Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry

Tatuaże wielokrotnie powstają pod wpływem chwili czy impulsu. Wykonane w młodzieńczych latach, w trakcie okresu buntu, bywają zmorą dla dorosłej wersji nas samych. Przychodzi taki moment, że chciałbyś cofnąć czas i pozbyć się tej „pamiątki”. Jak wygląda chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry?

Reklama

Czy pozbycie się tatuażu jest możliwe?

Oczywiście! Obecne możliwości medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w tym zakresie są ogromne, a efekty także zadowalają pacjentów. Statystyki przedstawione przez jedną z amerykańskich klinik pokazują, że około 11% osób usunęło już swój tatuaż. Podczas gdy PRAWIE 30% planuje to zrobić. Firma Astanza Laser zajmująca się produkcją profesjonalnego sprzętu do usuwania tatuaży opublikowała dane wg których średnia wieku osób poddających się zabiegowi usunięcia tatuażu to 29 lat. 70% wszystkich pacjentów poddających się zabiegowi stanowią kobiety, podczas gdy tylko 30% decydujących się to mężczyźni.

chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry
Happy attractive tattooed young people keeping thier hands folded and looking cheerfully ahead with pleasant smiles, standing back to back over pink background

Chirurgiczne usunięcie tatuażu – przebieg

Zabieg usunięcia tatuażu możemy podzielić na dwa etapy:

  1. Wycięcie fragmentu skóry z tatuażem.
  2. Wypełnienie ubytku przeszczepem skóry.

Do przeszczepu najczęściej wykorzystuje się fragment skóry pobrany z przednio-bocznej powierzchni skóry ud bądź pośladków. Dlaczego akurat z tych partii? Ponieważ są to miejsca, które łatwo ukryć pod ubraniem lub bielizną. Warto podkreślić, że chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, a wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim tatuaże o dużej powierzchni. 

Mniejsze tatuaże można usunąć ambulatoryjnie, zaledwie w znieczuleniu miejscowym. W takim przypadku usuwany jest fragment skóry z barwnikiem, a brzegi rany są zszywane ze sobą. Nie wymaga to przeszczepu skóry. 

W porównaniu do laserowych metod usuwania tatuaży, które nierzadko wymagają kilku wizyt, chirurgiczne usunięcie tatuażu daje natychmiastowy efekt, zaraz po zagojeniu się rany. Musimy liczyć się jednak z pozostawioną blizną. 

Dodatkowo, w niektórych przypadkach przed zabiegiem wszczepia się tzw. balony podskórne (ekspandery). Implant ten naciąga skórę, dzięki czemu po usunięciu jej fragmentu można złączyć ze sobą brzegi rany, bez konieczności przeszczepu skóry. 

Powiązane wpisy