Usuwanie blizn – jakich zmian pozbywamy się najczęściej?

Blizna jest naturalnym następstwem procesu gojenia, jednakże dla wielu z nas stanowi ona problem estetyczny. Może ona dotyczyć większych ran chirurgicznych, bądź mniejszych, np. potrądzikowych. Dziś odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Usuwanie blizn – jak się ich pozbyć i jakie z nich usuwamy najczęściej.

usuwanie blizn - bliznowce

Blizna – czym jest?

Parafrazując, blizna jest naturalnym etapem gojenia – może powstać na skutek urazu bądź w następstwie wygojenia zmian chorobowych. Uszkodzona skóra zostaje zastąpiona nową tkanką łączną włóknistą, która zawiera już na samym końcu uporządkowane włókna kolagenu. Jednakże blizna bliźnie nierówna – wyróżniamy kilka rodzajów efektu wygojonej rany.

Reklama

Usuwanie blizn – jakie usuwamy?

Na początek powiedzmy sobie o tym, jakie mamy rodzaje blizn.

  1. Blizna zanikowav, nazywana atroficzną.
  2. Blizna przerostowa, nazywana hipertroficzną.
  3. Bliznowce, czyli keloidy.

Z blizną zanikową mamy do czynienia, kiedy doszło do zakłócenia procesu gojenia się rany – wiąże się ze zbyt małą syntezą nowej tkanki. Jej przykładem mogą być blizny potrądzikowe bądź, po ospie wietrznej, a nawet rozstępy.

Kolejnym rodzajem jest blizna przerostowa. Cechuję się odłożeniem nadmiernego kolagenu i białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Blizny hipertroficzne powodują niejednokrotnie zmianę zarówno kosmetyczną, jak i funkcjonalną. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku uszkodzeń termicznych bądź urazie powstałym na głębokiej warstwie skóry. Rozwijają się w dość niedługim czasie od uszkodzenia tkanki. Nie rozciągają się poza ranę.

Na koniec powiedzmy sobie o bliznowcach. Charakteryzują się tworzeniem nawet do 3-krotnie większej ilości kolagenów i zaburzeniem związanym z nadmierną ilością fibroblastów. Zaliczane są do łagodnych nowotworów skóry.  Zamiast zanikać, potrafią grubieć i zwiększać się na przestrzeni lat.

usuwanie blizn - zmiany potrądzikowe

Jakich blizn pozbywamy się najczęściej?

Z powodów estetycznych, najczęściej chcemy pozbyć się zmian potrądzikowych bądź rozstępów. Jednakże niejednokrotnie decydujemy się na usunięcie bliznowców, które wcale nie zmniejszają się po upływie lat. O tym, jak najlepiej pozbyć się blizny, zadecyduje lekarz na konsultacji. O będzie wiedział, czy jest sens w ogóle zaczynać od czegoś mniejszego, czy lepiej nie marnować czasu i umówić się na zabieg.

Usuwanie blizn – rodzaje

Jak już pisaliśmy, o tym jak blizna ma zostać usunięta, decyduje przede wszystkim jej rodzaj. Nie raz zaczyna się od specjalistycznych kremów bądź małych zabiegów kosmetycznych, które mają poprawić stan naszej skóry. Do nieinwazyjnych zabiegów może należeć mikronakłuwanie, który wspomaga leczenie skóry. W przypadku zmian potrądzikowych najczęściej stosuje się dermabrazję, która polega przede wszystkim na złuszczaniu naskórka. Następnym sposobem usuwania blizny może być terapia laserowa. Przy tym trzeba jednak pamiętać, że wyniki są różne i nie raz trzeba kilka razy powtórzyć zabieg. Kiedy chcesz się jednak pozbyć blizny najdokładniej i na dobre, najlepszą decyzją może okazać się być zabieg chirurgiczny.

Powiązane wpisy