Plastyka piersi – przed czy po ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, dotyczy to również etapu po narodzinach dziecka. Zmiany zachodzące w organizmie są indywidualne i nie da się przewidzieć, w jakiej kondycji będzie skóra po porodzie. Plastyka piersi, a ciąża, to częsty dylemat kobiet, które chcą powiększyć swój biust. Operację zrobić przed czy po ciąży? Jak wpłynie to na karmienie? Czy będzie bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym artykule.

Plastyka piersi, a karmienie piersią

Głównym, nurtującym pytaniem każdej przyszłej mamy, która chce się poddać zabiegowi powiększania piersi, jest wpływ implantów na karmienie dziecka. Jednym z mitów dotyczących tego zabiegu, jest brak możliwości karmienia po operacji. Nie jest to prawda, a wiele kobiet jest w stanie bez przeszkód karmić piersią nawet kilka lat od momentu wszczepienia implantów.

Reklama

Implanty nie mają również wpływu ani na ilość wytwarzanego w piersiach mleka (jest to kwestia indywidualna każdego organizmu), ani nie ingerują w żaden sposób w jego skład, więc mleko jest całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Ciało po ciąży, a plastyka piersi

Jak wiadomo, ciąża znacząco wpływa na skórę i sylwetkę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakiej kondycji będą one po porodzie. Dotyczy to także piersi, w których poprzez układ hormonalny zachodzi wiele zmian. Okres karmienia może skutkować opadnięciem biustu i deformacją skóry. Ciąża nie jest jednak w szczególny sposób szkodliwa dla implantów, które przecież odpowiadają za lepszą estetykę piersi.

Opieka nad dzieckiem, a rekonwalescencja po zabiegu

Ważnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania zabiegu, jest konieczność rekonwalescencji. Po operacji trzeba uważać, by nie doszło do pęknięcia szwów, ani naruszenia piersi. Plastyka biustu to zabieg, jak każdy inny, więc organizm będzie potrzebował odpowiedniego odpoczynku, by móc się zregenerować. Przy małym dziecku w domu może być to ciężkie. Proces leczenia to wiele dni, podczas których nie ma mowy o nadmiernym wysiłku. Ponadto kilka tygodni po zabiegu nie wolno podnosić nic ciężkiego, a przecież trzymanie w rękach dziecka jest dla matki bardzo ważną czynnością.

Jako że zabieg jest bezpieczny dla karmionego piersią dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie wykonania go przed ciążą. Należy jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety inaczej zmienia się wizualnie podczas ciąży. Dlatego przyszła mama powinna spokojnie przemyśleć, kiedy poddać się plastyce piersi.

Powiązane wpisy