Jak szybko można wrócić do normalnej aktywności po zabiegach „mommy makeover”

Wiele kobiet, które urodziły dzieci, chciałyby cieszyć się pięknym ciałem sprzed ciąży. Nie wszystkie panie bezkompromisowo akceptują zmiany jakie zaszły w ich ciele po urodzeniu potomków i często decydują się na zabiegi, których zadaniem jest zniwelowanie mankamentów powstałych w wyniku ciąży, porodu i karmienia piersią. Dla każdej aktywnej kobiety jednak ważne jest, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia i pełnej aktywności. Rzeczywisty czas „dochodzenia do siebie” po zabiegach „mommy makeover” jest sprawą indywidualną i zawsze powinna być pod kontrolą chirurga. Poniżej podany jest średni, przewidywany okres powracania do poszczególnych, codziennych czynności, który może być wskazówką dla tych osób, które są jeszcze przed konsultacją u chirurga plastyka.

„Mommy makeover”, czyli co?

Jest to bardzo popularny zwrot wśród amerykańskich chirurgów plastyków, ale też matek, które chcą poprawić po ciąży swoje ciało. Dosłownie, zwrot ten można przetłumaczyć jako „przemiana mamusi”. Obejmuje takie zabiegi jak:

Reklama

Jest to zestaw zabiegów, który jest częścią procesu „mommy makeover” , ale rzadko wykonywane są wszystkie. Poprawiane są te części ciała, które uległy znacznej zmianie po ciąży i z którymi pacjentki nie czują się najlepiej.

Pierwszy i drugi tydzień

To czas, w którym należy bezwzględnie odpoczywać. Twoje ciało musi się zregenerować. Na początku możesz odczuwać dyskomfort i umiarkowane dolegliwości bólowe wynikające z ran, zasinień i obrzęków. Jest to czas w którym unikać należy właściwie każdego wysiłku. Odpowiednio wcześniej przygotuj swoje mieszkanie, zadbaj o to żeby było czyste i przyjemne. Nie powinnaś także w tym czasie zajmować się małymi dziećmi. Podnoszenie ich, schylanie się lub gwałtowne obracanie nie będzie możliwe. Konieczne będzie zdrowe odżywianie bogate w warzywa i owoce. Dzięki dobrej diecie Twoje ciało zregeneruje się znacznie szybciej.

Trzeci i czwarty tydzień

Większość kobiet po dwóch tygodniach może powrócić już do aktywności zawodowej o ile nie jest ona fizycznie bardzo wymagająca. Jest to czas w którym zwykle (powinien to jednak potwierdzić chirurg) możesz wrócić do lekkiej aktywności fizycznej np. krótkiego spaceru. Sprawdzaj przy tym jak reaguje Twoje ciało. Jeśli odczuwasz ból, nie masz siły – odpuść na kilka dni.

Piąty i szósty tydzień

Kolejne tygodnie to czas powolnego powracania do codziennej rutyny jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Jeśli gojenie przebiega prawidłowo, będziesz mogla stopniowo wrócić do ćwiczeń, dokładając co jakiś czas kolejne z nich. W tym czasie należy unikać jeszcze podnoszenia cięższych rzeczy oraz nie wykonywać ćwiczeń brzuch (szczególnie jeśli elementem procesu była liposukcja lub plastyka brzucha). Słuchaj swojego ciała. Jeśli zauważasz po ćwiczeniach gorsze samopoczucie, zwiększenie obrzęku – odpuść na jakiś czas i konsultuj z chirurgiem plastykiem kolejne kroki.

Siódmy i ósmy tydzień

W tym czasie najczęściej codzienne życie wraca już do normy, choć w dalszym ciągu wskazana jest ostrożność, unikanie niektórych ćwiczeń, wystrzeganie się promieniowania słonecznego oraz dobra dieta. Ostateczne wyniki i tak widoczne są po kilku miesiącach, ale Twoim sprzymierzeńcem jest cierpliwość. Jeśli jest coś, co Cię niepokoi – skonsultuj się z chirurgiem. Stosowanie się do wskazań pozwoli Ci na jak najszybsze cieszenie się efektami operacji, którym się poddałaś.

Powiązane wpisy