brzucha – czym się różnią, kto jest dobrym kandydatem?

Zarówno abdominoplastyka jak i liposukcja brzucha są procedurami, których zadaniem jest przywrócenie lub nadanie brzuchowi bardziej estetycznego wyglądu. Różnica polega przede wszystkim na metodach, które dostosowywane są do problemu pacjentów. Co warto wiedzieć o obu procedurach i kto jest dobrym kandydatem do zabiegów?

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy zabiegami?

Liposukcja oraz plastyka brzucha to zabiegi chirurgiczne, wiążące się z koniecznością zastosowania znieczulenia, rekonwalescencją oraz ryzykiem powstania powikłań. Liposukcja jest zabiegiem, który usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, natomiast zadaniem plastyki brzucha jest wymodelowanie konturu i kształtu brzucha poprzez usunięcie nadmiarów skóry. Czasami obie te procedury są łączone, dzięki czemu udaje się uzyskać maksymalne efekty. Liposukcja, która nastawiona jest na usuwanie nadmiarów tkanki tłuszczowej, najczęściej skupia się na centralnej części brzucha oraz tylnej, dolnej części tułowia, czyli tzw. boczkach. Podczas zabiegu usuwany jest tylko nadmiar tłuszczu. Aby pozbyć się nadmiaru skóry pozostałej po ciąży lub utracie wagi, należy zastosować zabieg abdominoplastyki, dzięki któremu brzuch nabiera odpowiedniego kształtu.

Reklama

Kandydaci do liposukcji, kandydaci do abdominoplastyki

Pacjenci borykają się z różnymi problemami z wyglądem brzucha. Jest to dość problematyczna część ciała, z której rzadko jesteśmy zadowoleni. Kandydaci do liposukcji to najczęściej osoby o względnie prawidłowej masie ciała. Nie jest to zabieg, którego zadaniem jest odchudzenie pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest u osób, u których tkanka tłuszczowa np. na brzuchu zaburza proporcje sylwetki. Kandydaci do zabiegu plastyki brzucha najczęściej borykają się z zupełnie innego rodzaju problemami. To najczęściej osoby, które z różnych powodów mają zbyt wiele luźno zwisającej skóry w tej okolicy. W skrajnych przypadkach, nadmiary skóry mogą prowadzić do problemów dermatologicznych. U niektórych pacjentów łączy się liposukcję z abdominoplastyką, celem uzyskania najlepszych efektów. Kandydaci do obu zabiegów powinni cieszyć się dobrym zdrowiem ogólnym oraz mieć ustabilizowaną wagę ciała.

Co dzieje się podczas zabiegów?

Liposukcja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Polega na wprowadzeniu pod skórę cienkiej kaniuli z pomocą której odsysana jest tkanka tłuszczowa. Czasem, dla zoptymalizowania efektów, konieczne jest powtórzenie procedury. Zabieg trwa od pół godziny do dwóch godzin. Plastyka brzucha przeprowadzana jest zupełnie inną metodą. Chirurg oddziela nadmiar skórę i powięź mięśniową, a następnie układa ją w odpowiedni sposób i usuwa nadmiary skóry oraz tkanki. Po zabiegu, pacjent musi odpoczywać i najczęściej przez określony czas nosić specjalne ubranie uciskowe.

Efekty

Oba zabiegi przynoszą poprawę wyglądu okolic brzucha. Efekty liposukcji, polegają na usunięciu nadmiarów tkanki tłuszczowej, przez co brzuch jest bardziej płaski, a sylwetka wygląda znacznie smuklej. Efektem abdominoplastyki jest usunięcie nadmiarów skóry i nadanie tej części ciała ładniejszego kształtu.

Blizny po zabiegach

W przypadku liposukcji, stosuje się drobne nacięcia, które pozostawiają po sobie niewielkie blizny. Z czasem bledną i stają się prawie niewidoczne. W przypadku plastyki brzucha, blizna jest znacznie większa – przebiega w podbrzuszu, od jednej części biodra do drugiej. Bliznę można spokojnie ukryć pod bielizną. Przez kilka miesięcy po zabiegu, należy smarować bliznę preparatami przepisanymi przez chirurga oraz unikać słońca. Dzięki temu nabierze ona płaskiego kształtu i jasnego koloru i stanie się prawie niewidoczna.

Powiązane wpisy