Powiększanie piersi a bezpieczeństwo implantów

Powiększanie piersi to najpopularniejszy zabieg chirurgii plastycznej. Rok rocznie decyduje się na niego mnóstwo kobiet na całym świecie. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że zabieg jest bardzo skuteczny oraz, jak wiadomo, bezpieczny. Bezpieczeństwo implantów pozostaje jednak kwestią sporną. Dyskutują o nim nie tylko pacjentki, ale również chirurdzy. Rozwiewamy zatem wątpliwości, odpowiadamy na jedno z najważniejszych pyta chirurgii plastycznej – czy implanty piersi są bezpieczne?

 

Reklama

Bezpieczeństwo implantów piersi 

Obecnie na rynku dostępne są dwa główne rodzaje implantów: silikonowe oraz wypełnione fizjologicznym roztworem soli, czyli saliną. Przez wiele lat panowało powszechne przekonanie, że to implanty wypełnione saliną są znacznie bezpieczniejsze. Tłumaczyło się to przekonaniem, że w przypadku uszkodzenia, uwolniona sól jest wchłaniana przez organizm, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla życia oraz zdrowia pacjentek. Bezpieczeństwo implantów tego typu zostało jednak zakwestionowane w momencie wprowadzenia do zastosowań chirurgicznych nowoczesnego silikonu. Obecnie stosowany materiał jest bardziej spoisty, co sprawia, że nawet w przypadku uszkodzenia torebki implantu, silikon nie wydostanie się na zewnątrz.

Silikon uważa się zatem za bezpieczniejszy. Dodatkowo jest on znacznie praktyczniejszy w użytkowaniu. Substancja pozostaje na swoim miejscu i nie zmienia kształtu nawet po uszkodzeniu torebki implantu. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa często stosuje się tzw. podwójne torebki implantu, które mają za zadanie jego ochronę przed mechanicznym uszkodzeniem.

 

Bezpieczeństwo implantów silikonowych

Po wprowadzeniu silikonowych implantów na rynek Amerykańska Agencja Żywności i Leków rozpoczęła badania dotyczące długoterminowego bezpieczeństwa implantów silikonowych.  W czasie trwającej 5 lat obserwacji pacjentek, nie zauważono zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów piersi, problemów z płodnością, czy chorób tkanki łącznej. Nie wykryto również ryzyka reumatologicznego zapalenia stawów. Badania w zakresie bezpieczeństwa implantów są zatem bardzo obiecujące, jednak powinny być wciąż wprowadzone, aby móc bardziej precyzyjnie określić ryzyko zachorowania. 

Czy silikonowe implanty piersi są bezpieczne dla zdrowia?

Bezpieczeństwo implantów silikonowych, zgodnie z badaniami, jest zatem na wysokim poziomie. Należy jednak pamiętać, że implantacja silikonu, tak jak każdego ciała obcego, niesie z sobą ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych w organizmie. W szczególnych przypadkach może wystąpić zakażenie rany lub loży implantu albo krwawienie. Komplikacje tego rodzaju są jednak bardzo rzadkie. Powiększanie piersi zalicza się do procedur inwazyjnych. Oznacza to, że ryzyko pojawia się zawsze, jednak zastosowanie pewnych środków ostrożności odpowiednio je zmniejsza. Same implanty są jednak bezpieczne dla naszego zdrowia i nie powinno się mieć obaw przed ich stosowaniem. 

Powiązane wpisy