Antyoksydanty – gdzie występują i jaki wpływ mają na skórę?

Antyoksydanty, zwane też przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami, to związki chemiczne, które odpowiadają za usuwanie z ludzkiego organizmu nadmiaru wolnych rodników odpowiedzialnych za niektóre choroby, proces starzenia się i samopoczucie. Antyoksydanty w naturalnej formie występują w wielu warzywach i owocach oraz niektórych składnikach diety.

Jakie witaminy i składniki mineralne możemy zaliczyć do antyoksydantów?

Przeciwutleniacze występują w kilku witaminach oraz składnikach mineralnych. Do najważniejszych antyoksydantów możemy zaliczyć witaminę A, zwana także witamina młodości, która chroni skórę m.in. przed promieniowaniem przeciwsłonecznym, witaminę E, rozpuszczalną w tłuszczach, która jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem, witaminę C, która oprócz właściwości antyoksydacyjnych, bierze także udział w wytwarzaniu kolagenu. Ponadto, silnymi przeciwutleniaczami jest cynk oraz selen oraz tzw. polifenole. Wszystkie te witaminy oraz składniki mineralne występują naturalnie w wielu zdrowych i świeżych produktach. Co warto jeść, aby dostarczyć organizmowi odpowiednia ilość przeciwutleniaczy?

Reklama

Gdzie naturalnie występują antyoksydanty?

Witamina C

W różnych stężeniach występuje prawie we wszystkich owocach i warzywach, nawet w ziemniakach. Najwięcej witaminy C zawierają czarne porzeczki sezonowe, ale także jabłka, cytrusy, truskawki i pomidory. Witamina C to bardzo silny przeciwutleniacz, a poza tym – doskonale dba o naszą odporność.

Witamina A

Witamina A naturalnie występuje w produktach nabiałowych, wątrobie zwierząt oraz w jajach, szpinaku, dyni, w marchwi i jarmużu. Witaminę tę warto dostarczać do organizmu w naturalny sposób, ponieważ suplementacja może z kolei prowadzić do nadmiarów, które również nie są zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Dzięki witaminie A nasza skóra jest zdrowa, błony śluzowe odpowiednio nawilżone, włosy gęste i zdrowe a wzrok sokoli. Skrajne niedobory witaminy A mogą prowadzić m.in. do chorób oczu.

Witamina E

Witamina ta występuje głównie w olejach np. słonecznikowym oraz w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach słonecznika, papryce. Aby zachować właściwości olejów, należy przechowywać je w ciemnych butelkach i przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Orzechy oraz nasiona słonecznika najlepiej kupować w niewielkich ilościach i zjeść w miarę szybko po otwarciu torebki. Oprócz bezdyskusyjnego, dobrego wpływu witaminy E na skórę, chroni o także organizm przed rozwojem zmian nowotworowych oraz niektórych chorób układu krążenia.

Polifenole

Dobrym i dostępnym źródłem polifenoli jest zielona herbata, warzywa strączkowe, kawa, czerwone wino oraz produkty świeże i sezonowe takie jak winogrona, borówka amerykańska, żurawina i jeżyny.

Selen i cynk

Oba pierwiastki w znacznym stopniu występują w rybach i owocach morza np. w łososiu, ostrygach i krewetkach, a także w jajkach, kaszy gryczanej, czosnku, migdałach i dzikim ryżu.

Zdrowa dieta, to zróżnicowana dieta. Jedzenie jednego rodzaju produktów, zawsze spowoduje niedobory innej witaminy lub składnika mineralnego. Przeciwutleniacze, to nie tylko naturalne kosmetyki, mające realny wpływ na skórę, włosy, paznokcie i proces starzenia się. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ochrona przed chorobami, w ogromnym stopniu zależne są od codziennej diety. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na spożywanie sezonowych owoców i warzyw wtedy, kiedy naturalnie dojrzewają na słońcu. Zimą można śmiało korzystać z mrożonek oraz suszonych warzyw i owoców, które w dużej mierze zachowują swoje właściwości. Przeciwutleniacze dodawane są także do kosmetyków. Witamina A, C lub E, koenzym Q10, to popularne składniki kremów oraz preparatów typu serum, które widocznie poprawiają stan skóry wówczas, kiedy jest problematyczna: przesuszona, trądzikowa, z tendencją do występowania teleangiektazji. Warto pochylić się nad kosmetykami zawierającymi przeciwutleniacze, jednak należy pamiętać o tym, że żaden kosmetyk nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety.

Powiązane wpisy