Usuwanie tatuażu to coraz popularniejszy trend na całym świecie

Tatuaż już dawno przestał szokować. Nie jest to już ten rodzaj ozdabiania ciała, który kojarzy się głównie z wątpliwej urody więzienną sztuką. Dzisiejsze tatuaże w niczym nie przypominają tych zdobiących ciała jeszcze 30 lub 40 lat temu. Na zrobienie sobie tatuażu decyduje się obecnie wielu młodych ludzi, a i Ci nieco starsi nie stronią od trwałego rysunku tak jak wcześniej. Im więcej wytatuowanych osób, tym siłą rzeczy więcej niezadowolonych ze swojej decyzji, którzy po czasie chcieliby się pozbyć niechcianej pamiątki.

Według statystyk podanych w 2017 roku przez CBOS, około 8% dorosłych polaków posiada tatuaż. W Stanach Zjednoczonych jest aż 20% dorosłych osób, które mają tatuaż. Wśród tzw. millenialsów, ta liczba wynosi już 30%. To całkiem sporo, nie ma zatem nic dziwnego w tym, że część z tych osób, które kiedy zdecydowały się na zrobienie tatuażu, w tej chwili chce się go pozbyć. Jeszcze 25 lat temu, było to właściwie niemożliwe. Trzeba było liczyć się z tym, że raz zrobiony tatuaż będzie towarzyszył nam aż do śmierci. Dziś usunięcie niechcianego rysunku na skórze można wykonać, jednak nie takie proste i skuteczne jak mogłoby się wydawać. Obecnie stosuje się co najmniej kilka metod usuwania tatuażu, chociaż każda z nich ma swoje wady i zalety. Najpopularniejszymi z nich są:

Reklama
  • chirurgiczne usuwanie tatuażu – czyli wycięcie fragmentu skóry razem z rysunkiem. Tą metodę stosuje się raczej w przypadku tatuaży położonych na niewielkich powierzchniach skóry. Jeśli jest to większy tatuaż, konieczne jest użycie ekspandera.
  • Usuwanie tatuażu z pomocą promieniowania laserowego – to obecnie standard w procedurze usuwania tatuażu. Skóra poddawana jest krótkiemu promieniowaniu o dużej gęstości mocy. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, który także kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Często jeden zabieg nie wystarczy. Ilość zabiegów uzależniona jest od głębokości położenia barwnika oraz jego odcienia.

Ponadto, do usuwania tatuaży stosuje się także dermabrazję (mechaniczne złuszczanie naskórka stosowane także przy usuwaniu np. blizn potrądzikowych), peeling chemiczny lub metodę elektrokoagulacji. Aby ukryć niechciany wzór, wykorzystuje się także cover-up czyli zmianę rysunku poprzez zastosowanie ciemniejszego barwnika, kamuflaż polegający na wprowadzeniu pod skórę barwnika w kolorze skóry lub skaryfikację, która polega na zastąpieniu tatuażu blizną w konkretnym kształcie.

Jakiego rodzaju wzory są najczęściej usuwane?

Czasem podejmujemy złe decyzje, zwłaszcza jeśli jesteśmy młodzi. Po latach wybrane przez nas wzory mocno się dezaktualizują, przestają do nas pasować lub zwyczajnie zaczynają wyglądać śmiesznie. Portal tatooremovalseattle.com przedstawił listę najczęściej usuwanych rodzajów wzorów. Są to znaki zodiaku, wzory wróżek, chińskie napisy (najczęściej z życiowymi mądrościami), motyle, wzory celtyckie, imiona (najczęściej ukochanego lub ukochanej), wizerunki delfinów oraz cytaty z błędami ortograficznymi.

To co kiedyś wydawało się fajne, przestaje być tym po czasie, dlatego przemyślenie wzoru, wybranie takiego, który byłby uniwersalny. Podczas podejmowania decyzji o zrobieniu sobie tatuażu, warto też pamiętać, że nie zawsze nasze podejście do życia będzie takie samo jak w danym czasie. Czasem tatuaż może zwyczajnie przeszkadzać np. w podjęciu wymarzonej pracy, zwłaszcza jeśli jest w widocznym miejscu takim jak dłonie szyja, głowa czy twarz. Usuwanie tatuażu zwykle pozostawia jakiś ślad, bywa bolesne a nie zawsze udaje się pozbyć barwnika całkowicie.

źródła:

http://tattooremovalseattle.com/blog/top-ten-most-commonly-removed-tattoos

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1069180,cbos-8-proc-polakow-ma-tatuaz-najczesciej-w-gornych-partiach-ciala.html

http://www.pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/przeglad-metod-usuwania-tatuazu

https://blog.realself.com/2015/11/09/disappearing-ink-tattoo-removal-video/

Powiązane wpisy