Probiotyki na skórę. Nowe sposoby na problemy skórne w kosmetologii

Leczenie popularnych dolegliwości skórnych i pielęgnacja cery ze skłonnościami nigdy nie były łatwe. Przez lata zmieniały się trendy w pielęgnacji skóry ze skłonnościami do trądziku pospolitego, egzemy czy trądziku różowatego. Owe sposoby nie zawsze były skuteczne, a często wywoływały dodatkowe i negatywne skutki uboczne w postaci skłonności do alergii czy przesuszenia skóry. Obecnie możemy mówić o pewnej rewolucji w pielęgnacji skóry problematycznej. Probiotyki na skórę. Dlaczego mogą być skuteczne?

Nasza skóra ma naturalne zdolności do utrzymywania równowagi pomiędzy nawilżeniem a natłuszczeniem. Przed wynalezieniem kosmetyków, do oczyszczania twarzy stosowano wyłącznie naturalne środki. Na naszej skórze znajdują się bakterie. Podobnie jak w całym naszym organizmie – są to bakterie dobre oraz te wpływające destrukcyjnie na nasz organizm. Stosując bardzo inwazyjne środki myjące lub przyjmując silne antybiotyki, pozbawiamy się nie tylko tych złych bakterii, ale także tych dobrych. W antybiotykoterapii już od dawno stosuje się probiotyki, które pozwalają zachować prawidłową florę bakteryjną, dzięki czemu nie odczuwamy skutków ubocznych przyjmowania antybiotyków. Stosowanie w kosmetologii preparatów z probiotykami jest rozwiązaniem nowym i według wielu przeprowadzonych badań, bardzo skutecznym w walce w trądzikiem pospolitym, różowatym oraz egzemą.

Reklama

Naturalne probiotyki

Naturalne probiotyki znajdują się przede wszystkim w żywności. Podczas antybiotykoterapii oraz przed wyjazdem np. do egzotycznych krajów, lekarze zalecają spożywanie takich produktów jak kapusta kiszona, ogórki kiszone, naturalny zakwas z buraków, maślanka, kefiry, jogurty i kwas chlebowy. Przyjmowanie naturalnych produktów probiotycznych to dobry sposób na zachowanie zdrowia układu pokarmowego oraz układu rodnego, bo są doskonałym sposobem na walkę z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Probiotyki oraz prebiotyki wzmacniają odporność przez co chronią nasz organizm przed skłonnością do wielu chorób.

Naturalna flora bakteryjna na skórze

Przez wiele lat panowało przekonanie, że do walki z trądzikiem konieczne jest bardzo dogłębne oczyszczanie skóry. Preparaty myjące i mydła oczyszczały skórę nie tylko z tych złych bakterii, ale także z tych dobrych przez co problem się nasilał lub pojawiały się efekty uboczne w postaci przesuszenia skóry lub alergii. Zbyt głębokie oczyszczanie skóry zaburza także naturalny płaszcz hydrolipidowy przez co skóra dostaje sygnał do nadmiernej produkcji sebum. W połączeniu z codziennie używanymi kosmetykami kolorowymi, pory zapychają się i powstaje stan zapalny. Naturalna flora bakteryjna pozwala na zachowanie naturalnego nawilżenia i natłuszczenia w skórze, przez co istnieje mniejsza szansa na rozwój stanów zapalnych oraz podrażnienia skóry. Nasze babcie doskonale radziły sobie z wieloma problemami skórnym właśnie dzięki naturalnym probiotykom nakładanym na twarz w postaci kefiru oraz maślanki.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają na bezpieczne „wprowadzenie” pozytywnych kultur bakterii do kosmetyków, bez ryzyka rozwoju bakterii negatywnie wpływających na zdrowie i skórę. Naturalna flora bakteryjna wytwarzająca się na skórze, chroni ją przed działaniem bakterii szkodliwych i wpływa na normalizację pracy skóry. Probiotyki kosmetyczne stosuje się nie tylko przy trądziku pospolitym. Specjalne lizaty bakterii stosowane są także w leczeniu egzemy oraz trądziku różowatego. Efekt obejmuje złagodzenie objawów tych chorób, znacznie zmniejszając zaczerwienienie i podrażnienie.

Powiązane wpisy