Ponowna korekcja uszu, czyli powrót odstających uszu

Operacyjna korekcja uszu jest często przeprowadzanym zabiegiem, popularnym zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Odstające uszy to jeden z najczęstszych defektów małżowiny usznej, ponieważ szansa na odziedziczenie tej cechy po rodzicach jest bardzo duża. Ta deformacja nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu ani tym bardziej nie wpływa na jakość naszego słuchu. Posiadacze odstających uszu decydują się na operację przede wszystkim ze względów estetycznych – chcą poprawić swoje samopoczucie. Przeprowadzany zabieg nie należy do skomplikowanych i trwa stosunkowo krótko, jednak jak każda operacja – niesie za sobą możliwe powikłania. Jednym z nich może być powrót uszu do pierwotnego kształtu – wtedy niezbędna będzie ponowna korekcja uszu.

Korekcja odstających uszu – czy to niebezpieczny zabieg?

Chociaż plastyka uszu należy do zabiegów bezpiecznych, ze znikomym ryzykiem powikłań, to jak w przypadku każdej innej procedury medycznej – jej efekty, lub następstwa mogą nie zadowolić pacjenta. 

Reklama

Na ogół, operacyjna ponowna korekcja odstających uszu powinna być wykonywana raz w życiu, a jej efekt z założenia jest trwały. Niestety, zdarzają się przypadki, w których po pewnym czasie od zabiegu pojawia się nawrót odstających uszu – najprościej mówiąc, wracają one do swojego pierwotnego ustawienia. Warto zaznaczyć, że nie wpływa to na ogólny stan zdrowia pacjenta. 

Powrót odstających uszu – dlaczego?

Przyczyną powrotu odstających uszu do niechcianego ustawienia może być użycie samowchłanialnych szwów, które rozpuszczają się wraz z kolejnymi dniami. Dlatego też tkanki nie są tak naciągnięte, jak w przypadku zastosowania szwów trwałych. W następstwie zbyt wczesnego wchłonięcia się szwów tkanka chrzęstna może powrócić do pierwotnego kształtu. Również niestosowanie się do zaleceń lekarza i nienoszenie odpowiedniego opatrunku, może powodować odkształcanie się niewygojonej całkowicie małżowiny. Sytuacja ta najczęściej zdarza się w czasie snu, kiedy nie kontrolujemy ułożenia naszej głowy na poduszce. 

Chociaż korekcja uszu jest przeprowadzana równie często u dorosłych, jak u dzieci, efekty w przypadku tej drugiej grupy są lepsze. Dzieje się tak dlatego, że młode tkanki lepiej się goją, a sama chrząstka jest wciąż w okresie wzrostu. Dzięki temu jest bardziej plastyczna i łatwiej poddaje się uformowaniu przez lekarza w trakcie operacji. W przypadku osób dorosłych tkanka ta jest mniej elastyczna, co zwiększa szansę na powrót ucha do pierwotnego kształtu. W takiej sytuacji niezbędna będzie ponowna korekcja uszu. 

Powiązane wpisy