Operacja plastyczna nosa garbatego

operacja plastyczna nosa garbatego

Usunięcie garbu nosa podczas rhinoplastyki należy do bardzo częstych procedur. Taki nos, który potocznie nazwamy „garbatym”, jest powodem wielu kompleksów i braku pewności siebie. Ten charakterystyczny kształt jest wysoce niepożądany i mało który jego właściciel czuje się z tym dobrze. Na czym polega operacja plastyczna nosa garbatego i jakie daje efekty?

Nos, jaki jest, każdy widzi…

Nie jest nowością, że każdy z nas ma inną budowę i rysy twarzy. Dzięki temu różnimy się od siebie i mamy swoje charakterystyczne cechy. Nie zawsze jednak w pełni je akceptujemy. Kształt nosa, jego wielkość i wygląd jest częstym przedmiotem kompleksów i zaniżonej samooceny. 

Reklama

Ten centralny element twarzy zwraca naszą uwagę, gdy oglądamy swoje zdjęcia czy przeglądamy się w lustrze. Do najbardziej niepożądanych nosów należą m.in. zbyt duży nos, wyraźnie asymetryczny i właśnie nos garbaty. Ten ostatni może nam towarzyszyć od urodzenia bądź być pozostałością po urazie. Chociaż z pozoru może być niezauważalny, gdy przyjrzymy się na wprost, ale już z profilu zauważymy charakterystyczne uwypuklenie. 

Kto może wykonać korekcję nosa garbatego?

Chociaż chęć poprawy swojego wyglądu, w tym nosa, najczęściej zgłaszają kobiety, to jest to zabieg popularny u obu płci. W 2018 roku rhinoplastyka znalazła się na:

  • 6. miejscu wśród zabiegów najczęściej wykonywanych przez kobiety (538 211 procedur)
  • 5. miejscu najczęściej wykonywanych operacji plastycznych przez obie płcie (726 907 procedur)
  • 4. miejscu wśród zabiegów najczęściej wykonywanych przez mężczyzn (188 696 procedur)

Operacja plastyczna nosa garbatego jest zalecana u osób, u których ukończył się całkowity  proces wzrostu i rozwoju kości, stąd kierowane osoby są powyżej 18 roku życia. Mimo wszystko na całym świecie tę operację wykonuje się czasami wcześniej i jest to najpopularniejszy zabieg w przedziale wiekowym poniżej 18 roku życia (55 899 procedur). Specjaliści jednak nie zalecają takiego postępowania ze względu na duże ryzyko powtórnej korekcji nosa. 

nos garbaty co z nim zrobić

Jak wygląda operacja plastyczna nosa garbatego? 

W zależności od kształtu nosa i elementów, które chcielibyśmy poprawić, chirurg plastyczny podczas konsultacji dopasuje odpowiedni rodzaj korekcji. Głównym celem jest usunięcie garbu i uzyskanie prostego i symetrycznego grzbietu nosa. Całą procedurę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Aby uniknąć widocznych blizn pooperacyjnych lub ograniczyć ich widoczność do minimum, stosuje się nacięcia wewnątrz przedsionka nosa. Chirurgiczne usunięcie garbu nosa polega na jego spiłowaniu  lub ścięciu za pomocą osteotomu. Dodatkowo, podczas tego samego zabiegu możliwe jest zmniejszenie kształtu nosa czy zwężenie go. Ścięty garb nosa można wykorzystać do remodelacji grzbietu nosa.

Operacja plastyczna nosa garbatego – zalecenia po zabiegu

Po wykonanej operacji chirurg umieszcza w otworach nosowych pacjenta setony, czyli specjalne opatrunki służące tamowaniu krwotoków. Przez pierwsze 2-3 doby, aż do ich usunięcia, możliwe jest oddychanie wyłącznie przez usta. Od zewnętrznej strony nakładany jest sztywny opatrunek np. gipsowy, który usuwa się po ok. 7-10 dniach. Po zabiegu wskazany jest odpoczynek i oszczędny tryb życia. Przede wszystkim należy uważać na urazy mechaniczne, dlatego przeciwwskazane jest uprawianie sportów. 

Powiązane wpisy