Jak znaleźć w sobie motywację do osiągania swoich celów?

Motywacja to dziś modne słowo. Żyjemy w ciągłej gonitwie i wciąż musimy mierzyć się nie tylko ze sobą, ale także z konkurencją niemal w każdej dziedzinie życia. Nie wszyscy jesteśmy predestynowani do rywalizacji i ciągłej motywacji w pokonywaniu swoich słabości. Każdy z nas może jednak próbować i szukać tej motywacji w sobie. Co, o motywowaniu się do osiągania wyznaczonych celów, mówią popularne poradniki?

Czy wszyscy potrafimy się zmotywować?

Luty nas zaskoczył, a nie wszyscy możemy pochwalić się sukcesami w realizacji noworocznych postanowień. Część z nas w ogóle się nie podjęła ich realizacji z część już zdążyła zrezygnować. Nasze cele dotyczą różnych dziedzin w życia i właściwie w każdej z nich, może znaleźć się coś, co chcielibyśmy poprawić. Nasze cele najczęściej dotyczą aktywności fizycznej, zrzucenia zbędnych kilogramów, poprawy pozycji zawodowej lub finansowej. Nierzadko chcielibyśmy poprawić także nasze kontakty z rodziną lub przyjaciółmi, ewentualnie zmienić swoje cechy osobowości jak np. nieśmiałość lub niepewność. Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, dlaczego jedni ludzi są „z natury” bardziej zmotywowani od innych, jednak istnieje kilka czynników, które mogą na to wpływać.

Reklama
  • Wychowanie – człowiek, który wychowuje się w atmosferze sprzyjającej rozwojowi i rywalizacji, jest bardziej zmotywowany do osiągania swoich celów w dorosłym życiu.
  • Inspirujące środowisko – ludzie, którymi się otaczamy potrafią zainspirować do działania. Może być także na odwrót: mogą skutecznie zdemotywować.

Te dwa czynniki istnieją, jednak ludzie odnoszący sukcesy i skutecznie osiągający swoje cele przecież nie zawsze byli wychowywani w inspirujących domach i wśród takich ludzi przebywali. Dlatego większość z nas musi takiej motywacji szukać w sobie. Tak modny dzisiaj coaching i coachowie dość często mówią o motywacji jak o determinancie sukcesu. Michał Pasterski, prowadzący blog o coachingu wskazuje 10 sposobów na skuteczną motywację. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługują:

Wyznaczanie i określanie celów

Pomimo tego, że wygląda dość banalnie, nie zawsze takie jest. Trudno dążyć do celu, który nie jest jasno określony i możliwy do zrealizowania. Jeśli cel jest naprawdę ambitny, podziel jego realizację na kilka etapów – dzięki temu będziesz mógł krok po kroku obserwować swoje postępy.

Wizualizacja celu

Czyli wyobrażanie sobie siebie, jak już go osiągniesz. Może wydawać się nieco śmieszne, jednak naprawdę może zadziałać. Załóżmy, że chcesz schudnąć 10 kilogramów. Wyobrażaj sobie jak będziesz wtedy wyglądać i się czuć. Wyobraź sobie na przykład, jak będziesz wyglądała w sukience, która tak bardzo Ci się podobała, ale nie mogłaś jej kupić bo brzuch i boczki były zbyt widoczne. To bardzo pomaga w chwilach, kiedy zwyczajnie Ci się nie chce.

Zaplanuj działania krok po kroku

Jak wskazuje Michał Pasterski – każdy proces, nawet najbardziej skomplikowany, składa się z mniejszych i prostszych elementów. Rozłożenie celu na plan, pomoże Ci także spojrzeć na niego, jak na coś zupełnie osiągalnego. Kilka zrealizowanych elementów planu zmotywuje Cię do dalszych działań.

Staraj się myśleć optymistycznie

Optymizm nie jest nam dany po równo i wielu z nas ma raczej tendencję do czarno widzenia i niezbyt wierzy w swoje możliwości. Zwracanie uwagi na swoje myśli i przekierowywanie ich na pozytywne tory nastawi Twój umysł na sukces.

Nagradzaj się

W końcu udało ci się zrealizować jakiś element swojego planu. Jeśli postanowiłaś być bardziej asertywną i masz za sobą pierwsze osiągnięcie – spraw sobie przyjemność. Możesz w ogóle motywować się nagrodami. Przykład: chcesz schudnąć 10 już wcześniej wspomnianych kilogramów. Za każde 2 kilogramy wyznacz sobie nagrody, które będą dodatkowo motywować Cię do osiągnięcia celu.

To tylko kilka z wielu sposobów na motywację. Jeśli trudno Ci na co dzień motywować się do działania, próbuj, szukaj i sprawdzaj co działa na Ciebie. Jesteśmy różni i dla każdemu z nas może pomóc coś innego. Warto, bo po każdym osiągniętym małym sukcesie, przychodzi ogromna satysfakcja!

źródła:

 

Powiązane wpisy