Co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu tatuażu?

Zdobienie ciała tatuażami już dawno przestało kojarzyć się z dziwnymi praktykami,które dotyczą wyłącznie ludzi z półświatka. Dziś, wielu ludzi decyduje się na zrobienie tatuażu i to niekoniecznie dotyczy wyłącznie osób bardzo młodych. Nie wszyscy jednak chcą zachować swoje pamiątki na zawsze. Czasem żałujemy podjętej decyzji i chcemy tatuażu się pozbyć, co wcale nie jest takie proste. Trzeba wiedzieć, że usuwanie tatuażu może wiązać się z wytrzymałością, cierpliwością oraz wytrwałością z Twojej strony. Co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu tatuażu?

1. Usuwanie tatuażu laserem jest procesem bolesnym

Nie jest to oczywiście ból nie do zniesienia, jednak zabieg z pewnością nie należy do przyjemnych. Stopień odczuwania bólu jest cechą indywidualną, jednak niezależnie od tego jak bardzo wysoki jest Twój próg bólu – usuwanie tatuażu trudno porównać z przyjemnym masażem. Zanim podejmiesz decyzję i usunięciu niechcianej pamiątki, weź po uwagę także ten czynnik.

Reklama

2. To proces wieloetapowy i przynoszący efekty długodystansowo

Niestety, usuwanie tatuażu rzadko kończy się na jednej sesji. Czas w którym będziesz mógł powiedzieć, że jesteś zadowolony z efektu usuwania jest uzależniony od wielu czynników: umiejscowienia, użytych kolorów oraz powierzchni. Cały proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Niestety, nie jest to jednorazowa wizyta podczas której pozbędziesz się niechcianej ozdoby.

3. Lokalizacja tatuażu także ma znaczenie

Przed podjęciem decyzji dobrze wiedzieć, że lokalizacji rysunku na ciele ma znaczenie w procesie usuwania. W miejscach, gdzie krążenie krwi jest mniejsze, tatuaż będzie trudniej usunąć. Dla porównania: tatuaż na kostce lub nadgarstku będzie odporniejszy na usuwanie i mniej podatny na gojenie niż tatuaż umiejscowiony na ramieniu lub plecach.

4. Na czas usuwania tatuażu, należy zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce

Jeśli nie zastosujesz się do tego wskazania, możesz narazić się na problemy z gojeniem, powstanie pęcherzy oraz trwałych przebarwień. Jeśli umiejscowienie tatuażu wyklucza zakrycie go ubraniem (np. podczas upalnego lata), przed, w trakcie a także jakiś czas po, należy używać kremów ochronnych z wysokim filtrem. Jeśli Twoja skóra jest opalona, poczekaj aż zblednie i dopiero poddaj się pierwszej sesji laserowego usuwania.

laserowe usuwanie tatuażu

5. Nie każdy tatuaż można całkowicie usunąć

Doświadczony specjalista będzie widział, czy rysunek z którym do niego przychodzisz jest usuwalny. Większości tatuaży można się pozbyć, jednak często proces ten trwa wiele miesięcy, kosztuje mnóstwo pieniędzy i wiąże się z bólem. Zanim zdecydujesz, że tatuaż jest czymś, czego nie potrafisz już zaakceptować, miej na uwadze ten fakt i zapytaj specjalistę w jakim czasie Twój rysunek przestanie istnieć.

6. Usuwanie tatuażu może pozostawić ślad

Spokojnie, nie będzie to ogromna biała blizna, jednak przez jakiś czas po zakończeniu całego procesu, może być widoczny ślad. Im ciemniejsza karnacja, tym ślad będzie wyraźniejszy. Z czasem ślad może stawać się coraz bardziej niewidoczny, aż do momentu całkowitego zniknięcia. Ten proces może trwać nawet kilka lat.

Usuwanie tatuaży, to proces wymagający wiele determinacji. Warto o tym pamiętać nie tylko przed podjęciem decyzji o usunięciu go, ale przede wszystkim – zanim zdecydujemy się na ozdobienie ciała w ten sposób. Metody usuwania niechcianych rysunków są coraz doskonalsze. Nowe lasery usuwają już większość barwników, które jeszcze kilka lat temu stanowiły poważne wyzwanie dla specjalistów. Nie mniej, jest to i z pewnością jeszcze długo będzie zabieg, wiążący się ze sporymi kosztami, bólem oraz  poświęconym czasem.

Powiązane wpisy